Asker İzni Kaç Gün? (Çarşı-Evci-Yol-Ölüm-Mazeret)

Ülkemizde ki her erkek normal şartlar altında askere gitmektedir. Askerliğin normal yaşam standartlarımıza göre daha ağır geçtiğini bilmekteyiz. Bunun için askerde ki izin haklarımızı doğru ve yerinde kullanırsak askerlikten üzerimize binen yükü hafifletmiş zihnimizi rahatlatmış oluruz. Askerin birçok izin hakkı vardır. Bunlardan sırasıyla bahsedelim.

Askerin Yol İzni Kaç Gündür?

asker izin hakları çarşı evci mazeret ölüm kısa dönem uzun dönem kacgun.comAskerler birçok nedenden dolayı yol izni kullanmak durumunda kalabilir. Bu durumlardan en önemlisi ve askerliği kısaltacak olan yol izni askerlik biterken kullanılan yol izin süresidir. Askerlik biterken kullandığınız yol izin süresi askerliğinizi kısaltmış olur. Çünkü yol izinleri askerlikten sayılır.

 • Eğer ikamet adresiniz 800 kilometre’den az ise 1 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.
 • Eğer ikamet adresiniz 800 kilometre ile 1600 kilometre arasında ise 2 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.
 • Eğer ikamet adresiniz 1600 kilometre’den fazla ise 2 gün yol izin hakkına sahip olursunuz.

Örnek: Askerlik yaptığı yere memleketinin uzaklığı 600 km olan bir asker 1 günlük yol iznini hak etmiş olur. Çünkü 800 km’den az mesafelerde TSK 1 günlük yol izin hakkı vermektedir. Bu izin askerliğinizi uzatmaz bu izin günleri askerlikten sayılır.

NOT:Yol izni askerliği uzatmaz.

Askerin Ölüm İzni Kaç Gün?

Askerin ölüm izin hakkı vardır ve bu hak 10 gündür. Bunun yanında gidiş gelişler için yol izni de verilmektedir. Ama bir askerin vefat izin hakkını kullanabilmesi  1.derece akrabalarından birinin vefatı durumunda mümkündür. Yani asker vefat iznini sadece aşağıdaki durumlarda kullanabilecektir:

 • Askerin annesinin vefatı,
 • Askerin babasının vefatı,
 • Askerin eşinin vefatı,
 • Askerin çocuğunun vefatı.

Askerin ölüm izni 10 gündür.

Bu 10 günlük izin askerlikten sayılır.

Askerin Evci İzni Kaç Gün?

Askerin evci izni vardır ama bu izni kullanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

 • Komutandan izin alınmalı,
 • Yazıcı ile gerekli evrak ve işlemler yapılmalı,
 • En önemli şart ise sizi sadece bu izne anne, baba, kardeş ya da eşinizin gelerek çıkarmasıdır. Bu kişilerden birisi sizi almaya gelmezse kesinlikle evci izninizi kullanamazsınız. Eğer gelen eşiniz ise evlilik cüzdanınızı getirmeli, diğer kişiler yanında Kimliğini getirmeli.

Evci izni süresi değişebilmekte olup genellikle Cumartesi sabahtan Pazar akşamına kadar izin verilir. Belirtilen sürede geri dönmek zorundasınız aksi halde ceza alabilirsiniz.

Evci izni askerliğinizi uzatmaz.

Askerin Çarşı İzni

Acemi birliğini bitirip usta birliğine geçen askerlere verilen izin türüdür. Süresi bulunduğunuz yere ve bazı durumlara göre değişebilmektedir. Genellikle haftada bir kere ya da 2 haftada bir kere verilebilir. Tabi kide komutanlar riskli görükleri durumlarda ya da eylem durumlarında çarşı izni vermeyebilir. Çarşı izninin süresi sabah 9’dan 17.00’a kadardır.

Çarşı izni hafta sonun bir gün verilir. Yani izinler cumartesi pazar günlerinden birinde verilir. Bu günler arasında dönüşüm de sağlanır. Tabi izin süresi bitmeden nizamiyeye gelmenizde fayda var.

Uzun Dönem Askerlik İzin Hakkı Kaç Gün?

Ordu her ay için 2 gün izin hakkı verir. Uzun dönem askerlik 12 aydır. Bundan dolayı uzun dönem askerlik yapan her askerin 24 gün izin hakkı vardır. Bu 24 gün izin hakkınızı kullanmazsanız 24 gün askerlikten erken tezkere alabilirsiniz.

Kısa Dönem Askerlik İzin Hakkı Kaç Gün?

Kısa dönem askerlik 6 aydır. Askeriye her ay için 2 gün izin hakkı verdiğinden 12 gün izin hakkınız vardır. 12 günlük izin hakkınızı kullanmazsanız 12 gün erken tezkere alırsınız.

Asker İzni Kaç Gün? (Çarşı-Evci-Yol-Ölüm-Mazeret)
1 Oy Verildi 5 Ortalama

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Burak dedi ki:

  Hocam Kolay gelsin İzinler Hakkında Bir Sorum Olacaktı ..

  Her Ay Olan 2 Gün iznimi .

  Biriktirip Kullanmam mümkünmü ? Yani

  2 Ay izine çıkmayıp 4 gün izin yapmam münkünmü ?

 2. Can tekin dedi ki:

  Bizim komutanlar 5 haftadır çarşı iznini yasakliyorlar ne zaman acilacagida belli değil böyle bir hakları varmı

 3. mert dedi ki:

  03.05.2016 tarihinde acemi birliğine teslim oldum dağıtım izni kullanmadan usta birliğine teslim oldum. Ancak usta birliğine giderken bana bir gün yol verdi usta birliğinde de 7+2 yol izni ile birlikte izne ayrıldım. Şimdi bölük komutanım acemilikten gelirken bir gün yol izni kullandığım için bnm yol iznimin bittiği ve benim 7+2 iznini 9 gün olarak hesaplıyor ve yol iznini vermiyor bunun ile ilgili ne yapmam gerek askerlik şubesini aradım vermesi gerek diyor ama bölük komutanı vermiyor bunun yazılı olduğu bi kanun var mı ??

 4. Halil dedi ki:

  Ben uzmanlık mülakatına gidecem mazeret izin halkım varmı bilgi verirmisiniz

 5. Ali dedi ki:

  Ben 2016 aralıkta 5 gün izin kullandım.12 martta terhis olmam lazım ama komutan yol izni bir defa verilir diyor. Yol izni senede bir defa verilir olarak biliyorum ben. Ama o maddeyi bulamadım. Maddeyi bilenler varsa yardımcı olursa sevinirim.

 6. Aydan gunes dedi ki:

  Mazeret izni birden fazla kez alinabilir mi ?

  1. Merhaba Aydan Hanım;
   İlk 10 Günlük mazeret iznindensonra bit 10 gün daha mazeret izni alabilirsiniz fakat izne yetkili amirin onayı İle alabilirsiniz.
   Saygılarımızla..
   KacGun.Com
   Ekibi

   1. Magdur dedi ki:

    Bnm 10 bayram izini verildi acemide bedavadan zorla cikardilar izin benden kesildi 9 dağıtım kullandım içerde 5 gün kaldı izine gondrrmiyolar 4yol haki veriyorlar ne yapmam lazim