2020 Türk Dünyası Filmleri Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Türk kültürü antik çağlardan bu yana uzanan geniş bir döneme yayılmaktadır. Özellikle dil, örf ve adet ile farklı kültürlerin bir arada toplandığı Türk toplulukları, günümüze kadar önemli miraslar bıraktı. Yüzyıllar boyunca korunan bu önemli etmenler ise farklı zamanlarda filmlerle hayat bulmaktadır.

Özellikle değişik organizasyon ve etkinlikler farklı Türk ülkeleri adına tertiplenerek tarihin unutulmaması için çalışmalar yapılmaktadır.

Bu çalışmalar Türkiye’nin de dahil olduğu birçok farklı ülke çapı adına ele alınır. Önemli olan farklı Türk kültürlerinin unutulmadan bunların filmlerle ya da şiirlerle hayata döndürülmesidir. Bu yüzden Türk dünyası filmleri günü her yıl 19 Mart günü düzenli olarak kutlanır.

Türk Dünyası Filmleri Günü İlk Ne Zaman Kutlandı?

Türk Dünyası filmleri günü ilk kez 1996 yılında kutlanmıştır. 8. Ankara Film Festivali bünyesinde gerçekleştirilen organizasyon ile, farklı konuları ele alan Türk filmleri izleyiciye sunulmuştur. Değişik kültürlerle zaman içerisinde farklılaşan Türk dilleri, günümüzde değişik filmlerde hayat bulmaya devam etmektedir.

Bu filmler ise ilk defa Ankara Film Festivali’nin 8. kez düzenlendiği organizasyon bünyesinde ortak şekilde izleyicinin karşısına çıktı. Bu organizasyon aynı zamanda filmlerle beraber farklı şiir kültürlerini de bir araya getirdi. Böylece Türk dünyası her sene 19 Mart günü geldiği zaman farklı ülkelerde değişik kutlamalar gerçekleştirir. Bu kutlamaların temeli ise Türkiye’de başlamıştır. 1996 yılından itibaren süregelen organizasyon her sene gerçekleştirilir.

Türk Dünyası Filmleri

Dünyada şu an 7 tane tam bağımsız ve 15 tane ise yarı bağımsız Türk ülkesi bulunmaktadır. Bu ülkenin büyük bir çoğunluğu her sene Türk kültürü üzerine farklı filmler çevirmektedir. Bu filmler daha çok bağımsız yani özgün filmlerdir.

Herhangi bir madde beklenti içerisinde olmayan bu filmler, her sene ‘Türk Dünyası Filmleri Günü’ adı altında izleyicisiyle buluşuyor. Dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlar özellikle Türkiye’de Ankara Film Festivali bünyesinde yapılan organizasyonda filmleri seyreder. Dünyanın birçok farklı yerinde Türk ülkeleri bulunmaktadır.

Bu ülkeler yüzyıllar içerisinde Türk örf ve adetlerini temel almak üzere farklı kültürlerle de kaynaşmıştır. Böylece daha zengin hale gelen Türk kültürünün mutlaka unutulmaması gerekir. Bu yüzden gerçekleştirilen kutlamalar arasında Ankara Film Festivali’nin ön ayak olduğu ‘Türk Dünyası Filmleri Günü’ de bulunmaktadır.

2019 Türk Dünyası Filmleri Günü Ne Zaman?

1996’dan bu yana Ankara Film Festivali’nin önderliğinde Türk Dünyası filmleri günü kutlanmaktadır. 2019 yılı itibariyle ise 19 Mart Salı gününe denk gelmektedir. Dünyanın farklı ülkelerinden misafirlerin geldiği organizasyon çerçevesinde, farklı yönetmenlerin ve yapımcıların özgün filmleri izleyiciye sunulur.

Buradaki temel amaç Türk kültürünü, örf ve adetini daimi yapmak ve yaşatmaktır. Böylece her sene daha büyüyerek ve daha fazla katılım gösteren kişilerle perçinlenerek devam etmektedir. Bu organizasyon birçok farklı Türk özgün filmi için kapılarını açmaktadır.

İnsanlara Türk tarihini ve kültürünü en iyi şekilde yansıtmak adına farklı filmlerin yanı sıra, gün boyunca birçok değişik organizasyon da gerçekleştirilir. Aynı zamanda konuşmalar yapılır ve halkı bilinçlendirme amaçlı değişik tarihi bilgilendirmeler gerçekleştirilir.

Türk Dünyası Film Günü Zenginleşiyor

Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte Türk kültürünü benimsemiş birçok farklı özgün film her sene hayat buluyor. Böylece her yıl 19 Mart geldiği zaman kutlama büyük bir coşkuyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kutlamaya her sene hem sanat dünyasından ve farklı sektörlerden birçok ünlü isim de katılmaktadır. Ankara Film festivali ile birlikte başlayan bu organizasyon, 2019 yılı 19 Mart Salı günü gerçekleştirilecektir. Film katılımları için önceden başvuru yapılması büyük önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı