2020 Ales Sonbahar Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman?

Ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen ALES sınavı için, dönem sınavlarına ne kadar kaldı birçok kişi merak ediyor. Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı olarak da bilinen ALES, değişik amaçlar doğrultusunda girilen bir sınavdır.

Bunlar içerisinde lisansüstü eğitim girişi, araştırma görevlisi, uzman, okutman ve eğitim öğretim planlamacısı kadroları için yapılacak atamalar bulunmaktadır. Mesleğe başlamak için hayati bir önem taşıyan bu sınavın, 2019 yılı için hangi tarihlerde gerçekleştirileceği ise büyük merak konusu.

Sınav için kaç gün kaldı ve ne zaman yapılacak soruları şimdiden internet üzerinde yoğun olarak araştırılıyor.

2019 ALES İlkbahar Sınavı İçin Tarihler

-Lisansüstü eğitim ve mesleğe başlama konusunda ALES son kapılardan biridir. Bu yüzden mutlaka sınav için başvuru ve giriş tarihlerinin kaçırılmaması büyük öneme sahiptir. ALES 1 yıl içerisinde 3 farklı dönem ile gerçekleştirilir. Bir kez ilkbahar dönemi ve 2 kez sonbahar dönemi üzerinden gerçekleştirilir. Her sınav döneme bağlı olarak değişkenlik gösterir. 2019 ilkbahar dönemi için gerekli başvuru tarihleri şöyledir;

– Sınav tarihi: 5 Mayıs 2019

– Başvuru tarihi 5-13 Mart 2019

– Geç başvuru: tarihi 28 Mart 2019

– Açıklanma tarihi: 30 Mayıs 2019

Bu tarihleri kaçırmadan tüm gerekli başvuru işlemlerini eksiksiz olarak gerçekleştirmeniz büyük öneme sahiptir. Eğer son günlere bırakırsanız yoğunluk yaşanması mümkün. Bu yüzden tüm gerekli başvuruları zamanında gerçekleştirmeniz önerilir.

2019 ALES Sonbahar Sınavları İçin Tarihler

ALES için gerçekleştirilecek olan sonbahar sınavları iki aşamada gerçekleştirilir. Bu yüzden her biri için başvuru ve sınava giriş tarihleri ayrı ayrı gerçekleştirilmektedir. Özellikle bu duruma dikkat etmeniz önerilir. Zira birçok insan ALES sonbahar sınavları için tek sefer başvuru olduğunu zannedebiliyor.

2019 ALES Sonbahar 1. Dönem Detayları

– Sınav tarihi: 22 Eylül 2019

– Başvuru tarihi 9-17 Temmuz 2019

– Geç başvuru tarihi: 31 Temmuz 2019

– Açıklanma tarihi: 17 Ekim 2019

2019 ALES 1. dönem sonbahar başvuru ve giriş işlemlerini bu tarihler kapsamında gerçekleştirmeniz mümkün.

 2019 ALES Sonbahar 2. Dönem Detaylar

– Sınav tarihi: 17 Kasım 2019

– Başvuru tarihi: 17-25 Eylül 2019

– Geç başvuru tarihi: 8 Ekim 2019

– Açıklama tarihi: 12 Aralık 2019

Tüm bu tarihlere dikkat etmeniz suretiyle herhangi bir gecikme olmadan rahatlıkla başvuru yapabilir, sınava giriş gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle psikolojik açıdan rahatlamak için bu tarihlere önem vererek, işlemleri önceden gerçekleştirmeniz önerilir.

2019 Ales İçin Başvuru Kimler Başvuruda Bulunabilir?

ALES adına ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile başvuru yapacak kişiler belirlenmektedir. Bunlar içerisinde araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve öğretim görevlisi ile eğitim planlaması gibi kadrolar yer almaktadır. Yüksek lisans programına başvurmak içinse herhangi bir lisans programından mezun olmak gerekmektedir.

ALES Sınavı İçin Çıkacak Olan Konular

2019 ALES sınavına girecekler için en büyük öneri mutlaka çıkan konuları detaylı bir şekilde öğrenmeleridir. Sözel ve sayısal açıdan ALES bir tür test şeklinde gerçekleştirilir. Türkçe olacak sınav kitapçık halinde adaylara sunulmaktadır. 50 tane sayısal ve 50 tane sözel olmak üzere toplamda 100 soru yöneltilir. Bu sorulardan öğrenciler ağırlıklı olarak puan hesaplaması konusunda önemli olan soruları yanıtlamaya çalışır. Adaylar için mantıksal akıl yürütme, analiz etme, çözümleme ve sıralama gibi düşünme becerilerine yönelik sorular yönetilmektedir. Bu konuda mutlaka daha önceki çıkmış sorular detaylı biçimde incelenmelidir. Böylece ne tür soruların çıkacağı ve hangi konular üzerinde çalışılması gerektiği anlaşılabilir. Aksi takdirde arzu edilen puan ve sıralama elde edilmesi oldukça zordur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı