1 İnsan Günde Kaç Kalori Yakar Almalı dır

1 İnsan Günde Kaç Kalori Yakar Almalı dır, insan vücudu bir makine gibidir. Makineler çalışabilmek için elektrik yada yakıt gereksinimi duyarlar. Aynı şey vücut içinde geçerlidir.

Vücudumuz da çalışmayı devam ettirmek için bir yakıta yani enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji de yediğimiz gıdalardan aldığımız kaloridir. Hayatımızı devam ettirebilmek için günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz kaloriyi almak zorundayız. Bir günde harcanan kalori miktarı kadınlar ve erkekler için farklıdır. Metabolizma farklılıkları gereken enerji miktarlarının da farklı olmasının sebebidir. Bu yüzden günlük kalori ihtiyacı hesaplarken bireyin yaşı, cinsiyeti, mevcut kilosu bu sonuca etki eden faktörlerden birisidir.

1 İnsan Günde Kaç Kalori Yakar Almalı dır

Bir çok kişinin merak ettiği soru günde kaç kalori almalıyım, günde kaç kalori yakarız gibi sorularınızı cevaplayacağız. İdeal kilosundaki bir birey günlük olarak ihtiyacı olan miktar kadar kalori almalı, altına inmemeli, üstüne de çıkmamalıdır.

Örnek olarak günlük alınması gereken kalori miktarı 2000 ise  1800-2200 arasına toplam kalori değerlerine sahip gıdalar tüketmelidir. Eğer ki ideal kilonuzun altında iseniz ve ideal kilonuza dönmek istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınız 2000 ise bu sefer de daha fazla kalori yani enerji almanız gerekecektir. Bu sebeple günlük alınması gereken kalori miktarı 2500-2600 civarında olması size zamanla ideal kilonuza yükseltecektir.

Ve işin en çok araştırılan ve sorulan bölümüne sıra geldi. İdeal kilonuzun üzerinde iseniz ne günde ne kadar kalori alınmalıdır. Bu sorunun cevabı uzmanlarca çok tartışılıyor. En sağlıklı yöntemin hangisi olduğu yıllarca araştırıldı. İnternet ortamında birçok gerçeği yansıtmayan bilgi mevcut.

En sağlıklı kilo verme metodu için günlük ihtiyacınız olan kalori miktarından %10-15 oranında kesinti yaparak beslenmelisiniz Yani günlük alınması gereken kalori miktarı 2000 ise 1650-1800 arası kalori almalısınız. aksi halde sağlığınızdan olabilirsiniz. Günlük 800-900 yada 1000 kalorilik diyet listeleri ile ani ve hızlı şekilde kilo vermeye çalışmak pek sağlıklı bir yöntem değil. Zayıflamak uğruna gerçekleşen ölümleri sıkça duymaktayız. Bu yüzden zayıflamak için günde kaç kalori almalıyım diye soranlar bu önerileri dikkate almalı.

Zayıflamak İçin günde Kaç Kalori Almam Gerekir

Zayıflamak için günde kaç kalori alınması gerekir sorunu editörlerimize en çok sorulan sorulardan birisi. Zayıflamak isteyenler çok düşük kalori gıdalarla beslenerek mi diyet yapmalı yoksa normal ihtiyaçtan belli oranda kısılarak mı diyet yapılmalıdır. Bu soruların en doğru cevabını diyetisyenler verebilir. Bunun sebebi bu tarz ayarlamaların yapılabilmesi için öncelikle kan değerleriniz görülmeli ve günlük ihtiyacınız olan kalori miktarı çıkarılmalıdır daha sonra ise mevcut durumunun , sağlık durumunuz, sosyal durumunuz ve yaşınız ile kilonuz gibi birçok kriter göz önünde bulundurularak size uygun bir günlük alınması gereken kalori değeri tespit edilir.

O yüzden bu kısımda size belli miktarlar vermemiz söz konusu değildir. Tavsiye niteliğinde bir bilgi vermemiz gerekir ise en ideal yöntem birçok uzmanında kabul ettiği şekliyle günlük ihtiyaç olunan miktarın %10-15 oranında azaltılarak kilo verme işleminin ani değil zamanla olmasını beklemek en sağlıklı yöntemdir. Bunun başlıca birkaç sebebi vardır. Sebeplerinden birisi metabolizma ve hayatta kalma dürtüsü ile alakalıdır. İnsan vücudu gereksinim duyduğu miktarlardan daha az enerji alımına başlandığında kendisini en uzun süre hayatta tutmasını sağlayacak şekilde daha az kalori tüketmeye ve metabolizmayı yavaşlatmaya başlar. Yani bir nevi ekonomi moduna geçer. Halsizlik cansızlık ve yorgunluklar baş gösterir. Enerji minimum düzeyde tutulduğu için vücut günlük ihtiyaçları için yeterince enerji ayırmaz. Yukarıdaki verdiğimiz örnekle benzer bir örnek vermek gerekir ise günlük kalori gereksinimi 2000 ise ve siz 1000 kalorilik bir diyet uyguluyorsanız vücut kalan 1000 kalorinin yüksek bir değer olması sebebi ile metabolizma hızını yavaşlatarak günlük kalori ihtiyacınızı 1500 lere düşürür. 1000 kalori almış olsanız bile 500 kalorilik zayıflarsınız. Diğer türlü 2000 kalori almanız gerekirken 1700 kalori alırsanız metabolizma fazlaca yavaşlamaz ve 300 kalori zayıflarsınız. Yani bu tabloda 200 kalori daha fazla zayıflamak için 700 kalorilik bir gıdadan feragat etmek hem halsizlik ve yorgunluk hem de müthiş bir açlık yaratırken karşılığında sadece 200 fazladan kalori yakmanıza yardım eder. Yani bu kadar eziyete değmeyecektir. Tabi ki bunlar afaki örnekler. Rakamlar öylesine yazılmış rakamlardır. En doğru bilgi ve zayıflarken kaç kalori almalıyım sorunuzun cevabı için diyetisyenlere başvurmalısınız.

Makalemizde aklınıza takılan bir yer var ise yorum kısmına yazarsanız aynı gün içinde editörlerimiz tarafından cevaplanacaktır. Ayrıca Zayıflamak isteyenler için diyet listesine, alternatif hafif atıştırmalıklar ve tüyoları sitemizden bulabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Merhabalar . Gunluk kalori ihtiyaci ornegin 2000 kaloei olan bir kisi spor yapmadan besinlerle diyet yapsa zayiflayabilir mi sporsuz 500 kalori az alsa mesela .
  Ve gunluk kalori ihtiyacinin icinde uyurkende yakilan kalori var midir ?

  1. evet zayıflar. fakat belli bir süre sonra günlük kalori ihtiyacından az enerji aldıgı için vücut bir koruma refleksi olarak metabolizma hızını düşürür. Bu sebeple spor önemlidir. Ayrıca zayıflarken vücudun gerilmesine ve sarkmaları önleme yardımcı olur.

   Fakat sorunuzun yanıtı evet spor yapmadan da zayıflayabilirsiniz. İlk ay daha hızlı sonuç alırsınız daha sonraki aylar kilo vermeniz biraz daha yavaşlayacaktır.
   1 İnsan günde kaç kalori almalıdır konusunda başka sorularınız var ise bekliyoruz.

 2. bir insan günde kaç kalori almalıdır konusunda tüm sorularınızı bu kısma yazabilirsiniz. Günlük alınması gereken kalori sorularınız aynı gün içinde cevaplanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı