Saç Kaç Günde Uzar?

Birçok insan vardır ki saçlarını kesmek zorunda kalırlar, ya da yeni bir stil denemek isterken saçlarını kendine yakışmayan bir saç stiliyle karşı karşıya bulurlar. Bunun yanında saçlarını uzatma kararı alan birçok insan hep aynı soruyu sorarlar: “Saç kaç günde uzar?

Saç Günde Kaç mm Uzar?

Bir saç günde normal şartlarda yaklaşık 0.03 mm uzar.

Saç Ayda Kaç Cm Uzar?

Bir saç ayda normal şartlarda yaklaşık 1 cm uzar.

Saç Yılda Kaç Cm Uzar?

Bir saç normal şartlarda yılda yaklaşık 12 cm uzar. Tabi kide bu süreler saçların bakımına, beslenme koşullarına, sağlık koşulları ve çeşitli çevresel etkenlere bağlı olarak uzayıp kısalabilir. Bunun için saç uzama değerlerini yaklaşık olarak belirttik.

Halk arasında saçın 1 ayda yaklaşık 6 santimetre uzadığı söylenmektedir. Bu kesinlikle yanlış bilgidir. 6 cm yaklaşık olarak bir parmak boyundadır. Eğer her ay 1 parmak boyu saçımız uzasaydı yaklaşık 3 ayda saçlarımız çenemize gelirdi.

Saçların Uzama Dönemi

saç kaç günde uzarSaçların belli dönemlerde daha hızlı uzadığını belli dönemlerde daha yavaş uzadığını gözlemleyebiliriz. Bunun sebebi saçlarımızın aktif uzama dönemi ve dinlenme dönemi olmasıdır. Aktif uzama dönemi süresinde saçlarımız sürekli uzar. Bu aktif uzama dönemi 2 yıl ile 6 yıl arasında sürebilmektedir. Bu sürenin kişiden kişiye değişebileceğini unutmayalım. Ama genel olarak 2 ile 6 yıl arasında sürer. Peki bu süre sonunda ne olur? Bu süre sonunda saçlarımız dinlenme sürecine girer. Dinlenme sürecinden sonra ise süresini dolduran saç teli dökülür ve yeni saçın çıkması için yol açmış olur.

Kadınların saçı erkeklere oranla daha hızlı uzar.

Saçların uzama hızı yetişkinlerde çocuklara göre daha yavaştır. Yani çocukların saçları daha hızlı uzar.

Saçı nemli tutarak ve saç diplerine masaj yapıp kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın erken uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saç Kaç Günde Uzar?
4 Oy Verildi 3 Ortalama

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Anonim dedi ki:

  Bence de saçların böyle uzaması daha iyidir

  1. eylem dedi ki:

   saçımı çok sevıyorum

 2. Anonim dedi ki:

  cok güzel

  1. eylem dedi ki:

   benım saçlarımda bu kadaruzun olsa