2.Dünya Savaşında Kaç Kişi Öldü?

2.Dünya Savaşında Kaç Kişi Öldü?

2 dünya savaşı dünya genelinde yapılan en büyük savaşların ikincisi olmakla birlikte bu savaşta birçok ulus ve millet karşı karşıya gelmiştir. 1939 yılında başlayan ve 6 yıl süren savaş 1945 yılında bitmiştir. Savaşa o dönemin süper güçleri İngiltere, Sovyetler Birliği, ABD, Çin, Fransa Müttefik devletler olarak bir araya gelmiş olup, Almanya ve Japonya’da İtalya ile beraber Mihver devletler olarak savaşa iştirak etmiştir.

Savaşta 100 milyona yakın asker karşı karşıya gelmiş aktif ve pasif cephede durmuştur.  Savaş ekonomik, endüstriyel ve bilimsel anlamda kıyasıya bir mücadele olup bu mücadelede sivil veya askeri büyük bir seferberlik yapılmıştır. Bu savaşta nükleer silahlar kullanılmış olup ayrıca Holokst adında kitlesel sivil saldırıların ölümle sonuçlanacağı kimyasal silahlar kullanılmıştır.İkinci dünya savaşı 1 Eylül 1939 da Almanya’nın Polonya’yı işgali ile başlamış Fransa ve İngiltere’nin Almanya’ya karşı savaş açması ile devam etmiştir.  Bu savaş 15 Ağustos 1945’ de Japonya’nın teslim olması neticesinde de son bulmuştur.

2.Dünya Savaşı Sonuçları

Bu savaş ile 46 yıllık bir soğuk savaş dönemi başlamıştır. ABD ve Sovyet Rusya dünyanın iki büyük süper gücü olarak 2. Dünya savaşı sonrası alana hâkimiyet kurmuştur. Avrupalı ülkelerin etkisi azalmış Asya ve Afrika ülkelerinde ki sömürge ulus ve milletler de bağımsızlık mücadelelerine başlamışlardır. Avrupa savaş sonrası politik anlamda bütünleşme siyasi istikrar ve uluslara arası anlaşmalara daha fazla önem vermeye başlamıştır.2.Dünya Savaşında Kaç Kişi Öldü?

Bu savaşta 9 ağustos 1945’de ABD tarafından Japonya’ya atılan atom bombası Nagazaki’ye düşmüş ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olurken milyonlarca insanın DNA’sını bozmuş sakat doğumların yanı sıra bitki tarım ve hayvancılık neredeyse bitmiştir. Bu Japonlar için bir dönüm noktası olmuş ve 70 yılda ekonomik, ticari ve teknolojik anlamda büyük bir yol almalarını sağlamıştır. Japonlar üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen hala çocuklarına bu günün bir dönüm noktası olduğunu hatırlatacak etkinlikler düzenlemekte ve bir daha yaşanmaması adına çalışmalar yapmaktadır. Sovyet Rusya bu savaş ile büyük güç olup Kafkas ülkelerine, Türki cumhuriyetlerine ve Balkan ülkelerine hâkim olup birlik oluşturmuştur. İngiltere 2. Dünya savaşı ile özellikle Afrika ülkelerinde ki sömürgeciliğini güçlendirmiş ve bu noktalara hem ekonomik hem kültürel hem de siyasi anlamda büyük bir etki edip kendi lehine çevirmiştir.

2.Dünya Savaşı Tarihi

Bu savaşta 6 yılda 40 milyona aşkın insan ölmüş 50 milyondan fazla insan da ağır veya hafif kalıcı veya geçici yaralanmalara maruz kalmıştır. Bu savaşta en çok ölüm Avrupa ülkeleri ile iki defa atom bombasına maruz kalan Japonya vermiş olup Japonya’da hala kimyasal bir etki görülmektedir.

Bazı kullanıcılarımızın sorusu üzerine 1. Dünya Savaşı’nda ölen kişi sayısını da eklemek için makalemizi güncelledik.

1.Dünya Savaşında Kaç Kişi Öldü?

İlk küresel savaş olarak tarihte yerini alan 1. Dünya Savaşında yaklaşık 10 Milyon asker hayatını kaybetmiştir. Ayrıca kaynaklara göre 1. dünya savaşında yaklaşık 6.6 milyon sivil kayıp yaşanmıştır. Yani bu istatistiklere göre her gün neredeyse 6 bin kişi yaşamını yitirmiştir. Yine kaynaklara göre 1. Dünya savaşına katılan asker sayısı toplamda 65 milyon civarındadır. En çok zaiyat veren ülke olarak ise Rusya gösterilmektedir.

Gününüzü Değerlendirebileceğiniz 10 Aktivite 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı