Kaç Gün Kaldı?

2019 Kpss Öğretmenlik Alan Bilgisi Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman?

2019 yılı itibariyle KPSS öğretmenlik alan bilgisi sınavına kaç gün kaldığı, büyük bir merak içerisinde takip ediliyor. Yeni yıl ile birlikte böylesi önemli bir sınav için tarih açıklandı. 28 Temmuz 2019 pazar günü saat 10’da yapılacak olan sınav adına, gerekli olan başvuru ve açıklama tarihleri verilmiş durumda.

öylece sınava girecek olan kişiler tüm detaylı bilgileri alabilir. Başvuruda bulunmak isteyen adaylar 3-15 Mayıs 2019 tarihleri arasında bunu gerçekleştirebilir. Adayların bu tarihleri aşmaması büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar bu sınav için en geç başvuru tarihi adına farklı süreler verilse dahi, durumu garantiye almak için mutlaka bu tarihler arasında başvuru yapmak gerekir.

ÖATB Nedir?

Birçok insanın farklı yerlerden duyduğu ama açılımını bilmediği ÖATB, öğretmen adayları için gerçekleştirilen bir sınav türüdür. Genel açılımı ise öğretmen alan bilgisi testi’dir. Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığı bünyesi altında kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlik yapmak isteyenlerin gireceği bir sınavdır.

Her ne kadar yüzlerce öğretmenlik alanı bulunmasına rağmen, sınav sadece belirli alanları kapsar. Buna göre uygulanır ve alan dahilindeki öğretmenler kadrolu veya sözleşmeli olarak öğretmenliğe başlar. Asıl önemli olan husus, şartların verildiği öğretmenlik alanlarından mezun olmaktır.

Sponsorlu Reklamlar

Ayrıca sınavın geçerli süresi içerisinde mezuniyet elde etmek gerekmektedir. Bu şartlar dahilinde öğretmen adayları sınava giriş yapabilir. Özellikle geleceğe umutla bakmak ve iş sahip olabilmek için sınav büyük öneme sahiptir. Bu yüzden 28 Temmuz 2019 Pazar günü saat 10’da yapılacak olan sınav ile başvuru tarihine dikkat etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  2019 Üç Ayların Başlangıcı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

ÖATB Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle bu sınavda kaç tane soru sorulacağından başlamak gerekir. Sınav toplamda 50 sorudan oluşmaktadır. Her öğretmenlik alanına özel sorular hazırlanır. Burada ele alınan temel amaç öğretmen adayının kendi alanı hakkındaki bilgi seviyesini ölçmektir. Daha sonra seviyeye bağlı olarak sınavı başarıyla geçen öğretmenlerin ataması gerçekleşir.

Bu yüzden sınav kapsamında ne tür mantıkta soruların çıktığına mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Diğer merak edilen konulardan biri de sınavın ne kadar süre içerisinde tamamlanıyor olmasıdır. Öğretmenlik alan bilgisi testinde verilen soruların cevaplanması adına 75 dakika gibi bir süre verilmektedir.

Yani sınav 28 Temmuz 2019 Pazar günü saat 10’dan başlayarak 11.15’te sona erecektir. Sınav sonrası merak edilen konulardan biri de sonuçların ne zaman açıklanacak olmasıdır. ÖSYM’nin takvimine göre açıklama tarihi 29 Ağustos 2019 olarak belirlenmiş durumda. Öğretmenler sonuçları ÖSYM sayfası üzerinden alabilir. Sınav için hem mantık hem de tüm tarihler gözden kaçırılmamalıdır. Zamanında başvuru yapmak daha sonra yaşanabilecek olası problemlere karşı çözüm getirir.

Öatb’nin Önemi

Her sene düzenli olarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen ataması gerçekleştirilir. Üniversitede farklı öğretmen alanlarından mezun olunduktan sonra, mesleğe başlayabilmek için bu sınava girmek gerekmektedir. Öğretmenlerin mutlaka geçmesi gereken sınav türlerinden biridir.

Burada KPSS öatb puanı ile beraber KPSS Eğitim Bilimleri ve yine KPSS genel kültür-genel yetenek çerçevesinde, alınan puanların ortalaması atama için hesaplanır. Mezuniyetin ardından kadrolu olarak devlette öğretmen olabilmek için, bunun son aşama olduğunu söylemek mümkün. O yüzden tüm öğretmen adayları bu sınavı çok ciddiye almaktadır. Özellikle burada konu sınavın zorluğu değil sınava girecek öğretmen sayısının çok fazla olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  2019 Osmanlı Haftası Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

O yüzden mutlaka mümkün olduğu kadar en iyi şekilde sonuç alınması gerekir. Sınava girecek öğretmen adayları için elde edilecek sonuç, ortalama adına önemli bir katkı sağlamaktadır. 28 Temmuz 2019 tarihinde pazar günü saat 10’da yapılacak sınav için, mutlaka verilen başvuru tarihini kaçırmamaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün