2017 Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?(Lise-Ortaokul-İlkokul)

Devamsızlık Hakkı

Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme gidebilirsiniz.
1-Lise’de Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
2-Ortaokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
3-İlkokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
4-Ana Okulunda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
5-Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı
6-Devamsızlık Teog Puanını Etkiler mi?
7-E-okul Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devamsızlık hakkı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ihtiyaç olması durumunda okula gelmemelerini sağlayan haktır. Bu hak ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde çeşitli farklar göstermekle beraber bunları alt başlıklarda açıklayacağız. Öğrencilerin devamsızlık hakkı kaç gün olduğu Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirlenmiştir. Devamsızlıktan kalmak her öğrencinin korkulu rüyası olsa da yetkililer bazı kademelerde devamsızlık konusunda değişikliğe giderek öğrencinin okula devamını sağlamaya yönelik adımlar atmışlardır.

İlkokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

İlkokulda Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık konusunda bir gün sınırı koymamıştır. Tabi ki bu öğrendevamsizlik hakki kac gun lise ilkokul ortaokulcinin devamsızlık hakkı sınırsız demek değildir. Yani 1.sınıfta, 2.sınıfta, 3.sınıfta, 4.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur. Öğrenciler uzun süre okula gelmezse okul idaresi duruma hemen müdahale etmektedir. Öğrencilerin okula devamı esastır. Öğrenci okula gelmediği zaman bunun okul idaresi tarafından yönetilmesi gereken aşamaları vardır. Devamsızlık mektubu kaç günde gönderilir diye merak edenler için 7 gün okula gelmediğiniz zaman evinize ilk devamsızlık mektubu uyarısını alırsınız. Devamsızlık mektubu okul idaresi tarafından gönderilir.

Ortaokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

devamsizlik hakki kac gunOrtaokul da devamsızlık sınırı yoktur. Tabi bu öğrencinin okula hiç gelmeden geçeceği anlamına gelmemektedir. Ortaokulda 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir. Yani 5.sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf, 8.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur.

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün? Özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür.

Lisede özürlü devamsızlık hakkı kaç gün? Özürlü ve özürsüz devamsızlık 45 günü geçmeyecektir. Yani 35 gün özürlü devamsızlık hakkı tanınmıştır.

Daha önce devamsızlık hakkı özürsüz 20 gün olan lise öğrencilerinin devamsızlığı düşürülmüş gibi görünse de devamsızlık hakkı düşürülmemiş sadece velinin öğrenci üzerinde etkisinin artması için özürsüz devamsızlık azaltılarak özürlü devamsızlığa eklenmiştir. Yani 9.sınıfta, 10.sınıfta, 11.sınıfta, 12.sınıfta raporlu veya raporsuz devamsızlık durumu açıklamalarımızdan ibarettir.

Kaç gün devamsızlık olursa sınıfta kalınır diye soranlara lisede toplamda 45 gün devamsızlık hakkınız olduğunu söyledik. Devamsızlık kaç gün lise öğrencileri için çok önemlidir. Çünkü devamsızlık lise öğrencileri için sınıf tekrarı demek olabilir.

Öğrencinin gelmediği günün özürlü sayılması için okula gelmediği günü takip eden 5 gün içinde yazılı veli beyanı yada özür belgesinin getirilmesi gerekmektedir. Bu süre okul idaresinin uygun gördüğü durumlarda 20 güne kadar uzatılabilir. Yani bu veli beyannamesini devamsızlık düşürme hakkı olarak kullanabilirsiniz. Burada yük velilere ait olup öğrencilerin boş yere devamsızlık yapmasını engellemeleri öngörülmektedir.

Devamsızlık veli izin dilekçesi ile özel durumlarda veliler okuldan ayrıca raporlu yani özürlü gün olarak izin alabilmektedir. Ayrıca büyük sağlık sorunları bulunan öğrenciler heyet raporu alarak devamsızlıklarını uzatabilirler.

Okul Öncesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Okul öncesi yani anaokulunda devamsızlık hakkı aralıksız olarak 10 gün okula gidilmediği zaman veliye yazılı bir belge ile bildirilir. 20 gün aralıksız devamsızlıkta ise öğrencinin kaydı okul öncesi kurumundan silinir. Veliye yazılı olarak durum hakkında bilgi verilir.

Açık Öğretim Lisesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Açık liselerde sadece yüz yüze eğitim zorunluluğu olan mesleki açık öğretim lisesinde devam zorunluğu vardır. Bu devam sınırı şu şekildedir: Devamsızlığı bir dersten 1/4 oranını aşan öğrenciler bu dersten başarısız sayılacaktır. Yani 20 saatlik bir derste 6 ders saati derse girmezseniz maalesef dersten kalırsınız. Açık öğretim düz lisede devam zorunluluğu yoktur.

Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Öğrencinin bir okuldan başka bir okula gitmesi yani nakil olması durumunda 5 gün devamsızlık hakkı tanınır.

TEOG’da Devamsızlık Önemli mi?

Teog sınavı 8.sınıf öğrencilerinin girdiği, amaçlarının istedikleri bir fen lisesi, sağlık meslek lisesi, anadolu lisesine yerleşmek olduğu sınavdır. Okulda yapılan devamsızlığın Teog puanına direkt olarak bir etkisi yoktur. Ama yerleştirme puanları ile Teog tercihlerinde sizinle aynı puanda olup aynı okula başvuran birisi olursa devamsızlığı az olan öğrenci okula kabul edilmektedir. Teog puanının virgülleri de düşünüldüğünde aynı puanda biriyle denk gelmek zor gözükse de öğrencilerin devamsızlık yapmadan okula devam etmeleri bu durumla karşılaşma ihtimalini azaltır. Yani devamsızlık yapmayan öğrenci ya da rakibinden daha az devamsızlık yapan öğrenci rakiplerinden bir adım öne geçebilir. Teog puanına devamsızlığın hiçbir etkisi yok sadece puan eşitliğinde devamsızlık kullanılmaktadır.

E-Okul Devamsızlık Sorgulama

Tüm öğrenciler ya da veliler e-okul vbs (veli bilgilendirme sistemi) üzerinden devamsızlıkları sorgulayabilir. E-okul üzerinden sadece devamsızlık değil öğrencinin okuduğu kitapları, aldığı notları ve daha birçok konuda sorgulama yapabilirsiniz. Öğrencilerin bu sorgulamayı sık sık yaptığı görülmektedir. Çünkü devamsızlık ciddi bir konudur ve öğrencilerde okuldan atılma korkusu vardır. Tabiki de karne basıldığı gün genellikle okulun son haftası devamsızlık müdür ve ya müdür yardımcısı tarafından işlenmez. E-okul’dan devamsızlık gün sorgulaması nasıl yapılır:

 1. https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine gidiniz.
 2. Öğrencinin Tc Kimlik numarasını giriniz.
 3. Öğrencinin Okul numarasını giriniz.
 4. Güvenlik adımı için resimdeki rakamları giriniz.
 5. Türkiye’de aynı isimde bulunan öğrenciler varsa yeniden bir güvenlik sorgusu ekranı gelebilir. Bu durumda öğrencinin Nüfus Cüzdanını yanınızda bulundurmanız önemlidir. Bu aşama karşınıza çıkarsa aile sıra no, doğum tarihi gün ay yıl, okuduğu şube gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.
 6. Çıkan ekran öğrenci devamsızlık bilgisi sekmesinden kaç gün devamsızlık yaptığını görebilirsiniz.

E-okul Devamsızlık Kısaltmaları ve Anlamları

E-okul devamsızlık sorgulama sayfasına girildiği zaman çeşitli kısaltmalar görülmektedir. Bu kısaltmaların ne demek olduğunu yazalım:

s = Sevkli  demektir.
i = İzinli demektir.
öy = Öğleden sonra yarım gün gelmemiş demektir.
sy = Sabah yarım gün okula gelmemiş demektir.
g = Geç gelinmiş demektir.
d = Özürsüz devamsızlık yapılmış demektir.

Yarım Gün-Özürsüz-Özürlü Devamsızlık Ne Demektir?

Özürlü yani raporlu ya da velinin izni ile yapılan devamsızlık demektir. Özürsüz devamsızlık ise okul idaresinin bilgisi dışında öğrencinin okula gelmemesidir. Burada okula 1 ders saati geç gittiğiniz zaman yoklama defterine yarım gün yok yazıldığınızı bildirelim.

2017 Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?(Lise-Ortaokul-İlkokul)
2 Oy Verildi 5 Ortalama

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Urrra dedi ki:

  Benim 12 gün ozurlu 7.50 gun ozursuz ozurluler sayiliyormu

 2. beko dedi ki:

  20 gün devamsızlığım var bişe olurmu 7 sınıf

 3. wqwwwwwe dedi ki:

  Ablalarım abileirm arkadaşlar acil cevap verirmsnz ortaokul 7.sınıf öğrencisiyim raporlu 8 raporsuz 11,5 gün devamsızlığım var raporlular devamsızlık oalrak sayılıyomu yoksa sadece raporsuzlarmı devamsızlık sayılıyo acil cevap verin lütfne

  1. sASA dedi ki:

   Kardeş Orta okulda sıkıntı olmuyo devamsızlık benim 7 sınıfta60 8 sınfıta 70 gün devamsızlığım vardı Takma kafana

   1. anonim dedi ki:

    kardeş sen aşmıssın yani 70 nedir ya

 4. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar ablalarım abilerim lütfen cevap verirmisinz bana ortaokul 7. sınıf öğrencisiyim şu an toplam 18 gün devamsızlığım var ama raporlu olarak 8 gün raporsuz 11,5 gün raporlu raporsuz toplamımı sayılıyo yoksa sadece raporsuzmu ? acil cevap lütfen

 5. Anonim dedi ki:

  5.sınftayım 16 gün devamsızlığım var birşey olurmu

 6. Mustafa dedi ki:

  9.sınıf 10 gün oldu bir sıkıntı olurmu

  1. FURKAN ÜLPEREN dedi ki:

   KALDIN

 7. Kazimcan dedi ki:

  Ben 8 e gidiyorum 1. dönem 11 gün devamsızlığı var sıkıntı olurmu

 8. Samet dedi ki:

  8. Sinif ogrencisiyim ortalamam 87 devamsizlik 22 gun kalirmiyim

  1. Kerem dedi ki:

   Hacı kalmışın sen ya

  2. ALaRa dedi ki:

   3o gün hakkınız var.. Kalmazsınız ablam..

 9. Başak dedi ki:

  birinci dönem 11 gün devamsızlığım var şuan idare açıksa izin belge mi götürsem kabul edilir mi?

 10. uhhuyyegfyf dedi ki:

  8gün devamsızlığım var bişey olurmu

 11. uhhuyyegfyf dedi ki:

  benim 8 gün devamsızlığım oldu sınıfta kalırmıyım lütfen cevap

 12. GİZERTHHBOIK dedi ki:

  7.SINIFTAKİ DEVAMSIZIK TEOGU ETKİLERMİ.

 13. snnnssy dedi ki:

  ben ortaokula gidiyorum 13 gün devamsızlığım var ve 1. dönemdeyim şimdi 1.dönem de 20 gün 2.dönemde de 20 gün mü devamsızlık hakkım lütfen cevap yazın

 14. Anonim dedi ki:

  devamsızlığım 9.5 gün oldu bu benim için bir sıkıntı arz ediyor mu ?

  1. Necmettin dedi ki:

   Hayir1.donem ‘ve 2.donem ikisiyle beraber20 gunfire

 15. mutlu dedi ki:

  liseler için yapılan bilgilendirme yanlış: Liselerde mazeretsiz devamsızlık süresi 10 günü, raporla yada veli izni ile olan devamsızlık süresi 20 günü aşamaz. kısacası devamsızlık toplamda 30 günü aştığında öğrenci sınıfta kalır.

 16. Gggg dedi ki:

  1. Dönem ve 2. Dönem devamsızlıkları ayrı ayrı mi yoksa 2 dönem toplam mi 45 liselerde

  1. Kübra dedi ki:

   Bende öyle biliyorum bunu söyleyen aciklarmi 45günü doğrumu ya bu

 17. Doğan deniz dedi ki:

  10 gün az be hacı

 18. kerem dedi ki:

  benim 20.50 fazla sorun olurmu yani teogta etkiliyormu

  1. Gizli dedi ki:

   2 Dönem toplam 10+10 20 hakkınız var teogda olmasada sınıfta kalabilirsin.