2020 Sivil Savunma Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Sivil savunma bir toplumun temel taşları arasında yer almaktadır. Ülkedeki her bireyin üzerinde farkındalık yaratır. Böylece ülke adına önemli tehlikeler konusunda bilinçlendirmek için gerçekleştiren etkinlik büyük öneme sahip hale gelir.

Özellikle ülkenin bu konuda bireysel açıdan örgütlenmesi, toplumun çökmesine karşı büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı Türkiye ile birlikte dünyanın bütün farklı ülkeleri, bu konuda hükümet kontrolü altında örgütlenme yoluna gider. Bunun geliştirilmesi ve daha güçlü hale getirilmesi için her yıl sivil savunma günü gerçekleştirilmektedir.

Her sene 28 Şubat geldiği zaman farklı organizasyonlar gerçekleştirilir. Böylece sivil savunma konusunda toplum bilinçlendirilir, neler yapılması gerektiği konuşularak örgütün daha kapsamlı hale gelmesi için çalışmalar yapılır.

Sivil Savunma Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Sivil savunma günü savaşlarla beraber yaşanan farkındalık ile ortaya çıktı. Özellikle savaşlarda silahların cephe arkasına kadar geçmesi ve sivillere etki göstermesi, bunu başlatan en önemli etmenler arasındadır. Özellikle 1. Dünya Savaşı’nın ardından sivil halkın kendisini koruması, silah etkisine karşı savunma gösterebilmesi için bu fikir ortaya atılmıştır.

Tabii her ne kadar sivil savunma ilk başlarda sadece savaşlar için ön plana çıksa dahi, zamanla daha da gelişmiştir. Böylece barış zamanlarında, doğal afetlerde ve büyük yangınlarda önemli etkinlikler gösterilmektedir. Bu da halkın can ve mal güvenliğinin korunmasında etkin bir rol üstlenen durumlar içerisinde girdi. Geçmişten günümüze kadar zaman içerisinde bu durum gelişti ve 28 Şubat sivil savunma günü olarak tarihe geçti.

Türkiye’de Sivil Savunma Ne Zaman Kanunlaştı?

Sivil savunma konusunda tüm bu etmenler göz önüne alındığında, gerekliliği büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden Türkiye’de 1959 tarihi itibariyle, içişlerine bağlı sivil savunma bakanlığı kuruldu. Daha sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı nezdinde 28 şubat Milli Savunma günü olarak tescillendi.

Bu durum 14.11.1988 tarihli 7126 sayılı kanun gereğince yürürlüğe girdi. Böylece her yıl bakanlık bünyesinde 28 Şubat günü farklı kutlamalar gerçekleştirmektedir. Tabii bu kutlamalar değişik etkinliklerle yapılır. Bu etkinliklere ülke çapında farklı kurum ve kuruluşlar katılır. Aynı zamanda Taşra Teşkilatı ve tüm okullar sivil savunma kulüpleri önderliğinde farklı etkinlikler gerçekleştirir. B

u etkinlikler bir kutlama şeklinde devam eder. Böylece toplum olarak bilinçlenmenin artış göstermesine katkı sağlanmaya çalışılır. Aynı zamanda okullarda yapılan düzenlemeler gençlerin sivil savunma konusunda bilgilenmesine olanak verilir.

Sivil Savunmanın Önemi Nedir?

Her ülkenin toplumsal düzeyine inildiğinde kendini savunması büyük bir öneme sahiptir. Ülkenin ayakta kalması açısından bu durum temel taşlardan biridir. Özellikle 1. Dünya Savaşı’nda silahların topluma kadar gelmesi ve büyük zararlar vermesi, sivil savunmanın önemini açık hale getirdi. İşte bu yüzden her sene 28 Şubat itibarıyla Sivil Savunma günü kutlamaları dünya çapında gerçekleştirilir. Tabii bu örgütlenme zaman içerisinde doğal afetler ve büyük yangınlarla birlikte, can ve mal kaybını önlemek adına büyük gelişmeler gösterdi. Böylece barış zamanlarında da ülke içerisinde yaşanabilecek olası kötü durumlar karşısında, etkin bir müdahale gerçekleştirilmektedir.

2019 Yılı İçin Sivil Savunma Günü Ne Zaman?

2019 yılı itibariyle Sivil Savunma günü 28 Şubat Perşembe’ye denk gelmektedir. Bu özel gün kapsamında önceden hazırlanan etkinlikler, ülke çapında farklı kurum ve kuruluşlarla taşra teşkilatı ve okullarda gerçekleştirilir. Temel amaç toplumun ve gençlerin bilinçlendirilmesidir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2019 yılı için 29 Şubat Perşembe günü bu kutlamalar tüm ülkede gerçekleştirilecektir. Bu konuda önceden bazı hazırlıklar ve organizasyonlar ele alınır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı