2020 Kıbrıs’ta Kimlikle Kaç Gün Kalınabilir?

Yaz aylarının eğlence merkezi olarak bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, özellikle kumarhane açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’den herhangi bir vize ya da pasaport olmadan ulaşılabilecek 3 Avrupa ülkesinden biridir.

Havalimanlarının iş terminalinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliği ile pasaportsuz ve vizesiz rahatlıkla seyahat gerçekleştirilebilir. Yavru vatan olarak da bilinen Kıbrıs, özellikle yaz ayları oldukça yoğun bir turist kitlesine misafirlik yeter. Fakat burada unutulmaması gereken bazı durumlar söz konusu.

Öncelikle mutlaka yeni çıkmış olan çift kimliklerinizi elde etmeniz gerekmektedir. Eski pembe veya mavi renkli kimliklerle seyahat etmek mümkün değil. Çip kimliklere sahip olduktan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne herhangi bir vize ve pasaport olmadan rahatlıkla geçiş yapmanız oldukça kolay.

Kıbrıs’ta Kimlikle Kaç Gün Kalınabilir?

Türkiye Cumhuriyet vatandaşları artık yeni çip kimlik kartları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kolayca seyahat edebiliyor. Ancak bunun için Kıbrıs’ta kaç gün kalınabileceği merak konusu. Havalimanlarından ya da Limanlardan ülkeye giriş yapıldıktan itibaren 90 gün süreyle yani 3 ay konaklama şansı elde edilebilmektedir.

Bu konuda herhangi bir pasaport veya vize olmadan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliği ile kolayca gidilebilir. Ancak 90 gün süreyle sadece Kıbrıs’ta kalınabilir. Eğer buradan başka bir ülkeye geçilmek istenirse, mutlaka pasaport bulundurulmalıdır. Daha detaylı bilgi için K.K.T.C. Dışişleri Bakanlığı sayfasına giriş yaparak bilgi almanız mümkün. Ayrıca ülkeye giriş yaparken verilen giriş-çıkış kağıdını mutlaka düzgün bir şekilde muhafaza edin.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Hangi Amaçlarla Gidilir?

K.K.T.C. özellikle yaz ayları geldiği zaman turistik açıdan büyük bir öneme sahiptir. Ancak farklı mevsimler açısından özellikle kumarhaneleriyle dünya çapında yoğun bir turist kitlesine ev sahipliği yapar. Bunun temel nedeni ise Türkiye’de yasal olmayan casino oyunlarının Kıbrıs’ta yasal şekilde oynanmasıdır.

Ayrıca büyük bir eğlence içeren gece mekanları, lüks otelleri ve sahilleriyle yoğun olarak değerlendirilir. Diğer taraftan Türkiye’den üniversite okumak için giden öğrenciler de Kıbrıs’ı tercih ediyor. Hem çok daha uygun fiyatlar hem de paralı üniversitelerle rahat bir eğitim hayatı geçirme şansı bulunmaktadır. Tabii öğrenci olarak bu şekilde çok daha uzun süre kalma şansı elde edilebilmektedir.

İş amaçlı gidildiği zaman da farklı sebeplere bağlı olarak kalınacak süre değişkenlik gösterebilmektedir. Alınan izinlerle daha fazla konaklama ve işleri gerçekleştirme şansı elde edilebilir. Fakat genel anlamda turist olarak seyahat edildiği zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (90) gün yani 3 ay kadar konaklama şansı bulunmaktadır.

K.K.T.C. Üzerinden Hangi Ülkelere Geçiş Yapılabilir?

Aslına bakılırsa Kıbrıs üzerinden birçok farklı ülkeye geçiş yapılabilir. Ancak bunun için mutlaka pasaport ve vize gereklidir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerinden Güney Kıbrıs’a nasıl geçilir merak konusu? Bunun içinse Schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca pasaport üzerinde Kıbrıs damgası olmamasına dikkat etmelisiniz.

Zira bu şekilde sınır noktasından geri döndürülebilirsiniz. Diğer farklı ülkelere de Kıbrıs üzerinden geçebilirsiniz ancak pasapor ve vize almayı unutmamalısınız. Ayrıca Gürcistan ve Ukrayna da yine sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kimliğiyle girilebilen ülkelerdir. Kıbrıs üzerinden bu ülkelere geçiş yaparken her ne kadar yalnızca kimlik geçse dahi, bu sadece Türkiye’den doğrudan gidişlerde mümkündür.

Böyle durumlarda pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Ayrıca Türkiye’den çıkış yaptığınız andan itibaren bu üç ülke için toplamda 90 gün süreyle seyahat etme şansınız bulunuyor. Böylece Kıbrıs’a sadece çip kimlik ile birlikte geçiş yapabilir, 3 ay süreyle yavru vatanı seyahat edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı