1 Günde Kaç Kilo Verilir?

1 Günde Kaç Kilo Verilir?

Obezite ve aşırı kilonun yaygın bir rahatsızlık olduğu günümüzde, diyetisyenlik altın meslek diyebiliriz. Hal böyle olunca çoğu insan uzman diyetisyen olmaya soyunuyor. Bildiğimiz tüm diyetisyenlerin kendine ait bir kitabı ve tabi diyet listesi oluyor. Fırsatçı pazarlamacılar da insanların aşırı kilosunu nakde çevirmekten geri durmuyor.

Öyle ki; başınızı nereye çevirseniz “1 haftada 5 kilo verdiren kür!” “1 ayda 45 kiloya düştü!” şeklinde ilanlar görmeniz mümkün. İnsanlar sosyal ağlarda “Bir günde kaç kilo verilir?” “Bir haftada en fazla ne kadar zayıflarım?” sorularına yanıtlar arıyor. Bu yazımızda “Bir günde kaç kilo verilir?” sorusuna birlikte yanıt arayacağız. Siz de Bir günde kaç kilo verilir merak ediyorsanız, buyrun cevabı…

1 Günde 1 Kilo Verdiren Egzersizler ?

Bu tip egzersizler kişiden kişiye farklı neticeler verir. Yani birisi size 1 günde 1 kilo verdiren egzersizleri söylerse, bunun size 1 kilo verdireceğini düşünmeyin. Bu durum tamamen sizin cinsiyetinize, fiziksel yapınıza, gün içerisinde egzersize ayırdığınız zamana ve gün içerisindeki beslenmenize bağlıdır. Bu yüzden kilo vermek için egzersiz tercihinizde sağlıklı şekilde nasıl kilo verebileceğinizi göz önüne alın.

Kilo verdiren diyetler

Her geçen gün yeni yeni diyetlerle karşılaşmaktayız. Bunların arasından gayet bilinçlice hazırlanmış olanlar olduğu gibi sadece dikkat çekmek için hazırlanmış olanlar da vardır. Bilinçlice hazırlanan diyet zaten kendisini haftalık verilebilecek kilo kaybı ile belli eder. Bu diyetler genelde haftada 0.5 – 1 kg. ağırlık kaybını doğru bulurlar. Bunların dışında öyle ‘ Mucize Diyet ‘ler çıkarılır ki haftada 3 – 4 hatta bazen 6 kilo bile verilebileceğini iddia ederler. Peki bu ne kadar mümkün? Hesaplayalım; bunu hep en iyi ihtimalleri göz önüne alarak yapacağız.

Her besin maddesinin vücuda kazandırdığı bir enerji değeri vardır. Bu protein ve karbonhidratların 1 gramları için 4 kalori iken, yağlar için 9 kaloridir. Öte yandan 7.000 kalorilik ekstra harcama ile 1 kilo kaybedilmektedir. Her insanın günlük ihtiyacı olan bir kalori değeri vardır. 1.65 metre boylarında, 70 kilo ağırlığında yetişkin bir bayanın (yaklaşık olarak ideal kilosunun 12 kilo üstünde) günlük kalori ihtiyacı ortalama olarak 2.500 kaloridir.

Günlük Yapılan Egzersizler

Günlük yapılan egzersizlerle bu değeri 3.000 kaloriye kadar çıkarmak mümkün. Biz yine en iyi ihtimalleri göz önüne aldığımız için hadi diyelim ki bu bayan günlük olarak 20 km. de yürüyüş yapsın…(Bu durum 1.200 kalorilik ekstra bir enerji harcaması yaratacaktır) Yani günlük olarak egzersiz yapan ve ekstra olarak 20 km. yürüyüş yapan bir bayanın günlük kalori ihtiyacı 4.200 kaloriye kadar çıkacaktır.

Diyelim ki bu bayan günlük 1.200 kalori içeren bir diyet uyguluyor olsun (burada bahsettiğimiz olanaksız bir şeydir. Çünkü günlük 20 km. yürüyen bir kişinin ayakta kalabilmesi icin en az 2.000 kaloriye ihtiyacı vardır. Ama biz yine ‘en iyi ihtimalleri’ göz önüne alacağımız için bunu mümkünmüş gibi kabul edelim).

Bu da demek oluyor ki; bu bayan günlük 4.200 – 1.200 = 3.000 kalori ekstradan enerji harcamaktadır. Bir haftada 3.000 x 7 = 21.000 kalori eder. 21.000 kalorilik enerji açığı ise 21.000 / 7.000 ? 3 kg demektir. Yani günlük egzersiz yapan, 20 km. yürüyen ve 1.200 kalorilik bir rejim uygulayan bayan (ki böyle bir insanın canlı kalma ihtimali yoktur) haftada en fazla 3 kilo yağ yakabilir! (Bu değer 20 km. yürüyüşü hesaba katmazsak 1.8 kilo kadardır).

O halde bu sonuç ne demek oluyor? Hani haftada 6 kilo kaybedecektiniz? İşte burada o dramatik gerçek ortaya çıkıyor. Kaybedilen bu 6 kilonun büyük çoğunluğu vücut suyudur. Diyet yapayım derken ne yazık ki sağlığınızdan oldunuz. Peki gerçekten sağlığa zarar vermeden verilebilecek kilo kaybı ne kadardır?

Bir günde kaç kilo verilir? Günlük kilo kaybı diye bir şey söz konusu olmasa da, haftalık bir değerden bahsedebiliriz. Bu değer haftalık 0.5 kg. ile 1 kg. arasındadır. Diyete başlamadan önce hedeflerinizi bu değere göre belirleyin. Sadece bu şekilde başarıya ulaşmak mümkündür. Ama yine de güne bölmek isterseniz 0.5 kg ile 1 kg’yi 7 güne bölerek günlük ortalama kaç kilo verilir sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Kısaca Bir günde kaç kilo verilir? sorusu bir hayalden yahut pazarlamacı tuzağından başka yerde yanıt bulamaz. Hatta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) son sağlık raporunda diyet yaparken hiç acele edilmemesini, haftalık ağırlık kaybının da 250 – 950 gr arasında olması gerektiğini bildirmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında kilo verirken dikkatli olmanız, kendinizi zorlamamanız ve zamana yayarak kilo vermeye çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Ben 12 yaşındayım ve 1.65 boyundayım kilom 47 kaç kilo vermem lazım ve ben 43 kiloya düşmek istiyorum sizce bu benim için sağlıklımı

 2. 12 yaşındayım 1.65 boyundayım ve kilom 47 kaç kilo vermem lazım ve ben 43 kiloya düşmek istiyorum sizce bu benim için sağlıklımı

 3. 15 yasindayim kilom 80 boyum 177 kac kilo olmam gerek yada kac kilo vermem gerek?acil geri donus yaparsaniz cok sevinirim.

 4. 18 yaşındaydım kilom 85 boyum 1.63 kaç kilo olmam gerek ? Geri dönüş yaparsanız sevinirim☺

  1. Merhaba Özge Hanım:

   İdeal kilonuz : 57 kg olması gerekmektedir yani buda oluyorki 6 kg fazlalığınız var 6 kilo verdiğinizde ideal kilonuza kavuşmuş olacaksınız.,

   Saygılarımızla…
   KacGun.Com Ekibi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı