(2018) 19 Mayıs Kaçıncı Yıl Dönümünü Kutluyoruz?

19 Mayıs Kaçıncı Yıl Dönümünü Kutluyoruz?

Bu siyah alandaki bulunan program her sene otomatik ilerlemektedir. Bu şekilde otomatik olarak 19 Mayıs’ın kaçıncı yılını kutluyoruz göstermektedir.

 

19 Mayıs’ı İlk Defa Ne Zaman Kutladık?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1935 yılında ‘Atatürk Günü’ adı altında kutlanmıştır.

Açıklama:

19 Mayıs 1919 yılında  Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan bir milli mücadelenin fidanı bu bayram. Ulus olarak milli bayramlara yatkınlığımız bilinmektedir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının Kaçıncı Yıldönümü olursa olsun sanki ilk gün ki bayram gibi kutluyoruz. Ülkemizin dört bir yanında çeşitli kutlamalar coşku ile yapılıyor. Özellikle gençlere armağan edilen bu bayramda gençlerin yaptığı gösteriler uzun süre akıllarımıza yer ediyor. Hatta gençlerin birbirlerinin omuzlarına basarak yaptığı kuleler akıllarımıza 19 Mayıs Bayramıyla özdeşleşmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk elden giden vatanımız için ne yapabileceğini düşünmektedir ve resmi görev alarak Samsun’a yola çıkmıştır. Samsun’a ayak bastığı gün 19 Mayıs 1919’dur. Ülkenin işgal altında olması Mustafa Kemal Atatürk’ü derinden yaralamakta, ülkenin kurtuluşunun yine halkın elinde olduğunu düşünmekteydi. Çünkü İstanbul işgal altındaydı. İtilaf Devletleri Osmanlı’ya sürekli baskı yapıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisinin doğduğu gün olarak tanımladığı 19 Mayıs‘ta büyük adımların başlangıcını atmıştır. Yanında olanlarla beraber  genelge ve kongreler düzenleyerek vatanın ve milletin tehlikede olduğunu bildirmiştir. Düşmanlara karşı milli bilinci uyandırmıştır. Kurtuluş savaşını başlatmış olan Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin düşmanlardan kurtulmasını sağlamıştır.

İlgini Çekebilir  (2017) Mustafa Kemal Atatürk'ün Kaçıncı Ölüm Yıl Dönümü? 10 Kasım Kaçıncı Yılı?

19 Mayıs’tan Bugüne Kaç Yıl Geçti?

Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 Pazartesi günü saat 08:30 sularında Samsuna ayak bastı. İleri sayım aracımızı da bu saate ayarladık. Bu araç ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna ayak basmasından bugüne kaç yıl geçti kaç gün geçti saniye saniye takip edebilirsiniz.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.