2020 Vergi Haftası Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Her yıl şubat ayının son haftası vergi haftası olarak kutlanmaktadır. Vergi bilincini aşılamak amacıyla çeşitli etkinlikler dahilinde yurt genelinde kutlanmaktadır.

2019 vergi haftası ise 25 Şubat 2019 ve 3 Mart 2019 tarihleri arasında kutlanacaktır. Bu yıl ise 30. vergi haftası olarak kabul ediliyor. Kutlamalar çeşitli etkinliklerle, bazı kurumlara verilen çeşitli teşekkür ödülleri ile son bulmaktadır.

Oldukça etkili olan ve bilinç oluşturma adına yapılan etkinlikler yurt genelinde büyük önem taşıyor. Etkinliklere çeşitli kurum ve kuruluşlar katılımcı olarak dahil ediliyor. Bakanlık tarafından çeşitli plan ve projeler de bu hafta dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Vergi Haftasının Önemi Nedir?

Vergi kaçakçılığının artmasıyla birlikte devlet gelir ve giderlerinde birtakım dengesizlikler meydana geliyor. Bu durum ülke ekonomisine yansırken dolaylı olarak küçük çapta işletmelerin çöküşüne kadar gidiyor. Ülke olarak kalkınmak, büyümek ve ilerlemek için de düzenli vergi bilincinin oturtulması gerekmektedir.

Bu sebeple şubat ayının son haftası 30 yıldır vergi haftası olarak ilan edilmiştir. Bu haftada çeşitli vergi rekortmenleri ödüllendirilmektedir. İşletmeler ve büyük firmalar ziyaret edilerek projeler hakkında görüş ve öneriler alınmaktadır.

Böylece her vatandaşın vergi vermesi adına bilinç oluşturulur. Bu bilinç ise kalkınmaya ve gelişmeye büyük katkılar sağlar. Ülkenin gelişmesi, halkın refah düzeyinin artması ve hayat standartlarının yükselmesi ancak vergi bilincinin oluşturulması ile sağlanır.

Vergi Haftası Kapsamında Düzenlenen Etkinlikler

Her yıl vergi haftası kapsamında yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Etkinliklere her yıl bir yenisi daha ekleniyor. Devlet ise işletmelere sunduğu avantajlarla, liderlerin görüş ve önerileri ışığında kaliteli tüketim bilinci oluşturmaya devam ediyor. Öncelikle birtakım ödüller verilmektedir.

Maliye Bakanlığı tarafından imzalı olarak vergi rekortmeni ödülleri sahiplerini buluyor. İlk ona giren rekortmenlere teşekkür belgeleri sunularak ödüllendirme yapılmaktadır. Daha sonra vergi dairleri içinden birtakım heyetler oluşturulur. Bu heyetler her ilin ve ilçenin vergi dairesinden ayrı ayrı oluşturulur. Her heyet kendi bölgesini kapsayan işletmeleri ziyaret eder. Bu işletmeler de seçilmektedir.

Vergi yükümlüğünü yerine getiren işletmelere giden heyetler, verilen hizmetlere yönelik öneriler almaktadır. Bu öneriler oldukça büyük önem taşıyor. Ülke ekonomisi ve halkın refah seviyesi için de gereklilik arz etmektedir. Kutlamalara okullar da dahil ediliyor. Okullara çeşitli sloganlardan oluşan afişler asılıyor.

Bu afişler aynı zamanda otobüs durakları, otobüsler, çeşitli kurum ve kuruluşlar gibi alanlarda da asılmaktadır. Böylece vergi bilinci yurt genelinde oluşturulmaya çalışılmaktadır. Türkiye genelinde yapılacak olan bilgilendirmeler, eğitimler ve seminerler de haftanın anlam ve önemine katkı sağlayacaktır.

Eğitimler ve seminerler uzmanlar tarafından verilmektedir. Eğitimler genç girişimcilere ve üniversite öğrencilerine sunularak vergi bilincinin oluşması sağlanır. Sinemalarda da kısa filmler ve videolarla etkili dokunuşlar yapılmaya devam edecek.

Vergi Haftası Etkinliklerinin Gerekliliği

Vergi haftası okullarda ders kitaplarında kazanım olarak işlenmektedir. Vergi haftasına denk gelen bu kazanımlar, doğru ve etkili bir şekilde öğrencilere aşılanmaya çalışılıyor. Ayrıca vergi haftasında öğrencilerin yaş grubuna özel afişler hazırlanmaktadır.

Vergi bilincinin çocukluktan itibaren öğrenilmesinin önemine binaen okul idarelerince de özel etkinlikler düzenleniyor. Hafta boyunca yapılan ziyaretler ve seminerler ile verginin öneminden haberdar olmayan kalmıyor. Etkinliklere tüm kurum ve kuruluşlar dahil ediliyor. Yapılan her organizasyon ise kurumların web sayfalarında fotoğraflar ile birlikte yayınlanıyor.

Şubat ayının son haftasının vergi haftası olarak ilan edilmesi ise işletmeleri harekete geçirmiştir. Birçok işletme vergi rekortmenliği için büyük adımlar atıyor. Büyük projeler gerçekleştiriyor. Ülkemizin geleceği için düzenli olarak vergi ödemenin önemi her yıl bir kez daha kavranıyor. Bu sebeple vergi haftası için düzenlenen tüzel ve özel etkinlikler oldukça büyük önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı