2020 Dünya Gümrük Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Eski adıyla Gümrük İşbirliği Konseyi olan ve günümüzde Dünya gümrük örgütü ismiyle geçen bu sistem, 1953 yılında ilk kez toplanmıştır. Aynı tarih itibariyle Türkiye bu örgüte üye olmuştur. İlk kez toplanılan 26 Ocak 1953 tarihi baz alınmak suretiyle her yıl 26 Ocak ‘Dünya Gümrük Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Bu örgütün bünyesinde toplamda 179 ülke bulunmaktadır. Ve dünya çapında global açıdan yapılan ticaretin %98’ini gerçekleştirilmektedir. Ayrıca her yıl gerçekleştirilen organizasyon bünyesinde farklı bir tema ele alınmaktadır.

Bu tema ile birlikte gümrük birliğinin önemi ve dünya çapındaki etkinliği hakkında bilgilendirme gerçekleştirilir. Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de 26 Ocak geldiği zaman dünya gümrük günü kutlanır.

Dünya Gümrük Gününün Önemi Nedir?

Gümrük her dilde farklı bir isimle eski dönemlerden bu yana gelmiş ortak bir uygulamadır. Örneğin Osmanlı döneminde ‘Lehçe-i Osmanlı’ olarak bilinmektedir. Günümüzde dünya çapında uluslararası açıdan yasal prosedürler ile güven içerisinde malların nakliyesi için büyük öneme sahiptir. Ticaret mallarından alınan vergiler olarak da bilinen gümrük, günümüzde ülkelerin karşılıklı olarak anlaşma sağladığı en önemli platformdur.

Böylece ihracat ve ithalat yasal yollar eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Bu da toplumsal açıdan bireylerin daha güvenilir şekilde ürün ve hizmete ulaşmasına olanak tanır. İngiltere’den Fransa’ya Venedik’ten dünyanın birçok farklı ülkesine kadar çok eski dönemlerden bu yana farklı prosedürlerle gümrük gerçekleştirilmektedir. Böylece büyük bir kaos ortaya çıkmadan güven içerisinde ürün ve hizmetin uluslararası şekilde taşınmasına olanak verilir.

Dünya Gümrük Günü Ne Zaman Kutlanmaktadır?

İlk defa gümrük işbirliği konseyi ismi ile 26 Ocak 1953 yılında toplanan dünya gümrük örgütü, bunu o dönem 17 ülke ile beraber gerçekleştirdi. Bu tarih bir milat olarak ele alınmak suretiyle 26 Ocak her sene dünya gümrük günü olarak kutlanmaya başlandı. Merkezi Brüksel’de olan örgütün ismi 1994 yılı itibariyle Dünya Gümrük Örgütü olarak belirlendi. Bu tarihle beraber uluslararası tüm gümrük çalışmaları bu isim altında gerçekleştirilmektedir. Örgütün resmi dili İngilizce ve Fransızca olarak belirlenmiş durumda.

Türkiye Dünya Gümrük Örgütü Ne Zaman Girdi?

Türkiye dünya gümrük örgütünün kurucu ülkeleri arasında yer almaktadır. 29 Ocak 1953 yılı itibariyle 8321 sayılı kanun çerçevesinde resmi gazetede yayınlanarak resmen örgüte üye olmuştur. Örgütün temel amacı uluslararası kuruluşlar ve ülkeler bazında ticaret ve insan geçişini çok daha kolay bir işlev altına alabilmektir.

Bu konuda eşgüdüm sağlayarak tüm güvenlik işlemleri ele alınmak suretiyle işbirliği gerçekleştirilir. Türkiye’de ise tüm bu çalışmalar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirmektedir. Bu konuda her ülke görevliler belirlemekte ve ortak olarak yapılan çalışmalarda hizmet vermektedir.

Türkiye’den ise bir teknik görevli ile birlikte aynı zamanda teknik ateşe seviyesinde iki kişi destek vermektedir. Böylece dünya gümrük örgütü kapsamında güncellemeler ve gelişmeler nelerdir detaylı bir şekilde Türkiye de öğrenmektedir.

2019 yılı dünya gümrük günü ne zaman kutlanacaktır?

26 Ocak 1953 günü dünya gümrük örgütü toplanması ile beraber, bu dönemden itibaren her yıl kutlama gerçekleştirilmektedir. Bu konuda farklı organizasyonlar ve aktiviteler yapılır. Bu sayede gümrük çalışmalarının uluslararası açıdan yasal ve güvenlik noktasında ne kadar önemli olduğu halk anlatılır.

Böylece insanlar uluslararası geçiş ile birlikte birine eşya alımını çok daha kolay yapar. 2019 yılı itibariyle ise 26 Ocak Cumartesi günü kutlanacaktır. Özellikle hafta sonuna gelmesi ile çok daha büyük bir katılım kapsamında organizasyon yapılacaktır. Böylece bilinçlendirme ve bilgilendirme uzman kişiler tarafından gerçekleştirilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı