2020 İzcilik Haftası Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Çıkış noktası İngiltere olan izcilik, yıllar içerisinde tüm dünyaya yayılmış ve farklı kültürlerde hayat bulmuştur. İlk ortaya çıkaran ise Baden Powel isimli bir İngiliz’dir. 1876 yılında subay çıkan Powel, küçük yaştan itibaren ormanda vakit geçirmeyi çok seven bir kişiliktir.

Özellikle avlanmak ve av etlerini kendi yöntemleriyle pişirmek en büyük zevkleri arasındadır. Bu yüzden çok küçük yaşlardan itibaren daha izciliğin ve kurallarının olmadığı dönemde bunu uygular. Baden özellikle kardeşleriyle beraber deniz izciliği yapmaktan büyük keyif alan bir karaktere sahiptir.

Bu yüzden hayatının büyük bir çoğunluğu ormanlar ile birlikte denizde geçer. Asker olduktan sonra ise Afrika ile birlikte Hindistan ve Kanada ormanlarındaki yoğun yaşamı, bu ilgi alanını daha profesyonel hale getirir. Kısacası bu noktalarda tam bir izci gibi yaşama fırsatını değerlendirerek izciliğin temelini oluşturur.

İzciliğin Ortaya Çıkışı

Baden Powel izciliğin temelini oluştururken esinlendiği en önemli kaynak yerleri Afrika’daki yerli halklardır. Askerlik döneminde onların yaşayış stillerini detaylı olarak inceleme şansı bulur. Açık havada nasıl hayatta kaldıklarını, tabiattan ne şekilde yararlandıklarını detaylı biçimde öğrenme fırsatını elde eder.

Aynı şekilde tayin olduğu farklı ülkelerdeki bu tür izlenimleri, izcilik adına büyük bir ilham olmuştur. Daha sonra ileriki yıllarda eğitmenlik dönemi geldiği zaman bunu genç nesillere aktarabileceğini düşünür.

Böylece izcilik faaliyetleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. O dönemden itibaren ise izcilik tüm dünyaya yayılarak profesyonel hale gelir. Böylece eğitimler düzenlenir ve izcilik için sertifika veya belge dahi alınır. Bu şekilde ormanda nasıl hayatta kalınabileceğine dair doğru bilgiler elde edilmektedir. Bunun kökeni de Baden Powel simli bir İngiliz askerde doğar.

Türkiye’de İzciliğin Gelişimi

İzcilik İngiltere’de yaygın hale geldikten sonra, çok zaman geçmeden Türkiye’ye de ulaşmıştır. İlk başlarda keşşaflık ismi ile bilinmekteydi. İzciliğin Türkiye’ye kim tarafından nasıl getirildiği konusunda ise birçok farklı görüş hakimdir.

Ancak tam olarak net bir bilgi yoktur. Fakat Darüşşafaka beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan B. Sami Karayel, 1914 yılında kaleme izci rehberi kitabında bu konuda detaylı bilgiler sunar. Kitaba göre Türkiye’de izciliği ilk kuran kişiler arasında Nafi Atıf Kansu ve Ethem Nejat isimler vardır.

Zaman içerisinde ülkede farklı okullarda gelişim gösteren izcilik, sonunda Milli Eğitim Bakanlığınca kapsamlı olarak ele alınmıştır. 1968 yılında Türkiye İzcilik yönetmeliği hazırlanmış ve yürürlüğe geçirilmiştir. Bu tarihten itibaren Türkiye’de izcilik her yıl daha fazla gelişme göstererek tüm okullarda eğitim amaçlı artık verilmektedir.

İzcilik Haftası Ne Zaman?

İzcilik hem fiziksel hem de ruhsal açıdan özellikle gençlerin gelişim göstermesi konusunda büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda özgüvenin en yüksek noktaya çıkmasına olanak tanır. Bu yüzden dünya çapında izcilik haftası her yıl Şubat ayında kutlanır. 2019 yılı için ise izcilik haftası 15 Şubat Cuma gününe denk gelmektedir.

Bunun için birçok farklı ve özel organizasyonlar ile etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikler ülke çapında farklı şekillerde değişik amaçlar altında yapılmaktadır. Böylece özellikle gençlere ve çocuklara izciliğin temeli anlatılır. Nasıl gelişim gösterdiği ve ne gibi katkıları olduğu eğitmenler tarafından uygulamalı olarak gösterilir. Ayrıca ileriki dönemlerde kaşif olmak isteyen ya da dağcılığa merak saran kişiler adına izciliği öğrenmek büyük önem taşımaktadır.

Bu yüzden ülke çapında gerçekleştirilen izcilik haftası, özellikle ilgili olanların merakını çeker. İzcilik haftası ülke çapında farklı kurum ve kuruluşlarla, teşkilatlar ve okullar bünyesinde gerçekleştirilir. Bu bazı noktalarda teorik bazı yerlerde uygulamalı bir şekilde devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı