Renk seçin:


2017 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Kaç Gün Kaldı?

Sınav Tarihi: 10 Haziran 2017

Sınav Saati: 14.00

Hangi Sınıflar Girecek: 5, 6, 7, 9, 10, 11.sınıflar girebilecek. (8.sınıflar Teog puanına göre burs imkanı kazanabilecekler)

2017 PYBS Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu 2017 sınav takvimine göre PYBS 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 14:00’da yapılacaktır. Sınav giriş için başvuru tarihleri PYBS kılavuzu yayınladığından açıklanmış olacak. Bunun yanında sınava girecek olan adayların sınav yerleri ve sınava giriş belgeleri Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesi üzerinden açıklanacak.

PYBS Bursu Nedir?

pybs bursluluk sınavı ne zaman kaç gün kaldıÖğrenciler Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girmelerinin nedeni devletin başarılı olan öğrencilere verdiği burstan yararlanmaktır. Bu bursu alabilmenin asıl şartı ise aile de yıllık kişi başına düşen gelirin kılavuzda belirtilen miktardan az olmasıdır. Eğer bu şartı taşımıyorsanız maalesef bu bursu almaya hak kazanamazsınız. Gazi çocukları ve öğretmen çocukları kişi başına düşen geliri hesaplama maddesine tabi değillerdir. Yani bir gazi çocuğunun kişi başına düşen geliri 2 bin Tl bile olsa sınavdan burs kazanma hakkı vardır. Bu sınavdaki ayrıcalık sadece öğretmen çocukları ve gazi çocuklarına tanınmıştır.

PYBS Yılda Kaç Kez Yapılıyor?

Bursluluk sınavı sene de 1 kez yapılmaktadır. 2017 yılında da bu kural devam etmekte olup sınav 10 Haziran’da yapılacaktır. Sınava giremeyen ya da başarısız olan adaylar bir sene sonraki Bursluluk sınavını beklemek zorundadırlar.

Bursluluk Sınavını Kazanmak

Sınavdan başarılı olup burs kazanabilmek için sınavdan belli bir sıralamayı yakalamanız gerekmektedir.Her sene burs verilecek öğrenci sayısı değişebilmektedir. Ama genellikle yüksek kontenjanlar belirlenmektedir. Sınavların içeriği genel anlamda öğrencilerin sene içinde gördüğü konulardan oluşmaktadır. Sene içinde derslerinde başarısı yüksek olan öğrenciler sınav konularına bir adım daha yakın olacaktır. Bursluluk sınavı sonuçları açıklandığında eğer kazanmışsanız sizden istenen evrakları okulunuz aracılığıyla istenen sürede gönderiniz. Bursunuz açmış olduğunuz banka hesabına yatırılacak.

Burslar Kaç Ayda Bir Yatar?

PYBS bursları 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır. Burslar hangi ayda yatıyor diye merak edenler için ayları verelim: Burslar Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim ayından verilmektedir. Genellikle ayın ilk haftasında yatırılsa da bazen gecikmeler olabilmektedir. Ama burslar bu aylarda kesinlikle hesabınıza geçmiş olacaktır.

2017 PYBS Burs Ücreti Ne Kadar?

2017 yılı için PYBS burs ücreti 530 TL’dir. Bu ücret 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır.

 

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan Tıklayarak Oy Verebilirsiniz(8 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,50.)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Eren dedi ki:

  Hayirlisi insallah herkes kazanir

 2. Öğretmen 1980 dedi ki:

  Bu haber doğrumu acaba.Öğretmen çocukları için limit önemli değil diyor.bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.

 3. Ayşe dedi ki:

  bu burs nasıl bişey anlamadım gitti hele bi sınava giriyim işşallah başarılı olurum işşallah sınavım başarılı geçerde kazanırım ben

 4. aksu dedi ki:

  Antalya / Aksu’da biz olduk

 5. Anonim dedi ki:

  DRJ KOLLEJI 2 VE 3 SINIF BURSLULUK SINAVININ SAAT KACTA

 6. Anonim dedi ki:

  SLMLAR BU SINAVA BAŞ VURU TARİHİ NEDİR 2017 İÇİN.

 7. Anonim dedi ki:

  9yaşındakilere sınav

 8. Anonim dedi ki:

  Aynen ya bu düzene girsek çok iyi ollur

 9. Özden dedi ki:

  Aynen ya bu düzene girse çok iyi olur

 10. Alara dedi ki:

  Meb sitesinde herkez birbirine soruyor burslarla ilgili onlarca soru….şu işi doğru dūzgūn yapsalarda bu muhtaçlar ona gõre beklenti içinde olsalar…ekim başı,ekim ortası,ekim sonu,kasım başı. Meb in yorumları….en iyisi unut gitsin verirlerse yolda bulmuş gibi al

  1. imam hatip lisesi dedi ki:

   Aynen

  2. aksu dedi ki:

   aynen

 11. SEMİH dedi ki:

  bu burs işi yemenlilerin randevusuna benziyor….11 de buluşalım..12 ye kadar bekle..1 e kadar gelmezsem git

 12. SEMİH dedi ki:

  lise bursları ne zaman yatacak