2017 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Kaç Gün Kaldı?

Sınav Tarihi: 10 Haziran 2017

Sınav Saati: 14.00

Hangi Sınıflar Girecek: 5, 6, 7, 9, 10, 11.sınıflar girebilecek. (8.sınıflar Teog puanına göre burs imkanı kazanabilecekler)

2017 PYBS Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu 2017 sınav takvimine göre PYBS 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 14:00’da yapılacaktır. Sınav giriş için başvuru tarihleri PYBS kılavuzu yayınladığından açıklanmış olacak. Bunun yanında sınava girecek olan adayların sınav yerleri ve sınava giriş belgeleri Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesi üzerinden açıklanacak.

PYBS Bursu Nedir?

pybs bursluluk sınavı ne zaman kaç gün kaldıÖğrenciler Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girmelerinin nedeni devletin başarılı olan öğrencilere verdiği burstan yararlanmaktır. Bu bursu alabilmenin asıl şartı ise aile de yıllık kişi başına düşen gelirin kılavuzda belirtilen miktardan az olmasıdır. Eğer bu şartı taşımıyorsanız maalesef bu bursu almaya hak kazanamazsınız. Gazi çocukları ve öğretmen çocukları kişi başına düşen geliri hesaplama maddesine tabi değillerdir. Yani bir gazi çocuğunun kişi başına düşen geliri 2 bin Tl bile olsa sınavdan burs kazanma hakkı vardır. Bu sınavdaki ayrıcalık sadece öğretmen çocukları ve gazi çocuklarına tanınmıştır.

PYBS Yılda Kaç Kez Yapılıyor?

Bursluluk sınavı sene de 1 kez yapılmaktadır. 2017 yılında da bu kural devam etmekte olup sınav 10 Haziran’da yapılacaktır. Sınava giremeyen ya da başarısız olan adaylar bir sene sonraki Bursluluk sınavını beklemek zorundadırlar.

Bursluluk Sınavını Kazanmak

Sınavdan başarılı olup burs kazanabilmek için sınavdan belli bir sıralamayı yakalamanız gerekmektedir.Her sene burs verilecek öğrenci sayısı değişebilmektedir. Ama genellikle yüksek kontenjanlar belirlenmektedir. Sınavların içeriği genel anlamda öğrencilerin sene içinde gördüğü konulardan oluşmaktadır. Sene içinde derslerinde başarısı yüksek olan öğrenciler sınav konularına bir adım daha yakın olacaktır. Bursluluk sınavı sonuçları açıklandığında eğer kazanmışsanız sizden istenen evrakları okulunuz aracılığıyla istenen sürede gönderiniz. Bursunuz açmış olduğunuz banka hesabına yatırılacak.

Burslar Kaç Ayda Bir Yatar?

PYBS bursları 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır. Burslar hangi ayda yatıyor diye merak edenler için ayları verelim: Burslar Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim ayından verilmektedir. Genellikle ayın ilk haftasında yatırılsa da bazen gecikmeler olabilmektedir. Ama burslar bu aylarda kesinlikle hesabınıza geçmiş olacaktır.

2017 PYBS Burs Ücreti Ne Kadar?

2017 yılı için PYBS burs ücreti 530 TL’dir. Bu ücret 3 ayda bir banka hesabınıza yatırılmaktadır.

 

2017 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Kaç Gün Kaldı?
8 Oy Verildi 3.5 Ortalama

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Anonim dedi ki:

  öğretmen çocukları anne baba çalışışıyor burs alıyor haaaaaa haaaaaaa biz üvey evladız doğruuuu herkes hakkınıyla bir yere gelmeliiii herkese eşit olmasını gaziler şehitler hariçççç beklerimmm

 2. aa dedi ki:

  5.sınıflar girecekmi

 3. #HedefimizTıp dedi ki:

  Bu sınav 10. sınıflar için 9-10. sınıf müfredatına göre mi soruluyor mu? Yoksa 10. sınıfların sadece 10. sınıf müfredatından sorumlu oldugu bir sınav mı ? Yardımcı olursanız sevinirim.

 4. alev dedi ki:

  ücretli ögretmen cocuguda bu haktan yararlanıyormu.sınava diger cocuk olarak mı girecek.ögretmen cocugu olarak mı?bilgilendirirseniz sevinirim.

 5. Sedat öğretmen dedi ki:

  Benim dikkatimi çeken öğretmen çocukları kişi başı gelire tabi değil diyor.ilk defa bunu duydum.yani bu sene böyle bir uygulama mı var.yoksa yanlış mı yazılmış.

 6. Fırat dedi ki:

  Öğretmen çocukları bursluluk sınavına giremeceklerse, %15 kontenjanı kapatsınlar ki diğer öğrenciler kazansın.

  1. BEYZANUR dedi ki:

   Aynen katılıyorum biz çocuklar öğretmen çocukları yüzünden kazanamıyoruz 410 puanla kaybettim

   1. Mesut dedi ki:

    Siz öğretmen çocukları yüzünden kazanmıyoruz demeniz yanlış.bir kere kontenjanınız farklı.

    1. jhg dedi ki:

     katılıyorum herhalde

   2. gamze dedi ki:

    öğretmen çocuğuyum ve tek maaş olmasına rağmen sınava giremiyorum lütfen öğretmen çocuklarıyla ilgili bedavadan burs alıyormuş gibi konuşmayın

  2. jhg dedi ki:

   sg aynnnnnnn

 7. Muallim bey dedi ki:

  Öğretmen çocuklarına bursu çok görenler.müteahhit,kuyumcu ve lokantacı çocuklarının aldığı bursa ses çıkarmıyorlar.

 8. Naciye dedi ki:

  Gazi cocuklari olabilir ama ogretmen cocuklari ayrilacak olmasan yani diger insanlari haksizlik olur hep faydalaniyor

  1. Ahmet öğretmen dedi ki:

   Niye anlamıyorsunuz.öğretmen çocuklarının kontenjanı ayrı.yani öğretmen çocukları kendi arasında yarışıyor.diğer çocukların kontenjanını etkilemiyor.bunu bilin buna göre yorum yapın.

 9. muhsin dedi ki:

  İy günler. Benim kızım 6. sınıf öğrencisi ve geçen yıl Ağustosta bursluluğu kazandı. İlk bursluluğu Ocak başında 556,76 olarak aldı. Bu aldığımız geçen yılınki midir yoksa 2017 için ilk 3 aylık tutar tekrar yatarmıdır. Şimdiden teşekkürler

 10. Eren dedi ki:

  Hayirlisi insallah herkes kazanir

 11. Öğretmen 1980 dedi ki:

  Bu haber doğrumu acaba.Öğretmen çocukları için limit önemli değil diyor.bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.

  1. Anonim dedi ki:

   Doğru daha çok puan yok bu haksızlık.

  2. Meryem dedi ki:

   Doğru ama haksızlık bu

 12. Ayşe dedi ki:

  bu burs nasıl bişey anlamadım gitti hele bi sınava giriyim işşallah başarılı olurum işşallah sınavım başarılı geçerde kazanırım ben

 13. aksu dedi ki:

  Antalya / Aksu’da biz olduk

 14. Anonim dedi ki:

  DRJ KOLLEJI 2 VE 3 SINIF BURSLULUK SINAVININ SAAT KACTA

 15. Anonim dedi ki:

  SLMLAR BU SINAVA BAŞ VURU TARİHİ NEDİR 2017 İÇİN.

 16. Anonim dedi ki:

  9yaşındakilere sınav

 17. Anonim dedi ki:

  Aynen ya bu düzene girsek çok iyi ollur

 18. Özden dedi ki:

  Aynen ya bu düzene girse çok iyi olur

 19. Alara dedi ki:

  Meb sitesinde herkez birbirine soruyor burslarla ilgili onlarca soru….şu işi doğru dūzgūn yapsalarda bu muhtaçlar ona gõre beklenti içinde olsalar…ekim başı,ekim ortası,ekim sonu,kasım başı. Meb in yorumları….en iyisi unut gitsin verirlerse yolda bulmuş gibi al

  1. imam hatip lisesi dedi ki:

   Aynen

  2. aksu dedi ki:

   aynen

 20. SEMİH dedi ki:

  bu burs işi yemenlilerin randevusuna benziyor….11 de buluşalım..12 ye kadar bekle..1 e kadar gelmezsem git

 21. SEMİH dedi ki:

  lise bursları ne zaman yatacak