2.dünya Savaşı Biteli Kaç Gün Oldu? 2. Dünya Savaşı Ne Zaman?

Tahmini olarak 55 milyon kadar insanın canını kaybettiği 2. Dünya Savaşı, çok büyük yıkımlarla dünyanın yeniden şekillenmesine etken oldu. Bu savaş 1 Ekim 1939 yılında Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle birlikte başladı. Polonya’nın topraklarını garantiye aldığını söyleyen Fransa ve İngiltere, bu işgalin ardından Almanya’ya savaş ilan etti.

1940 yılının bahar aylarında Almanya, Batı Avrupa’yı büyük bir oranda işgal etmişti. Bu sırada Sovyetler Birliği ise Baltık devletlerini işgal etmeyi sürdürüyordu. Mihver devletlerinden olan ve Almanya’nın müttefiki İtalyan, 10 Haziran 1940 yılında savaşa katıldı.

Britanya Savaşı olarak da bilinen Almanya’nın İngiltere’ye karşı hava saldırısı, 10 Temmuz – 31 Ekim sürelerini içermektedir. Ancak Almanya’nın bu dönemde başarısızlık yaşadığı ilk cephedir. Bu açıdan genel olarak bakıldığında 1 Ekim 1939 yılı itibari 2. Dünya Savaşı’nın başladığı söylemek gerekir.

2. Dünya Savaşı Biteli Kaç Gün Oldu?

Almanya’daki nazilerin başlattığı 2. dünya savaşıyla beraber, milyonlarca insan hayatını kaybetti. Bu dönemde birçok ülke yıkılırken bazı ülkeler bağımsızlığını ilan etti. Örneğin bunlar içerisinde Slovakya bulunmaktadır. Kabaca bir hesaplamayla 2. Dünya Savaşı’nın bitişinden yaklaşık 28000 günün geçtiğini söylemek mümkün.

Tabii bunca zamana rağmen hala savaşın getirdiği hem psikolojik hem de fiziksel etkiler bazı ülkelerde hissedilmeye devam ediliyor. Yıl bazında bakılacak olursa yine yaklaşık olarak 2. Dünya Savaşı üzerinden 80 yıl geçtiği söylenebilir.

2. Dünya Savaşında Yaşanan Diğer Gelişmeler

6 Nisan 1941’de Yugoslavya ve Yunanistan da Alman nazilerinin hükmü altına girmişti. Bu dönemde Almanya müttefikleri ile beraber 22 Haziran 1941’de Alman-Sovyet paktını ihlal ederek Sovyetler Birliği’ne saldırdı. İşte bu dönem 2. Dünya savaşı için bir dönüm noktası oldu.

Almanya nazilerinin Moskova’ya doğru ilerleyişi sırasında, birliklerin soğuk havaya dayanamaması savaşın seyrini değiştirdi. Aralık 1941 tarihinde Japonya’nın Pearl harbour’a saldırması ise, güçlü bir ittifak doğurdu. Böylece Amerika Birleşik Devletleri ile beraber Sovyetler Birliği ve Büyük Britanya ittifak kurarak savaşa beraber devam ettiler.

Bu dönemde özellikle İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Almanya’nın içlerine girerek ilk kez Berlin’i yoğun bombardıman altında bıraktı. Böylece Almanların sanayi tesisleri ve sistematik olarak şehir altyapıları bombalanarak büyük hasar oluşmasına sebebiyet verildi. Yani bu dönemden itibaren Mihver devletleri yavaş yavaş savunma dönemine geçmeye başladı.

2. Dünya Savaşı’nın Sonu

1941 tarihinden sonra karşılıklı olarak yoğun şekilde devam eden Mihver Devletleri ile müttefik devletler arasındaki savaş 4 yıl sürdü. 6 Haziran 1944 yılında ‘Büyük gün’ olarak bilinen Normandiya çıkarması ile birlikte 150 bin asker, Fransa’ya girdi. Bu andan itibaren Mihver devletleri geri adım atarken müttefik devletleri güçlü şekilde ilerlemeye devam etti.

Almanya’nın içlerine doğru yürümeye devam eden Amerika ve Sovyetler Birliği askerleri, sonunda Berlin’i kuşatarak 7 ve 9 Mayıs 1945 tarihleri ile farklı yerlerde teslim oldular. Bu dönemde 30 Nisan 1945 tarihinde Hitler intihar etti. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya eyaletleri olan Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı atom bombasıyla Pasifik Savaşı da sona erdi. 2 Eylül tarihinde Japonya’nın da teslim olmasıyla 2. dünya savaşı sona erdi.

2. Dünya Savaşı’nın Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

1 Ekim 1939 yılı Almanya’nın Polonyayı işgal etmesiyle 2. Dünya Savaşı başladı. 2 Eylül 1945 tarihi kapsamında Japonya’nın teslimi ile savaş sona erdi. Bu tarihler içerisinde savaşa katılan her ülke farklı sayılarda büyük insan kaybına uğradı. En çok Sovyetler Birliği ve Almanya kayıplar yaşadı. Yaklaşık 55 milyon kadar insan toplamda hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı