19 Mayıs Kaçıncı Yıl Dönümünü Kutluyoruz?

19 Mayıs Kaçıncı Yıl Dönümünü Kutluyoruz?

Bu siyah alandaki bulunan program her sene otomatik ilerlemektedir. Bu şekilde otomatik olarak 19 Mayıs’ın kaçıncı yılını kutluyoruz göstermektedir.

 

19 Mayıs’ı İlk Defa Ne Zaman Kutladık?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1935 yılında ‘Atatürk Günü’ adı altında kutlanmıştır.

Açıklama:

19 Mayıs 1919 yılında  Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan bir milli mücadelenin fidanı bu bayram. Ulus olarak milli bayramlara yatkınlığımız bilinmektedir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının Kaçıncı Yıldönümü olursa olsun sanki ilk gün ki bayram gibi kutluyoruz. Ülkemizin dört bir yanında çeşitli kutlamalar coşku ile yapılıyor. Özellikle gençlere armağan edilen bu bayramda gençlerin yaptığı gösteriler uzun süre akıllarımıza yer ediyor. Hatta gençlerin birbirlerinin omuzlarına basarak yaptığı kuleler akıllarımıza 19 Mayıs Bayramıyla özdeşleşmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk elden giden vatanımız için ne yapabileceğini düşünmektedir ve resmi görev alarak Samsun’a yola çıkmıştır. Samsun’a ayak bastığı gün 19 Mayıs 1919’dur. Ülkenin işgal altında olması Mustafa Kemal Atatürk’ü derinden yaralamakta, ülkenin kurtuluşunun yine halkın elinde olduğunu düşünmekteydi. Çünkü İstanbul işgal altındaydı. İtilaf Devletleri Osmanlı’ya sürekli baskı yapıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisinin doğduğu gün olarak tanımladığı 19 Mayıs‘ta büyük adımların başlangıcını atmıştır. Yanında olanlarla beraber  genelge ve kongreler düzenleyerek vatanın ve milletin tehlikede olduğunu bildirmiştir. Düşmanlara karşı milli bilinci uyandırmıştır. Kurtuluş savaşını başlatmış olan Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin düşmanlardan kurtulmasını sağlamıştır.

19 Mayıs’tan Bugüne Kaç Yıl Geçti?

Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 Pazartesi günü saat 08:30 sularında Samsuna ayak bastı. İleri sayım aracımızı da bu saate ayarladık. Bu araç ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna ayak basmasından bugüne kaç yıl geçti kaç gün geçti saniye saniye takip edebilirsiniz.

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı Hakkında Kısa Bilgi

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma vapuru ile Samsun’a gelmiştir. Bu dönem ile ilgili tarih kitaplarında farklı anlatılar bulunmaktadır. Bazıları Vahdettin’in hıyanet içerisinde olduğundan bahsederken, bazı kaynaklar ise kurtuluş mücadelesinin başlaması için tüm desteğini verdiğini anlatmaktadır. Fakat her halukarda Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a gelerek kurtuluş mücadelesini başlatmış ve muzaffer olmuştur.

2020 yılında 19 Mayıs’ın kaçıncı yılını kutluyoruz diye merak ediyorsanız, 19 Mayıs 2020 tarihinde 19 Mayıs’ın 101. yılını kutlayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı