2020 Dünya Su Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

İnsanların hayatını devam ettirebilmesi için su en önemli iki ana ihtiyaçtan biridir. Diğeri ise zaten oksijendir. Özellikle son dönemlerde yaşanan iklim değişikliği dünyanın farklı yerlerinde su kıtlığının yaşanmasına sebep olmaya başladı.

Hatta bu yüzden yaşamayı devam ettirmeyip hayatını kaybeden insanlar da bulunuyor. Su, insan vücudu için en önemli temel taşları arasında gelir. Bu temel taşı korumanın önemini anlamak, bu konuda gerekli olan ciddiyeti sağlamak için farkındalık yaratmak büyük önem taşır.

Bu yüzden uluslararası dünya su günü her sene 22 Mart geldiğinde farklı etkinlikler dahilinde kutlanır. Özellikle son dönemlerde televizyonlarda su ile ilgili yapılan toplumu uyarıcı reklamlar, suyun ne kadar önemli olduğunu açık şekilde gösteriyor.

Zira gelişmemiş ülkelerdeki fakir toplumlar su kıtlığı yaşarken, bu konuda büyük oranla hayatını kaybeden insan sayısına sahiptir.

Dünya Su Günü Neden Kutlanır?

Aslına bakılırsa bu bir kutlamadan ziyade insanları uyanmak ve suyun önemini anlatmak için gerçekleştirilen bir etkinliktir. Özellikle tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekmek, sürdürülebilir olması adına yapılan çalışmalara odaklanmak için gerçekleştirilir.

Su dünya günü ilk defa 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansında (UNCED) gerçekleştirilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bünyesinde oy birliği ile 22 Mart 1993 yılında Dünya Su günü kararı resmiyete kavuştu. Böylece farklı etkinlik ve organizasyonlar dahilinde her yıl kutlanmaya başlandı. Özellikle yıllar geçtikçe gerçekleştiren organizasyonlar bu konuda daha fazla büyüdü.

Suyun insan hayatı için ne kadar önemli olduğunun bilincindeki uzmanlar, bu konuda toplumu bilinçlendirmek için ciddi görevler üstlenmiş durumdadır. Her sene Birleşmiş Milletlere bir üye tarafından ‘Dünya Su Günü’ organize edilir. Gerçekleştiren koordine ile birlikte farklı etkinlikler birbirini takip eder.

2019 Dünya Su Günü Ne Zaman?

Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık olarak %60 kadarı sudur. Vücudun hayatta kalabilmesi için su tüm faaliyetlerde görev alır.

Yiyeceklerin sindirilmesinde, hücrelerin yenilenmesinde, yaraların iyileşmesinde ya da daha birçok farklı etmen noktasında büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden her sene Birleşmiş Milletler kontrolü altında Dünya Su Günü kutlanır.

2019 yılı itibariyle ise 22 Mart Cuma gününe denk gelmektedir. Ayrıca her sene farklı bir tema ele alınarak kutlamaları gerçekleştirilir. 2019 yılı için ise ‘’ Kimseyi Geride Bırakmamak’’ teması ön plana çıkarılmış durumda.

Türkiye’de Gerçekleştirilen Dünya Su Günü Organizasyonu?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘Dünya Su Günü’ etkinlikleri için özellikle farklı yarışmalar düzenlenir. Bu sene ‘’Kimseyi Geride Bırakmamak’’ temalı konu bünyesinde kompozisyon, fotoğraf, resim ve afiş gibi değişik yarışmalar gerçekleştirilecektir.

Bu etkinliklerin temel sebebi ise genç neslin dünyadaki tatlı su kaynakları adına farkındalıklarını arttırmak, bilgi düzeyinin gelişmesine yardımcı olmaktır. Dereceye giren eserler ise Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün de katıldığı farklı sergi ve fuarlarda insanlara sunulur. Böylece tüm topluma ve genç nesillere suyun anlam ve önemi daha net biçimde gösterilir.

2019 yılı için 22 Mart Cuma günü yapılacak değişik etkinlik ve organizasyonlar ile yarışmalara toplumdaki herkes katılabilir. Önemli olan her geçen yıl tükenmekte olan tatlı su kaynaklarının önemi hissettirmektir.

Tatlı Su Kaynaklarının Azalmasına Karşı Dünya Su Günü

Geçmiş toplumlarda hissedilmeyen su kıtlığı, ne yazık ki bu yüzden böyle bir durum yokmuş gibi bir yaşam sürdürülmektedir.

Fakat çok fakir toplumlarda baraj ya da göller ile tatlı su kaynaklarının bulunmadığı ülkelerde, bu sorun her geçen gün daha şiddetli biçimde yaşanmaktadır. Bu farkındalığı arttırmak ve insanları bilinçli hale getirmek içinse Dünya Su Günü büyük öneme sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı