(2020) 19 Mayıs Kaç Gün Kaldı?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Kaç Gün Kaldı?

19 Mayıs Hangi Gün 2020:  19 Mayıs 2020 Salı Günüdür.

19 Mayıs Ne Zaman? 19 Mayıs’a Kaç Gün Kaldı sorusunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. 19 Mayıs 1919 tarihinde  Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan bir milli mücadelenin fidanı bu bayram. Ulus olarak milli bayramlara yatkınlığımız bilinmektedir. Ülkemizin dört bir yanında çeşitli kutlamalar coşku ile yapılıyor. Özellikle gençlere armağan edilen bu bayramda gençlerin yaptığı gösteriler uzun süre akıllarımıza yer ediyor. Hatta gençlerin birbirlerinin omuzlarına basarak yaptığı kuleler akıllarımıza 19 Mayıs Bayramıyla özdeşleşmiştir. İyi ki de 19 Mayıs bayramı var dediğimiz birçok an olmuştur hepimizin. Bunu çok iyi biliyoruz ve 19 Mayıs bayramını sadece kutlayacak öğrenciler değil bizde sabırsızlıkla bekliyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk elden giden vatanımız için ne yapabileceğini düşünmektedir ve resmi görev alarak Samsun’a yola çıkmıştır. Samsun’a ayak bastığı gün 19 Mayıs 1919’dur. Ülkenin işgal altında olması Mustafa Kemal Atatürk’ü derinden yaralamakta, ülkenin kurtuluşunun yine halkın elinde olduğunu düşünmekteydi. Çünkü İstanbul işgal altındaydı. İtilaf Devletleri Osmanlı’ya sürekli baskı yapıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisinin doğduğu gün olarak tanımladığı 19 Mayıs‘ta büyük adımların başlangıcını atmıştır. Yanında olanlarla beraber  genelge ve kongreler düzenleyerek vatanın ve milletin tehlikede olduğunu bildirmiştir. Düşmanlara karşı milli bilinci uyandırmıştır. Kurtuluş savaşını başlatmış olan Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin düşmanlardan kurtulmasını sağlamıştır.

19 Mayıs kaç gün kaldı , 19 mayıs ne zaman , 19 mayıs hangi gün gibi sorularınızı cevaplayarak siz kullanıcılarımızın hizmetine devam etmekteyiz.

19mayıs kacinci yili

 

19 Mayıs Tatil mi? 19 Mayıs’ta Kaç Gün Tatil ?

Bilindiği üzere 19 Mayıs, ülkemizde kutlanan milli bayramlardan bir tanesidir. Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile birlikte başlayan milli mücadelenin doğuş tarihi, ülkemizde her yıl kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 19 Mayıs tarihi hafta içine denk geliyorsa, 1 günlük resmi tatil olmaktadır. Önümüzdeki 19 Mayıs 2020 Salı gününe denk geldiğinden 1 gün resmi tatil olacaktır. Resmi kurumlar 1 gün tatil kullanırken, okullarda öğrenciler tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında etkinlikler düzenlenecektir.

18 Mayıs Tatil olur mu ?

Bazı takipçilerimiz tarafından 18 Mayıs’ın Pazartesiye geldiği belirtilerek tatil olup olmayacağı sorulmuş. Ancak 18 Mayıs resmi tatil değil, yalnızca 19 Mayıs 2020 Salı günü resmi tatildir.

 

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı