(2018) 15 Tatile Kaç Gün Kaldı?

15 tatil yani öğrencilerin şubat tatili diye tabir ettiği tatile kaç gün kaldığını geri sayım ile öğrenin.

Sömestr Tatili Tarihi: 19 Ocak 2018

Bu makalemizde öğrencilerin eskiden beri 15 tatil diye isimlendirdiği diğer isimleri yarıyıl tatili , şubat tatili, sömestr tatili, ara tatil olarak da bilinen tatildir. Milyonlarca öğrenci bu soruların cevabını bekliyor: ”Sömestr tatili ne zaman?” , ”15 Tatil ne zaman?”, 15 tatil kaç gün kaldı”, “15 tatil ne zaman başlıyor” diye sormaya başladılar. Öğrenciler için büyük bir yorgunlukla geçen okul dönemlerinin ilk döneminde sonra verilen 15 tatil öğrencilerin streslerini atmaları, kafasını dinlemeleri için çok büyük bir fırsattır. Çünkü okul döneminde öğrencilerin zihninden çok beyni yorulmaktadır ve kafamızı rahatlatmanın en iyi yolu dinlenmektedir.

15 Tatil ne zaman diye soran milyonlarca öğrencinin  2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı için Sömestr tatili tarihi 19 Ocak 2018 Cuma günü başlayacak. 19 Ocak tarihini öğrenciler akıllarına emin olun kazıyacaklardır. Çünkü 15 tatil öğrencilerin büyük umutlarla, büyük bir istekle beklediği en büyük tatillerin ikincisidir.

2.Dönem Ne Zaman Başlayacak?

15 Tatil 2 Şubat 2018 tarihinde bitecek ve 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı 2.dönem zili 5 Şubat 2018 günü milyonlarca öğrenci için çalacaktır. 8.sınıf öğrencileri için ikinci dönem TEOG sınavı hazırlıkları lise son sınıf öğrencileri için YGS ve LYS hazırlıkları başlayacak ve bu dönem bu sınavlara göre geleceğini şekillendireceklerdir.

15 Tatil 1 Ay mı Olacak?

Bu soruyu ziyaretçilerimiz de çok sormakta ve bir çok farklı siteler de bundan bahsedilmektedir. Ama şunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Bu konu da Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarının dışında hiç bir açıklamayı dikkate almamanızı öneririz. Bu konu da yetkili merci MEB’dir. Eğer MEB bir açıklama yapıp 15 tatilin süresinde bir değişiklik olursa sitemizden bu başlığı güncelleyerek size duyuracağız. Bu konuda da sitemizin size güvenilir ve doğru haber konusunda en kaliteli içeriği sunmaya çalıştığını unutmayın. Bu konuda okulların kaç gün açık olduğu iş günü olarak her eğitim-öğretim yılı başlamadan belirlendiğini belirtelim. Eğer yarı yıl tatili yani sömestr tatili uzatılırsa bu tatil süresinin okul başlama tarihini öne çekerek ya da geriye çekerek okul süresinin uzatılacağını unutmamak lazım.

İlgini Çekebilir  OHAL Ne Zaman Bitecek?

Yani öğrenciler için tatil iyi şeyleri ifade edebiliyor olabilir ama 15 tatil süresinde yapılacak tatili okul kapanma döneminde Haziran ayında ya da okul açılma Eylül döneminde fazladan okula giderek kapatılması muhtemel görünmektedir. Bunları düşünerek bu konuda bir karar verilmesi gerekmektedir. Çünkü öğrenciler Haziran ayında sıcaktan okula gitmekte zaten zorlanmaktadır. Ara tatil 1 aya çıkarsa Haziran ayına eklenen 15 gün öğrenciler için sıcakta okula gitme anlamına gelecektir.

Bu tatil konusunda bir değişiklik olursa sadece Milli Eğitim Bakanlığının açıklamaları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

15 Tatil Öğretmenler İçin Neyi İfade Ediyor?

Öğretmenler içinde dinlenme, tatil anlamına gelen sömestr yani yarıyıl tatili öğretmenler için artık farklı şeylerde hissettirmektedir. Daha önce de yapılan Özür Durumu atamaları yine 15 tatilde yapılacak ve MEB’in yeni geçmiş olduğu öğretmen atama sistemini de bu sene 2.kez uygulayacaktır. İlk kez 2016 Şubat yılında uygulanan bu öğretmen atama sistemi göreve başlayan öğretmenlerin bir dönem boyunca staj görmesini sağlıyor.

Ayrıca yeni Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz olmuştur. Görevinde başarılar diliyoruz.

YGS Öğrencileri 15 Tatili Nasıl Değerlendirmeli?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı adayları için son dönemeç artık çok yakındır.  Pek çok öğrencinin okuluyla beraber götürmek zorunda olduğu YGS çalışmalarını on beş tatili iyi değerlendirerek arttırabilir. 15 tatil de YGS öğrencilerinin düzenli bir çalışma planı yaparak kendilerini rakiplerinin önüne bir adım atacağına inanıyoruz. Ama uzun tatilleri yönetmek her zaman kısa tatillere nazaran daha zordur. Bunun için okulda rehber öğretmeninizden yardım alabilirsiniz. Kendinize güzel ve uygun bir program yazdırarak ve bu programa uyarak çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 692 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Liselilerin Dramı dedi ki:

  daha ilk günden sıkıldım hemen girip baktım

 2. flash dedi ki:

  17 hata okula gidiyoruz

 3. tatili bekleyen biri dedi ki:

  32 gün kaldı çok fazla ya

 4. Anonim dedi ki:

  okullar kaç hafta kaldı

 5. Anonim dedi ki:

  okullar ne zaman kapanıyor bolunun okulu

 6. tatil olsun ya dedi ki:

  Arkadaşlar hafta sonu tatillerini falan saymazsak 74 gün kaldı :) BİRAZ DAHA SABREDİN :d

 7. rahmetli dedi ki:

  ah ah bu tatil bitti ygs ye bi ay hayatımın bitmesine bir ay

 8. Pattes dedi ki:

  Olum ”Tatil bitsin arkadaşlarımı özledim” diyen var siz nasıl öğrencisiniz. Ben aileme anlatmadığım şeyleri arkadaşlarıma anlatırım yinede görmek istemiyom onları bitmesin tatil felan aa

 9. LİSENİN dedi ki:

  depresyona girdim lanet bir lise hayatım var zaten şimdi 15 gün kurtulmuştum tekrar cehenneme geri dönüş yolu Allah kahretsin bu okulu

  1. kübra dedi ki:

   çok haklısın

  2. fde dedi ki:

   Bu konuda fazlasıyla haklısın. Benim adım Ahmet ve ortaokul 7. sınıfım. Derslerim pekiyi ama sınıfımı yani arkadaşlarımı sevmiyorum. Ben bu konuda şunu söylemek istiyorum…KEŞKE YAZ TATİLİ GÖZ AÇIP KAPAYANA KADAR HIZLI GELSE !!! :(

   1. Deniz dedi ki:

    Ben de okulun açılmasını istemiyorum.Hemen karne günü olsun ve taktir alayım istiyorum :) 7. sınıfım.İlk dönem taktir.

 10. Anonim dedi ki:

  inşallah hemen biter yoksa evde patlarım evde okulda çalıştığımdan bin kat daha fazla çalışıyorum

 11. Deniz dedi ki:

  Tatil bitsin de 2. döneme geçelim.Bende takdir alayım ve bana üstün başarı belgesi versinler.7.sınıfa gidiyorum.İlk dönem vermediler 2. dönem veriyorlarmış.Sizin başka bilgileriniz var mı? 2.dönem verirler mi? Hiç teşekkür almadım. İlk dönem ortalamamda 96,4758

  1. mert dedi ki:

   kanka çok tatlısın

   1. Deniz dedi ki:

    teşekkürler :)

 12. Anonim dedi ki:

  Tatil bitsin artık yaaa arkadaşlarımı özledim

  1. Deniz dedi ki:

   Aynen bencede bitsin artık tatil.

 13. fde dedi ki:

  artık tatil bitiyor tam 7 gün kaldı
  çok ama çok üzücü şimdi ağlayacam… :( :(

 14. Murat dedi ki:

  Artık vermeyin şunu tatil geldi de bitiyor

  1. fde dedi ki:

   aynen

  2. fde dedi ki:

   Kesinlikle.

   Bu arada tatil bitti…

 15. Tatil dedi ki:

  Of ya tatil uzasa keşke bir ay olsa

  1. Eylül dedi ki:

   Aynen

  2. fde dedi ki:

   Eğer bir ay olsaydı okullar haziranın sonunda kapanırdı. Yani okula sıcakta giderdin… :/

  3. elif dedi ki:

   Evet ya

  4. Anonim dedi ki:

   fde hayır okul yerine olsaydı bişey değişmezdi :(/()(/ hahahah velet

 16. Belgesiz Takdir dedi ki:

  85 olan genel ortalamam matematiğin 1 düşmesinden ötürü belge alamamamı sağladı. Takdir alacaktık. Bu dönemde böyle geçti işte. Lise yıllarım berbat geçiyor :)

 17. Takdirname dedi ki:

  Hepinize Güzel Tatiller Diliyorum Arkadaşlar İnşallah Herkes Takdir Teşekkür İle Evine Döner ;)

 18. MİRAN dedi ki:

  Tatilinizin mutlu , huzurlu , sağlı bir şekilde geçmesini diliyorum .

  1. Murat dedi ki:

   Amin inşallah ?

 19. Tatillllll dedi ki:

  tatillllllllllllllllllllllllllllllllllllll

 20. Zehra dedi ki:

  İyi tatiller

 21. Anonim dedi ki:

  Son üç dakika

 22. Tatillllll dedi ki:

  09 dk

 23. heycanlı genç dedi ki:

  26 dakika 35 saniye yupiii yarın yani karne günü kızlarlar forma gitcez gezcez alemlere akcazzz sabahh olsun hemen heycandan uyuyamıyom

  1. PARTİCİ dedi ki:

   Okul açıldığından beri takip ediyorum 1 saniye kala SS aldım

 24. Anonim dedi ki:

  5 saat 2dakika 30 saniye kaldı

  1. Anonim dedi ki:

   Neye

 25. Dayan yürek dedi ki:

  5 saat 7 dakika 37 saniye yesssss dayan yürekkkkk

 26. Az kaldı dedi ki:

  5 saat 10 dakika 5 saniye

  1. Murat dedi ki:

   15 tatile geldide bitiyor

   1. fde dedi ki:

    aynen öffffff…

    1. c de dedi ki:

     Bitti bile