1 Mayıs İşçi Bayramı Kaç Gün Kaldı? 2020

1 Mayıs İşçi Bayramına (Emek ve Dayanışma Günü) Kaç Gün Kaldı?

1 Mayıs işçilerin seslerini duyurabildiği, haklarını arayabildiği tüm dünyada geçerlilik kazanmış bir bayramdır. Türkiye’de 2008 yılında Emek ve Dayanışma Günü olarak isim değişikliğine gidilmiştir. Ülkemizde işçilerin katılımıyla  gösteri ve yürüyüşlerin yapıldığı değerli bir dayanışma günüdür.

Tüm dünyada işçilerin birçok sorunları olmakla birlikte son dönemlerde ülkemizde de işçilere çok büyük hakları tanınmaktadır. Tabi kide bu hakların daha da iyileştirilmesi söz konusudur. Zamanla işçilerin haklarında iyileştirmeler beklenmektedir. Dönemimizde işçi-işveren arasında işçiler birçok konuda devlet tarafından hakları yasal olarak korunsa da birçok işverenler işçilerin iş ihtiyacını kullanarak haklarını çiğnemektedir. Bu durumlarda Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’ni aramınızı tavsiye ediyoruz.

Bunun yanında 1980’ler ve daha önceleri düşünüldüğü zaman işçi haklarında iyi bir ilerleme mevcuttur. O dönemlerde işçilerin yoğun çalışma temposu ve uygun olmayan günlük çalışma süreleri ile işçiler eziliyordu. Günümüzde işçilerimizin hakları eskiye göre iyi bir noktaya getirilmiş ve ilerleyen dönemlerde daha da iyi haklar elde edeceği düşünülmektedir.

Ülkemizde 1 Mayıs’ta yürüyüşler yapılmakta ve işçiler haklarının genişletilmesini istemekte. Genel olarak işçiler daha uygun çalışma saatleri, çocukları ve eşleri için sağlıklı bir gelecek, iş güvencesi ve kimseye muhtaç olmadan yaşamayı talep etmektedirler.

Neredeyse dünyanın birçok ülkesinde 1 Mayıs kutlanmakta ve birçok ülkede 1 Mayıs İşçi Bayramını tatil olarak ilan etmiştir. Dünyada birçok ülkede bu gün iş günü mücadelesi olarak da bilinir.

2020 Yılında 1 Mayıs İşçi Bayramı Tatil mi ?

Bilindiği gibi 1 Mayıs İşçi Bayramı ülkemizde resmi tatildir. 2020 yılında da 1 Mayıs İşçi Bayramı Cuma gününe yani hafta içine denk geldiğinden 1 gün tatil olacaktır. Bu gün tüm resmi kamu kurum ve kuruluşlarında tatil olsa da bazı özel şirketlerde işçiler 1 Mayıs işçi bayramında çalıştırılabilmektedir. Bu durumda da her ne kadar resmi tatilde çalışmanın karşılığı fazla mesai olarak ödense de, işçi bayramında işçilerin çalıştırılması ironik bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Mayıs ayında benim için okullar biticeği için sürekli takipdeyim çünkü Mayıs ayı gidiceğimiz son ay

  2. İlk yorum tabi kimse bakmıyor bu güne kaç gün kaldı diye benide ilgilendirmiyorda öylesine merak ettim :)))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı