2017 Öğretmen Atamaları Ne Zaman?

Binlerce öğretmenin merakla cevabını beklediği soruların başında yer alan tek soru: “Öğretmen atamaları ne zaman?” Atanmayı bekleyen öğretmenler için atanmak, hayatlarını düzenli bir şekilde devam ettirmek için gereken en önemli unsurlardan biridir. Binlerce öğretmen her yıl MEB kontenjanları kapsamında devlet okullarındaki devlet kontenjanlarına yerleşmektedir.Her öğretmen bu devlet kadrolarına yerleşen,atanan bir öğretmen olmak istemektedir.2016 yılında ise yetkili merciler tarafından 2017 yılında öğretmen atamasının yapılacağı söylenen  ve binlerce öğretmenin merak ettiği öğretmen atamaları ne zaman? Sorusuna cevap veren açıklamalar yapıldı.

MEB,2017 yılında 30 bin öğretmen atanacağını açıklayarak binlerce öğretmende tarifi imkansız bir heyecan yarattı.MEB tarafından yapılan açıklamada, 2017 yılında kamuya alınacak 60 bin personelin yarısını öğretmenlerin oluşturacağını, 15 Temmuz sonrası yapılan kamu ihraçları sonucunda oluşan 30 bin öğretmen açığının norm fazlası 40 bin öğretmenle giderilmeye çalışıldığını ancak bu çözümün sorunu çözmediği belirtilmiştir.

2017 ÖĞRETMEN ATAMASI

2017 yılı öğretmen atamasının Şubat ve Ağustos aylarında yapılması planlanmaktadır.Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bundan sonraki atamaların tamamının sözleşmeli öğretmen ataması olacağını söyledi.2017 yılı öğretmen ataması ile başlayacak olan bu yeni uygulamada kadrolu öğretmen ve sözleşmeli öğretmen maaşları arasında bir fark olmayacağını da ekleyen İsmet Yılmaz,2017 yılı öğretmen atamasının 15 bin sözleşmeli öğretmen olarak 10 Ekim’de yapılacağını duyurdu.Ekim ayında yapılacak olan atamaların ardından ihtiyaç durumunda Şubat ayı öncesinde de atamaların yapılacağı belirtildi.Tayinlerin tamamının sözleşmeli olmasıyla beraber  her yıl sözleşmeler yenilenecek. 2 yıl aynı okulda zorunlu hizmet verdikten sonra yer değiştirme talebinde bulunulabilecek ve 4 yılın sonunda başarılı olan öğretmenler kadroya geçecekler.

Öğretmen atamaları ne zaman? Sorusunun cevabının kesinleşmesiyle beraber yapılacak olan atamalar en çok okul öncesi öğretmenliği ve yabancı dil alanlarında olması planlanmaktadır.Ayrıca kadroların boşluğuna göre en çok atamanın yapılacağı belli başlı branşların arasında,sınıf öğretmenliği,din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği,ilköğretim matematik öğretmenliği,özel eğitim bölümleri öğretmenliği bulunmaktadır.2017 yılı öğretmen atamasıyla birlikte atanan öğretmenler sözleşmelerini yaptıktan sonra atanmaları kendilerine tebliğ edilen öğretmenler, 15 gün içerisinde görevlerine başlayacaklar.Ayrıca atanmak isteyen öğretmenlerin 20 tercih yapacakları ve tercih yapmadıkları yerlere atanmayacakları da özellikle belirtilmiştir.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen Yazıya Oy Verin)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ
  1. Fesra dedi ki:

    Mükemmel