2020 Dünya Sevgililer Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Her yıl çiftler tarafından özenle kutlanan Sevgiler Günü, 2019 yılında 14 Şubat Perşembe günü kutlanacak. Hazırlıkların aylar öncesinde başladığı bu günde, bir ritüel olarak çiftler birbirlerine hediyeler alır ve romantik anlar planlanır. Normal bir günün dışında partnerler arasında geleceğe yatırım olarak da düşünülen bu özel günde; evlilik teklifleri, nikah tazeleme ve nostaljik anıların yeniden yaşatılması gündeme gelir.

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Ülkemizde Sevgililer Günü olarak kullanılan 14 Şubatın tüm dünyadaki adı; St Valentine’s Day yani Aziz Valentin Günüdür. Sadece romantik bir gün olarak görülmemesi gereken 14 Şubatın, aynı zamanda perakende dünyasına hareketlilik getirmesi için ortaya çıktığına inanılır.

Katolik Kilisesinde hakkında farklı yorum ve bilgiler bulunsa da Aziz Valentin’in hayatını Tanrıya adamış bir şehit olduğu fikri hakimdir. Elde edilen tüm veriler 14 Şubatın Aziz Valentin’in doğum ya da ölüm tarihi olmadığını göstermektedir. 14 Şubat 1880’de Esther Howland isimli Amerikalı kadın partnerine sevgililer günü kartı göndermiş ve kutlamalar toplumsal bir gelenek haline dönmüştür.

14 Şubatın romantizm ve aşkla ilişkilendiren ünlü şair Chaucer’dir. Kuşların bu tarihte kendilerine yaşam arkadaşı çektiğine dair dizeler yazan ünlü romantik şair, çiftlerin bu gün birbirlerine daha özel davranmaları gerektiği konusunda destekleyici rol oynar. Toplu iletişim araçlarının günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olmaya başlamasıyla birlikte geniş kitleleri etkisi altına almayı başaran Sevgililer Günü, belki de böyle bir sevgi ihtiyacının gösterilmesinde yaşanan ihtiyacın yansıması olarak değer bulmuştur denebilir.

14 Şubat Hazırlıkları Ne Zaman Başlar?

Birbirini seven çiftler için bu sorunun cevabı 15 Şubat sabahıdır. Yaratıcı hediye alternatiflerinin, romantik sözlerin ve şarkıların önceden seçilmesi gereken bu özel gün için yeni yılın gelmesinin ardından hazırlıklar yapılır. Perakende dünyası içinse en güncel pazarlama ve tüketim teknikleri kullanılarak popüler kültürün harekete geçmesi sağlanır. Yeni yıl alışverişinden sonra en büyük hareketliliğin yaşandığı günler arasında; Sevgililer Günü ve Anneler Günü sayılabilir. Yapılan araştırmalar Amerika’da 14 Şubat hediye ve etkinlikleri için kişi başına düşen ortalama harcama tutarı 150 USD seviyesindedir.

MS 270’li yıllara dayanan kutlamalarda kırmızı renk, kalp figürü, çikolata, gül ve pırlanta özel bir yer tutar. Son yıllarda hediye geleneği yerini özel kutlama, tatil, yemek ve sürpriz partilere bırakmış olsa da gül satışı her yıla damgasını vuran en özel parça olarak yerini sağlamlaştırmaya devam etmektedir. Her geçen gün ticarileşerek kutlanan bu özel günde romantik hediye alternatifleri daha fazla beğeni toplamaktadır. Bunun için çiftlerin birbirlerinin ne sevdiğini iyi bilmesi ve organizasyonun sürpriz değeri taşıması gerekir.

Sevgililer Günün Hediyesi Nasıl Seçilir?

Burçların kişiler üzerinde bıraktığı etkilere inananların hediye seçerken partnerinin burcunu dikkate alması gerekir. Erkek ve kadınlar için ayrı ayrı tasarlanan özel, güzel, pahalı ve romantik seçenekler arasından seçim yaparken erkeklerin gül siparişlerini günler öncesinde tamamlaması tavsiye edilir. Mağaza vitrinlerinden e-ticarete kadar her kanal yaklaşan Sevgililer Günü için hazırlıklarını tamamlarken, partnerleri de bu sene ne hediye alacağım telaşı sarmıştır.

Her yıl normalin aksine 60 katına kadar çıkan kırmızı gül satışları, çiçeklerin bu güne özel olarak hazırlanmasını zorunlu hale getirmiştir. Kırmızı gülü takip eden diğer çiçekler arasında; orkide, lale ve kır çiçekleri sayılabilir. Kucak dolusu çiçek ya da yüzlerce gül almak bir kadının hayatta kurduğu en büyük hayallerin baş kahramanı olarak gösterilebilir. Müşteri sayısının artmasıyla birlikte çiçek satış rakamlarında da her yıl istenen artış yakalanmaktadır. Siz bu 14 Şubat için hazırlıklarınızı tamamladınız mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı