(2018) 19 Mayıs Kaç Gün Kaldı?

6
29
19mayıs kacinci yili

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Kaç Gün Kaldı?

19 Mayıs Hangi Gün 2018:  19 Mayıs 2018 Cumartesi Günüdür.

19 Mayıs Ne Zaman 19 Mayıs’a Kaç Gün Kaldı sorusunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. 19 Mayıs 1919 tarihinde  Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan bir milli mücadelenin fidanı bu bayram. Ulus olarak milli bayramlara yatkınlığımız bilinmektedir. Ülkemizin dört bir yanında çeşitli kutlamalar coşku ile yapılıyor. Özellikle gençlere armağan edilen bu bayramda gençlerin yaptığı gösteriler uzun süre akıllarımıza yer ediyor. Hatta gençlerin birbirlerinin omuzlarına basarak yaptığı kuleler akıllarımıza 19 Mayıs Bayramıyla özdeşleşmiştir. İyi ki de 19 Mayıs bayramı var dediğimiz birçok an olmuştur hepimizin. Bunu çok iyi biliyoruz ve 19 Mayıs bayramını sadece kutlayacak öğrenciler değil bizde sabırsızlıkla bekliyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk elden giden vatanımız için ne yapabileceğini düşünmektedir ve resmi görev alarak Samsun’a yola çıkmıştır. Samsun’a ayak bastığı gün 19 Mayıs 1919’dur. Ülkenin işgal altında olması Mustafa Kemal Atatürk’ü derinden yaralamakta, ülkenin kurtuluşunun yine halkın elinde olduğunu düşünmekteydi. Çünkü İstanbul işgal altındaydı. İtilaf Devletleri Osmanlı’ya sürekli baskı yapıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisinin doğduğu gün olarak tanımladığı 19 Mayıs‘ta büyük adımların başlangıcını atmıştır. Yanında olanlarla beraber  genelge ve kongreler düzenleyerek vatanın ve milletin tehlikede olduğunu bildirmiştir. Düşmanlara karşı milli bilinci uyandırmıştır. Kurtuluş savaşını başlatmış olan Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin düşmanlardan kurtulmasını sağlamıştır.

19 Mayıs kaç gün kaldı , 19 mayıs ne zaman , 19 mayıs hangi gün gibi sorularınızı cevaplayarak siz kullanıcılarımızın hizmetine devam etmekteyiz.

19mayıs kacinci yili

Bir önceki yazımız olan 2018 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Bayram Kaç Gün Kaldı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here