1 Tabak Kısır Kaç Kalori Porsiyon Kalorisi

1 Tabak Kısır Kaç Kalori Porsiyon Kalorisi, Kısır içerisinde birçok gıda maddesi bulunan bir karışım. Genel olarak sağlıklı bir karışım diyebiliriz. İçerdiği tüm gıdalar fazla işlem görmemiş doğal hali ile içerisinde bulunan gıdalardır. Özel günlerin vazgeçilmez tarifleri arasında yer alan kısır, kalorisi bakımından oldukça önemli yer ediyor. Kısır kaç kalori diye soracak olunur ise aşağıda ki yazımız da bu sorunun cevabı detaylı bir şekilde verilmiştir.

Kısır özellikle içine konulan malzemelere göre ve yapım şekline göre kalorisi değişiklik gösterebilmektedir. Kısır yemeyi düşünüyor iseniz kalori bakımından düşük olan sebzeleri kullanmanız da yarar bulunmaktadır. Bu sebeple korunmuş gıdalardır. İçerisinde bulunan sıvı yağ haricinde kalorisi normal oranlardadır diyebiliriz. Aşağıda Kısır Kalori Cetveli Mevcuttur.

Kısır Kaç Kalori

 • 1 Tabak Kısır Kaç Kalori : 200 Kalori
 • 1 Kase Kısır Kaç Kalori: 140 Kalori
 • Diyet, Yağsız Kısır Kaç Kalori : 100 Kalori (Detaylar Aşağıda)
 • 1 Büyük Porsiyon Kısır : 280
 • 1 Kaşık Kısır : 15 Kalori
 • 1 Gram Kısır : 1 Kalori
 • 1 Tabak Sogansız Kısır : 190 Kalori

Kısırda kaç kalori var yukarıdaki tabloda gördük. Şimdi aşağıda diyette kısır yenir mi, kısır kilo yaparmı gibi konulara değineceğiz. Ayrıca Özel yağsız kısır için sizlere bilgi vereceğiz.

Diğer gıdalar kaç kalori öğrenmek için TIKLAYIN.

Diyette Kısır Kilo Yapar mı?

Kısır kalori dengesi korunduktan sonra diyet listelerine eklenebilir. Kısır içerdiği bulgur, salça, maydanoz, soğan gibi gıdalar neredeyse hiç işlem görmemiş ve doğal halleri ile kısırın içinde bulunan gıdalardır. Bu sebeple sağlık açısından iyi bir tercihtir. İçerdiği tek olumsuz gıda tuz ve yağdır. Bu iki maddeyi kısır yapımından kontrol altında tutarsak diyet listemizde kısır tüketimi sorun olmayacaktır.

Kısır kilo aldırır mı? diye soranlar için yukarıda yazılanlarda olduğu gibi kontrollü tüketildiği sürece kilo aldırmaz diyebiliriz. Fakat aşağıdaki tarifle kendinize daha hafif diyet kısır yapabilirsiniz. Kalori miktarı %20-30 oranında azaltmak mümkün olabiliyor.

Diyette Yağsız Kısır Tüketmeliyiz.

Kısır yapımında kullandığımız malzemelerden birkaç tanesini değiştirerek kısır yağsız ve oldukça hafif bir hale gelebilir. Değiştirelecek Malzemeler

 • Yağ Kullanımı 3/1 Oranına İndirilmeli
 • Tuz Kullanımı 3/1 Oranına İndirilmeli
 • Domates Salçası Yerine Biber Salçası Kullanın

Yukarıda yazan değişiklikler ile kısırın kalori değerini %20-30 oranında azaltabilirsiniz. Yağı çıkartmak kısırı daha sağlıklı yapar, Tuzu azaltmak ise kalorinin vücut için işlenebilirliğini azaltacaktır. Salça kullanımını acı biber salçası ile değiştirmek (kısırınızı çok acı yapmayacaktır. Çok ince bir baharat etkisi verecektir) hazmı kolaylaştırarak sindirim sistemine yardımcı olacaktır.

Bu şekilde birkaç ufak değişiklik sayesinde kısır hem daha sağlıklı hem de kalori değerleri daha az bir hale gelebilir.

Kısırın Faydalar Nelerdir?

 • Kısır, hafıza güçlendirici ve yorgunluk gidericidir. 
 • B vitamini bakımından oldukça yüksektir.
 • Kaç şekeri düzenlemesi ile de bilinmektedir.
 • Fe (demir) bakımından oldukça yüksektir.
 • Kanser oluşumuna karşı engel sağlamaktadır.
 • Cildi güzelleştirir.

Bize Sorun!

Diyet listeleriniz, kalori hesaplamaları, spor egzersiz sağlıklı yaşam gibi dilediğiniz konu ile ilgili olarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorduğunuz sorulara aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. yorum ve sorularınız bizim için değerlidir.

 

Güncelleme: 30.08.2018

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhabalar ben Halid yaşım 22 kilom 86.1.
  Günlük 900 kalorilik diyet yapıyorum artı olarakta
  Parklarda bulunan dikey kondisyon bisikleti’ni orta tempoda 2 saat,
  Çalışıyorum.Sorum şu kilo yaşa göre bazal metabolizma hızım kaç ve orta tempoda 2 saatlik kondisyon bisikleti kaç kalori yaktırır.tesekkurler.

 2. Ben 99 kiloydum kendi imkânlarımla zayıfladım şimdi 68 kiloyum ve eskisi gibi olmamak için çorbadan başka birşey tüketmiyorum ekmek yok yağlı şeyler yok hamurlu şeylerde yok bu bende artık nasıl birşey yaratacak bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olun

  1. Merhaba azminiz için öncelikle sizi tebrik ederiz. Ama böyle bir beslenme hiç sağlıklı olmayacaktır. Sağlığımızı korumak için vücudumuzun pek çok vitamin ve minerale ihtiyacımız var. Bu yüzden herşey den azda olsa tüketmek gerekir. Ayrıca bir diyetisyene danışmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı