BayramlarKaç Gün Kaldı?

2019 Cumhuriyet Bayramı’na Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman?

Resmi tatillerde plan yapanlar için önemli olan 2019 Cumhuriyet Bayramına kaç gün kaldı? 29 Ekim 2019’da Salı gününe geliyor. Okulların yanı sıra resmi kurumlarda çalışanlar için de tatil anlamına gelen bu günde Pazartesi izin alınarak hafta sonu tatili 4 güne çıkarılabilir.

Öğrencileri Heyecan Sardı!

Türk tarihi için en önemli gün olarak kabul edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülkenin her yerinde farklı organizasyonlarla kutlanıyor. Eğitim hayatına küçük bir mola olarak da anılacak gün, özellikle yoğun bir şekilde yeni döneme başlayan öğrencileri 1 günlük tatille mutlu etmeyi başarıyor.

2019 yılında Salı gününe denk gelen tarih, hafta başı olan Pazartesiyi izinli geçirecekler için ideal bir tatil planı yapılarak değerlendirilebilir. Özellikle yaşadığı yere yakın turistik çevrelere gitmeyi tercih edenler çetin kış şartları başlamadan günlük telaşlarına ufak bir mola verebilirler.

Pazartesi günü yarım gün çalışacak olan resmi kurumlarda yıllık iznini kullanmak isteyenler bu tarihi de içine alarak Cuma akşamında yaşadıkları şehri terk etmeye başlayabilirler. Özellikle son yıllarda büyük şehirlerden yaşanan kaçış, pek çok kişi tarafından heyecanla beklenen bir tarih olarak dikkat çekmeyi başarmıştır.

29 Ekim Resmi Tatil mi?

Dönemsel olarak değişebilen tatil uygulaması kapsamında değerlendirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı;

* 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun’un 1. maddesi gereğince tatil olarak kabul edilmiştir.

Türkiye’de ve yurt dışı Türk temsilciliklerinde Devlet adına tören yapılan Ulusal Bayram’da tatil 28 Ekim günü saat 13.00’de başlar. 1923 yılında Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra tüm yurtta coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı değişen yaşam şartları gereği artık kısa bir tatil olarak da değerlendirilmektedir.

Resmi Tatiller Hangileridir?

28 Ekim günü saat 13.00’de başlayan tatil, 29 Ekim tarihinde de tüm gün devam eder. Bu tarihin resmi bayram olarak kabul edilmesini sağlayan kanun TBMM’de 19 Nisan 1925’te kabul edilmiştir. Resmi Bayram olarak kutlanan diğer tarihler arasında;

* 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

* 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

* 30 Ağustos günü Zafer Bayramı sayılabilir.

Bu özel günlere ek olarak; 1 Ocak Yılbaşı tatili ve 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak tatildir. Resmi tatil günlerinin Cuma gününe denk gelmesi halinde Bu günü izleyen Cumartesi tam gün izin olarak değerlendirilir. Sürekli görev yapması gereken kuruluşlarda çalışma düzeni vatandaş ihtiyaçlarının giderilmesine uygun olacak şekilde planlanır.

29 Ekim’de Üniversiteler Açık mı?

Kamu Kurumlarının yanı sıra okulların da tatil olduğu 29 Ekim’de üniversitelerde de tatil yapılır. Gelişen teknolojilerden destek alarak siz de resmi ve dini bayramlara kaç gün kaldığını hesaplayabilir ve tatil planınızı buna göre önceden yapabilirsiniz.

Bankalar açısından yoğun bir çalışma programı anlamına gelen resmi ve dini bayram önceleri, kadrolar eksiksiz bir şekilde çalışmaya devam eder. Tüm kamu kurumlarının kapalı olduğu resmi tatillerde işlemler 30 Ekim’de kaldığı yerden yapılmaya devam eder. 29 Ekim’de kapalı olan kamu kurumları arasında;

* PTT Kargo,

* Diğer kargo şirketleri,

* Nüfus Müdürlükleri

* Bankalar,

* Eğitim Kurumları ve

* Vergi daireleri sayılabilir.

Resmi veya dini tatil olarak kabul edilen günlerde eczaneler çalışmalarına nöbetçi usulde devam ederler. AVM’lerden güzellik salonlarına, özel işletmelerden restoranlara kadar geniş bir kesimi kapsayan hizmet sektöründe bayram günleri ideal alışveriş zamanları olarak değerlendirilebilir. 29 Ekim tarihinde özel iş yerlerinin de tatil yapması zorunlu tutulur. Ülkemizde arife günleriyle beraber; Şeker Bayramı 3,5 gün ve Kurban Bayramı 4,5 gün tatil olarak hesaplanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün