2020 Osmanlı Haftası Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Türk tarihinin en önemli bölümlerinden birini kapsayan Osmanlı Devleti, dünyanın en güçlü imparatorlukları arasında gelir. Günümüzde yaşadığımız cumhuriyetin içerisinde yer alan birçok kurum ve kuruluşun temelli de Osmanlı Devleti’ne dayanmaktadır.

Yaklaşık olarak 600 yıl kadar hüküm süren ve dünyanın en uzun süreli imparatorlukları arasında yer alan Osmanlı, bir dönem dünyanın büyük bir kısmını da topraklarına katmıştır. Özellikle Türk kültür, örf ve gelenekleri açısından gelişim noktasında büyük bir öneme sahiptir.

Bugün cumhuriyet içerisinde yer alan kanun içerisindeki farklı kısımlar Osmanlı Devleti’ne dayanmaktadır. Özellikle 1800’lü yıllarda yapılan gelişmeler günümüz adalet ve kanun sisteminde büyük bir öneme sahiptir. O yüzden her sene farklı kutlamalarla ülke çapında anılır.

Osmanlı Devleti Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Osmanlı Devleti 27.01.1299 tarihinde Söğüt-Domaniç bölgesinde Osman Bey tarafından kurulmuştur. Kurulduğu andan itibaren bulunduğu bölge itibariyle, aynı zamanda yetenekli padişahlarıyla kısa süre içerisinde gelişmiş ve Anadolu’ya hükmetmiştir.

Yavaş yavaş tüm beylikleri topraklarına katan Osmanlı, bunu doğru politikalar ve askeri stratejik çalışmalarla gerçekleştirmiştir. Üstelik Kurtuluş Savaşı’nda en büyük pay sahibi olan Cumhuriyetin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı Devleti’nden yükselmiş en önemli komutandır.

Bu yüzden 1999 senesi itibariyle 700. yılı başta TRT olmak üzere ülke çapında kuruluşu kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ise her yıl 21-27 Ocak günleri arasında Osmanlı haftası olarak düzenli şekilde kutlanmaya başlandı.

Osmanlı Devleti’nin Başarısı

Yaklaşık olarak 600 yıl gibi çok önemli bir dönem boyunca hayatta kalmayı başaran Osmanlı Devleti, bunu birçok farklı etmene borçludur.

– Özellikle askeri strateji ve politika kapsamında doğru atılımlar ülkenin gelişmesinde büyük öneme sahiptir.

– Yetenekli, cesaretli ve akıllı padişahlar önemli rol üstlenmiştir.

– Tabii Söğüt-Domaniç gibi daha sakin ve rahat bir alanda gelişim gösterilmesi, bu bölgede zorlu düşman bulunmaması önemli hale gelmiştir.

– Aynı zamanda Türk örf ve adetleri ile İslam kültürünün temel alan Osmanlı Devleti dil, din ve ırk ayrımı yapmadan tüm milletleri hakimiyeti altında tutmayı başarmıştır.

– Halka sağladığı olumlu şartlar ve eşitlik ise ülkenin uzun süreli ayakta kalmasındaki en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

2019 Yılı Osmanlı Haftası Ne Zaman Kutlanacak?

Osmanlı Devleti insan onurunu koruyan, adaleti üstün tutan prensipleriyle düzeni en iyi şekilde sağlamıştır. Aynı zamanda aşağı yukarı 24 veya 25 kadar farklı medeniyetin kültüründen yararlanan imparatorluk, bu birikimlerle daha büyük bir gelişim göstermiştir.

Böylece insanlara örnek bir medeniyet oluşumunda etkili bir unsur olarak tarihe geçmiştir. İşte bu yüzden Osmanlı Devleti tüm dünya ve Türkiye Cumhuriyeti için büyük bir öneme sahiptir.

1999 yılında başlayan kutlamalarsa artık her yıl 21-27 Ocak arasında düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. 2019 yılı itibariyle ise bu tarih 21-27 Ocak Pazartesi günü ile başlayıp pazar gününe kadar devam edecek.

Osmanlı Devleti’nin Bilinmesindeki Önem

Bir ülkenin gelişmesi ve daha fazla büyümesi için tarihinin her zaman bilinmesi gerekir. Böylece kültürünü, örf ve adetlerini kaybetmeden ilerlemeyi sürdürür. Bu yüzden Osmanlı haftası büyük öneme sahiptir.

600 yıllık böylesi büyük bir tarihin kültürünü ve bıraktığı izi bilmek, geleceğe emin adımlarla ilerleme konusunda etkin bir rol üstlenmektedir. Özel okullarda öğrencilerin ve gençlerin tarihi açısından bilgilendirilmesi en önemli etmenler arasındadır.

Farklı kurum ve kuruluşlar kapsamında da Osmanlı haftası düzenli olarak kutlanır. Yapılan organizasyonlar altında 2019 yılı 21-27 Ocak Pazartesi ile pazar günleri arasında 7 gün boyunca yine kutlamalar gerçekleştirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı