2020 Üç Ayların Başlangıcı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Recep, Şaban ve Ramazan olarak anılan 3 ayların gelmesine sayılı günler kaldı. 8 Mart 2019’da başlayacak olan üç ayların müminler için önemi oldukça büyük. Milyonlarca Müslüman tarafından heyecanla beklenen dönemin sonu ise Ramazan Bayramı ile ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Dünyanın dört bit yanına yayılan Müslümanların kalp, ruh ve dini anlamda bir araya gelmesini sağlayan özel günler, 2019 yılında da bütün ihtişamıyla kutlanmaya devam edecek.

Üç Aylar Ne Zaman Başlayacak?

Özel ibadetlerle geçirilen üç aylar, 8 Mart’ta başlıyor ve Müslümanlara Ramazanı müjdeliyor. Recep, Şaban ve Ramazan olarak devam eden özel dönem İslam Dünyası için büyük bir öneme sahip. Ramazanın yaklaştığının en büyük habercisi olan 3 aylar içinde değişik dini günleri barındırır. 2019 yılında;

* Recep ayı 8 Mart-5 Nisan

* Şaban ayı 6 Nisan-5 Mayıs ve

* Ramazan ayı 6 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında yaşanacak.

On bir ayın sultanı olarak geçen Ramazan Ayının sonunda kutlanan Bayram ise; 5-6-7 Haziran olacak.

Dini İbadetlerle Karşılanan Üç Aylar ve Kandil Günleri

Özel ibadetlere ev sahipliği yapan 3 aylar ve kandiller, Müslüman alemi için büyük önem taşır. 7 Mart perşembe günü yaşanacak olan Regaib Kandili aynı zamanda üç ayların da habercisidir. Kelime anlamı “İhsan” olan bu günün bol rahmet, mağfiret ve şükranla geçirilmesi uygundur. 2019 yılında perşembeye gelen bu özel gün, üç ayların başlangıcı olan cuma günü ile birleşerek daha da anlamlı bir şekilde eda edilecektir. İnananlar için Ramazan ayının müjdecisi olan aylarda;

* Ya Rabbi, Recep ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir şeklinde dua edilmesi sünnettir.

Recep Ayının Fazileti; üç ayların başlangıcı olan Recep ayında perşembe, cuma ve cumartesiye gelen günlerde oruç tutulması faziletlidir. Farklı inanışlara göre bu aylarda Müslümanlar bir gün oruç tutup bir gün yemek yiyerek ibadetlerini yerine getirebilirler. Yine Recep ayında 9 gün oruç tutanların varsa günahlarının af olunacağı müjdelenmiştir. Ayın başında, ortasında ve sonunda 1’er gün oruç tutanların tüm dileklerinin kabul olacağı düşünülür. Şu 5 gecede yapılan duaların ise kesinlikle reddedilmediğine inanılır.

* Regaib Gecesi

* Şaban ayının 15.gecesi

* Cuma geceleri

* Ramazan Bayramı ve

* Kurban Bayramı

Recep ayının ilk Cuma gecesinde Regaib dendiği için 2019 yılında üç ayların başlangıcı ile Regaib Kandili peş peşe kutlanacak ve Müslümanlar için daha fazla dua edecek zaman yaşanacaktır.

Şaban Ayının Fazileti; Amellerin Alemlerin Rabbine iletildiği bu özel dönemin tamamının oruçla geçirilmesi uygundur. Ramazan ayından sonra faziletli olduğu düşünülen en önemli ay Şaban’dır. Bu ay boyunca 3 gün oruç tutanların Cennete kendine yer ayıracağı bilinir. Bu ayın 15.gecesi Berat Gecesidir. Bu gecenin anlamını net bir şekilde ortaya koyan hadis şu şekildedir

* Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu rızk vereyim, sağlık isteyen yok mu sıhhat vereyim.

Bu gecede tüm inananların muradlarını Allah’tan istemesi ve yaşamaya devam ederek tevekkül etmeyi bilmesi, önemli ancak insanlar için yapılması zor bir davranıştır.

Ramazan Ayının Fazileti; Mübarek bir ay olan Ramazan, İslam alemine verilen bir armağandır. Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu ayda, Cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar işlerini yapamaz. Ramazan ayında yaşanan Kadir Gecesi için ise “Bin aydan hayırlıdır” tanımlaması uygundur. Yine Ramazan ayının başının rahmet, ortasının mağfiret ve sonunun Cehennemden kurtuluş olduğu bilinmeli ve zamanın kıymeti iyi değerlendirilmelidir. Bu ayın en önemli ayrıcalığı; birleştiriciliği ve tüm dünyaya getirdiği bereketidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı