Evlilik İzni Kaç Gün?

Memurların Evlilik İzni Kaç Gün?

Memurun kendisinin ya da oğlunun evlenmesi durumunda izin hakkı 7 gündür. 7 gün evlilik iznin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kullanır. Burada memurun talebi şarttır. Memur evlilik iznini kullanmak için başvurmaz ise izin hakkını kullanamaz.

Memurların evlilik izni 7 gündür.

Evlilik izninizi Nikah ya da Düğün tarihinde kullanmanız memurun isteğine bağlıdır. Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşüne göre bu şekilde uygulanması doğrudur.

Evlilik iznini nikah ya da düğün tarihinde kullanmak memurun tercihine bağlıdır.

İşçilerin Evlilik İzni Kaç Gün?

İşçilerin evlenme durumunda kullanacağı izin 3 gündür. 4857 Sayılı İş Kanunu ile belirlenen bu süre işçi için ücretli bir izin türüdür. Bu izin süresinde çalışmış gibi maaşını almayı hak etmiştir.evlilik izni kac gun

Tabiki de iş sözleşmesi yaparak bu evlilik izni süresini uzatabilirsiniz. Bu işveren ve işçi arasındaki sözleşmeyle alakalıdır. İş sözleşmesi ile bu süre uzatılabilir ama kısaltılamaz. 3 gün hak edilmiş bir süredir. İşveren ile yaptığınız sözleşme bu süreye düşüremez. Sadece işçinin lehine bu süre uzatılabilir.

Bir evlilikte 3 gün izin hakkı diye bir durum söz konusu değildir. İşçi her evlendiğinde bu 3 günlük evlilik iznini hak eder.

Yani işçinin evlilik izni 3 gündür.

Öğretmenlerin Evlilik İzni Kaç Gün?

Öğretmenlerin evlilik izin süreleri 7 gündür. Öğretmenlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı oldukları için memurlar için geçerli olan 7 günlük evlilik izni öğretmenler içinde uygulanır.

Milli Eğitim Bakanlığı (Meb) evlilik izninin nikah tarihinde mi evlilik tarihinde mi kullanılacağını öğretmenlerin isteğine bırakmıştır. Yani  evlilik izninin başlangıcını isteyen öğretmenler resmi nikah durumunda isteyen öğretmenler düğün tarihinde kullanabilecektir.

Öğretmenlerin evlilik izni 7 gündür.

Resmi Nikah Olmadan Evlilik İzni Kullanılabilir mi?

Hayır resmi nikah olmadan evlilik izni kullanılması mümkün değildir. Kanunumuza göre evlilik izninin verilebilmesi için evliliğin resmi olarak gerçekleşmesi gerekir.

Yeniden Evlenirsem Tekrar Evlilik İzni Kullanabilir miyim?

Evet kanunlarımız evlilik iznini bir defalık ile kısıtlamamıştır. Evlilik izni her evlilik için kullanılabilir. Yani yeniden evlenmenin bu izin hakkınızı düşürme gibi bir durumu söz konusu değildir.

Evlilik İzni Kaç Gün?
1 Oy Verildi 5 Ortalama

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Aşkın dedi ki:

  MeRaba ben 2016 aralik 18 de nkah yaptım 2017 temmuzda iZmimi kullanabilirmiyim

 2. özge dedi ki:

  Merhaba, 657’ye tabi devlet memuruyum. 2017 yılının haziran ayında düğünüm olacak. Ancak nikah ve düğün tarihim aynı gün. Bu haliyle evlilik iznim olan 7 günü kullanabilir miyim?

 3. Anonim dedi ki:

  Merhaba, 2017 haziran ayında düğünüm olacak. Nikah düğünle aynı gün olacak, evlilik iznim olan 7 günü bu haliyle de kullanabilir miyim?

 4. Anonim dedi ki:

  iyi günler diyelim ki ben nikahta 4 gün düğünümde 3 gün izin hakkımı kullanmak istiyorum bu mümkün mü?

  1. h dedi ki:

   rahatta kal

 5. Anonim dedi ki:

  Merhaba ben düğün yapmayacağım o yüzden sadece resmi nikah yapacağım bu durumda evlilik izni hakkım olmayacak mı ??? YAda izin şayet verilecekse nikahtan sonra vermelerinin ne anlamı olur ??? TEŞEKKÜRLER…

  1. Merhaba Sayın Ziyaretçimiz,

   657’ye tabi mi çalışıyorsunuz?

   Saygılarımla

   KacGun.com Ekibi

   1. Anonim dedi ki:

    evet

    1. Merhaba Sayın Ziyaretçimiz,

     Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşüne göre düğün ya da nikah tarihinde izninizi kullanabilirsiniz.

     Saygılarımızla

     KacGun.com Ekibi

   2. Anonim dedi ki:

    ben bu yıl 2016 da düğün yaptım 2017 de evlilik izni kullansam olur mu

    1. Anonim dedi ki:

     olmaz