2020 Kpss Ne Zaman?Kaç Gün Kaldı?

Devlet memurluğu kadrolarına atanmak isteyenler KPSS’ye girmek zorunda. Kamu Personeli Seçme Sınavı her yıl belirlenen tarihlerde yapılıyor. Bu yıl için geçerli tarihler de ÖSYM tarafından belirlendi. Tarihlerin açıklanması, adayların başvuru heyecanını arttırdı.

2019 KPSS Tarihleri

KPSS devlet bünyesindeki farklı kurumların ihtiyaçları için yapılmaktadır. Buna göre adaylar, kendi branşlarına göre farklı alan sınavlarına giriyorlar. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada bu sınavların tarihleri belli oldu. KPSS söz konusu olduğunda akıllara öncelikle öğretmen alımları geliyor. Öğretmen alımı için yapılacak sınavın tarihleri şöyle,

-KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavı- 14 Temmuz

-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı- 28 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Bu sınav için başvuru tarihleri de belirlendi. Buna göre,

-KPSS Genel Kültür ve Yetenek, Alan Bilgisi sınavlarına 3 Mayıs-15 Mayıs arası başvuru yapılabilecek.

-Bu sınavlar için geç başvuru tarihi ise 28 Mayıs 2019

Bilindiği üzere bu sınavın uygulandığı tek alan öğretmenlik değil. Diğer alanlarda çalışacak personelin de alan bilgisi sınavlarına girmesi bekleniyor. Bu sınavlar için de tarihler belirlendi. Buna göre,

-KPSS Alan Bilgisi Sınavı 1. Oturum- 20 Temmuz

-KPSS Alan Bilgisi Sınavı 2. Oturum- 21 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek.

Bu sınavlar için başvuru tarihleri de açıklandı.

-KPSS Alan Bilgisi Sınavı Başvuru Tarihi- 3 Mayıs ve 15 Mayıs tarihleri arasındadır.

-Geç başvuru tarihi ise, yine 28 mayıs olarak belirlenmiştir.

 KPSS Başvuruları Nasıl Yapılır?

Adayların başvuru tarihlerini kaçırmaması gerekiyor. 3 ve 15 Mayıs tarihleri arasında başvurularını tamamlaması gerekli. Yapılan açıklamalara göre başvurular ÖSYM resmi internet sitesinden yapılabilecek. Başvuru öncesinde adayların sınav ücretini ödemiş olması gerekli. Geçtiğimiz yıl bu ücret 60 TL olarak belirlenmişti. Konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. 3 Mayıs tarihinde ÖSYM, sınav kılavuzunu yayınlayacak. Bu kılavuz içerisinde ücrete ilişkin bilgiler de yer alacak. Adayların başvuru yapmadan önce, yayınlanan kılavuzu incelemesi gerekiyor.

Binlerce adayın umudu olan KPSS dikkatli olunması gereken bir sınav. Özellikle başvurularda herhangi bir hatanın yapılmaması gerekiyor. ÖSYM resmi sitesinde yayınlanacak başvuru formunun hatasız doldurulması şart. Adayların bilgilerini doğru ve eksiksiz girmesi bekleniyor. Bu bilgilerde yapılan bir hata, adayın sınava girmesine engeldir. Veya sınavın geçersiz kılınmasına neden olabilir.

 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Yapılan sınav sonrası adayların sınavları ÖSYM tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirme hassas bir şekilde yapılmaktadır. Tüm adayların sınavının değerlendirilmesi, yaklaşık bir buçuk ay sürecek. Buna göre sınav sonuçlarının açıklanması Ağustos sonunu bulacak. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre,

-29 Ağustos 2019 tarihinde tüm sınavlar açıklanacak.

Bu tarih sonrasında adaylar sınavdan aldıkları puanı öğrenebilir. Kurumlara yerleştirmeler, adayın aldığı puana göre gerçekleşecek. Bu konuda belirlenen bir puan aralığı var. Adayların sınavının başarılı sayılması için bu puanlara ulaşması bekleniyor.

 Tercih Puanı Barajı Nedir?

Adayların tercih yapması için belli bir baraj var. Ancak bu baraj her kuruma göre değişkenlik gösteriyor. Hatta öğretmenlikte, öğretmen branşlarına göre belirlenen farklı barajlar var. Bu sınavdan 70 puan ve üzerinde almak, avantaj kabul edilmektedir. Alınan puanın derecesi, başvurulan alanın yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu durumda 70 puanın yetersiz kaldığı alanlar da vardır. Konu hakkındaki tüm önemli detaylar ÖSYM’nin resmi sitesinde yer almaktadır. Daha önceden yapılan yerleştirmeler incelenerek, net bilgiye ulaşılabilir.

Sınavda başarılı olmak isteyenler, mümkün olduğu kadar yüksek puan almalıdır. Lisans mezunları ve lise mezunları yerleştirmelerinde aynı puanlar geçerli olmaz. Bu bilgiler göz önüne alınarak sınava hazırlanmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı