2020 Dünya Meteoroloji Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

1961 yılından bu yana her yıl 23 Mart geldiğinde farklı etkinliklerle meteoroloji günü kutlanmaktadır. Atmosfer içerisinde meydana gelen farklı hava değişimlerini inceleyen bilim dalı meteoroloji olarak bilinir.

Bunlar içerisinde yağmur, dolu, kar, rüzgar gibi farklı oluşumlar mevcuttur. Fizik dalının bir kolu olarak ön plana çıkan meteoroloji, günümüzde özellikle ileriki birkaç gün için yaptığı tahminlerle büyük öneme sahiptir. Verilen hava bilgisi hayat içerisinde gerçekleşecek farklı olaylar ve organizasyonlar için önlem alma şansı vermektedir.

Aynı zamanda insanlar dışarı çıkarken nasıl ve ne tür giyilmesi gerektiğini de böylece karar verebilmektedir. Bilim dalıyla uğraşan kişilere de meteorolog denir.

Meteoroloji Nasıl Uygulanır?

Günümüz farklı teknolojik yapılar sayesinde hava tahminleri profesyonel olarak öğrenilmektedir. Atmosfer içerisinde yaşanan hava olayları meteoroloji uzmanları tarafından balonlar ve uydularla beraber kullanılan farklı aletler vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Cihazlarla elde edilen bulgular uzmanlar tarafından detaylı şekilde incelenir, veriler gözlemlenir ve parçalar bir araya getirilerek %90 civarında tahminle doğru sonuçlar ortaya çıkar. Böylece ilerisi için 10 güne kadar bir tahmin gerçekleştirebilmektedir.

Özellikle insanlar çok eski dönemlerden bu yana hava olaylarını tahmin etmeye çalışmıştır. Bu konuda farklı çalışmalar yapılmış ve değişik aletlerle yöntemler kullanılmıştır. Fakat günümüzde teknolojinin getirdiği etmenler, büyük bir oranda hava olaylarının gerçek verilerle yansıtılmasına fırsat tanımaktadır.

Dünya Meteoroloji Günü Nasıl Başladı?

1873 yılında Viyana şehrinde uluslararası meteoroloji kongresi yapıldı. Bu kongre Eylül ayında gerçekleşti ve yapılan toplantı ile beraber uluslararası meteoroloji komitesi oluşturuldu. Daha sonra Birleşmiş Milletler nezdinde gerçekleştirilen çalışmalarla uluslararası Meteoroloji Teşkilatı resmiyete kavuştu.

Gerçekleştirilen ana sözleşme 23 Mart 1950 tarihine denk gelmektedir. Bu yüzden her sene 23 Mart günü geldiği zaman ‘’Dünya meteoroloji günü’’ olarak kutlanır. Şu ana kadar bu teşkilat bünyesinde Türkiye de dahil olmak üzere 186 ülke bulunmaktadır. Üye ülkeler her sene 23 Mart günü toplantılar gerçekleştirmekte ve belirlenmiş konular eşliğinde konferanslar düzenlemektedirler.

Burada temel amaç meteorolojinin halka daha iyi anlatılması, meteoroloji konusunda halkın doğru bilgilendirilmesi ve bu hizmetlerden yararlanmasına olanak tanınmasıdır. Bu yüzden farklı kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerin ortak çalışması dahilinde, iş birliği yapılması öngörülmüştür.

Meteorolojinin Önemi

Dünyayı bekleyen en büyük felaketler arasında doğal afetler ve iklim değişikliği yer alır. Bu yüzden iklim bilimciler meteoroloji kullanmak suretiyle önümüzdeki 100 yıl içerisinde yaşanabilecek olası tehlikeleri, yazılı ve görsel basın yoluyla anlatmaya çalışır.

Özellikle iklim günlük hava olaylarının ortalamasının yakalandığı durumdur. Bu da gelecek yıllar için doğru tahminlerin gerçekleştirilmesine olanak tanır. Bu yüzden ay, yıl ve mevsimler bazında ortaya çıkabilecek değişiklikler doğru şekilde tahmin edilir.

Yani çevre, sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan toplumların gelişim göstermesi için hava değişimleri doğru tahmin edilmesi büyük öneme sahiptir.

Bireysel Açıdan Meteorolojinin Önemi

İnsanlar çevre ve iklim değişikliği konusunda ekstrem değerleri pek fazla önemsemez ya da bilmez. Daha çok havanın sıcak ya da soğuk olması, rüzgar yaşaması gibi etmenler aşırı meydana geldiğinde bilgi sahibi olunur.

Ancak ekonomik, çevresel ve insan sağlığı açısından ekstrem değerlerin önemi çok büyüktür. Özellikle aşırı sıcaklarda ya da donma dönemlerinde güneş çarpması veya birtakım problemler gün yüzüne çıkabilmektedir. Aynı zamanda fizyolojik stres, farklı hastalıklar ve kalp krizi gibi etmenlerle beraber ölüme yol açabilecek hava değişimleri de etkisini gösterebilmektedir.

Tüm bu sebepler ele alındığında meteorolojinin bireysel açıdan önemi daha iyi anlaşılabilir. 2019 yılı itibariyle ise dünya meteoroloji günü 23 Mart Cumartesi gününe denk gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı