2020 Dünya Ormancılık Günü Ve Haftası Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Yaşamın devam ettirilebilmesi için ormanlar dünyanın vazgeçilmez parçalarının başında geliyor. Özellikle oksijen- karbondioksit döngüsünün doğru şekilde sağlanabilmesi için ormanlar en büyük katkıyı sağlar. İnsanlar yaşam için kaynak olarak oksijen tüketir, bitkiler ise karbondioksit tüketimi gerçekleştirerek oksijen üretimini sağlar. Dünya üzerindeki bu muhteşem döngü hayatın temel taşları yapı arasında yer almaktadır. Bu yüzden ele alınması gereken çok önemli etmenler bulunmaktadır.

– Ormanları koruma altına almak,

– Kaçak ağaç kesimini önlemek

– Fidan dikimi etkinliğini güçlendirmek için farkındalık yaratmak

– Orman yangınlarını önlemek adına gerekli çalışmalar gerçekleştirmek

Bu gibi birçok farklı amaç dünya üzerindeki yaşamın sürdürülebilir olması noktasında büyük öneme sahiptir. İnsanoğlu belki tam olarak farkında değil ancak ormanlar her geçen yıl yüz ölçümü olarak azalmaya devam ediyor. Bu da yaşamın temel taşlarından birinin yok olması etken taşımaktadır.

Dünya Ormancılık Günü ve Haftası Ne Zaman Kutlanır?

1971 yılında Avrupa Tarım Federasyonu (CEA), 21 Mart’ın ‘’Dünya Ormancılık Günü’ olarak anılması için çalışmalar gerçekleştirmiş ve bunu kabul ettirmiştir. Bu tarih öncelikle Kuzey Yarım kürenin ilkbaharı ile Güney Yarım Kürenin ise sonbaharı konusunda başlangıç olarak alınan bir resmiyetti.

Daha sonra Milletler Gıda Örgütü (FAO) aracılığıyla tüm dünyada bu özel günün kutlanması için resmiyete kavuştu. O günden beri her sene 21 Mart günü geldiği zaman kapsayan bir hafta boyunca ‘Dünya Ormancılık Haftası’ olarak kutlanmaya devam ediliyor.

Dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştiren değişik etkinlik ve organizasyonlar, yaşamın sürdürülebilmesi için ormanların ne kadar önemli olduğunu toplumlara göstermeye çalışmaktadır. Bilinci geliştirmek ve farkındalık yaratmak için bu organizasyonlar büyük öneme sahiptir.

Türkiye’de Ormancılık Günü ve Haftası Ne Zaman Kutlanmaya Başlandı?

Dünya ormancılık günü ve haftası Türkiye’de ilk kez 1975 yılı itibariyle kutlandı. Ayrıca ülke sınırları içerisinde 21- 26 Mart tarihleri arasında farklı organizasyon ve etkinliklerle yoğun olarak bu özel hafta kutlanır. Daha da önemlisi bu hafta içerisindeki bir gün seçilerek, ‘Ağaç Bayramı’ olarak kabul edilir ve ağaçlandırılması gereken alanlar için fidan dikimi ile benzeri çalışmalar gerçekleştirilir.

Özellikle bu konuda çocuklar ve gençlerin bilgilendirilmesi adına onların katılımı için yoğun çaba harcanmaktadır. Sadece teorik değil uygulamalı olarak katılmaları için okullarda düzenli aktiviteler gerçekleştirilir.

Böylece orman sevgisi küçük yaştan itibaren onlara aşılanmaya çalışılır. Ormanın insan hayatı için ne kadar önemli olduğu, yaşamın sürdürülebilir olması adına ormanın faydaları uzmanlar tarafından bilgilendirilirler.

2019 Yılı Dünya Ormancılık Günü ve Haftası Ne Zaman?

Her yıl Mart ayında etkinlikler ve tema göz önüne alınmak suretiyle dünya çapında ormancılık günü ve haftası kutlanır. 2019 yılı itibariyle ise 21 Mart Perşembe gününe denk gelmektedir. Yaklaşık olarak 1 hafta boyunca 26 Mart Salı gününe kadar farklı etkinlikler dünya çapında devam edecektir. Önemli olan genç nesle ve topluma ormanları korumanın ne kadar önemli olduğunun ciddiyetini aşılamaktır. O yüzden uygulamalı yapılan etkinliklerle, katılım gösteren insanlara aynı zamanda eğlenceli bir vakit geçirmeleri adına fırsat verilir. Bu özel gün böylece çok fazla fidan dikim ve orman iyileştirme çalışmaları için olanak elde eder.

Özellikle iyileşme yapılmasının gerekli olduğu alanlar için ağaçlandırma büyük öneme sahiptir. Tüm yaşamın temel kaynağı olan oksijenin yoğun olarak üretilmesine olanak tanıyan ormanlar, böylece yok olma tehlikesinden uzaklaşma şansını yakalamaktadır. 2019 yılı için 21 Mart Perşembe günü dünya çapındaki önemli kuruluşlar ve örgütler kapsamında farklı organizasyonlar gerçekleştirilecektir. Herhangi bir şart ya da koşul gerektirmeden toplumdan her insan bu organizasyonlara katılım gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı