22 Ayar Bilezik Kaç Gramdır?

Malum yaz mevsimine girmek üzereyiz, Ramazan ayından hemen sonra yoğun bir düğün mevsimine gireceğiz. Bugünlerde herkeste bir atlın telaşı başlamış durumda. Peki altının güncel fiyatı ne, 22 ayar bilezik kaç gramdır, altında hangi türlere yatırım yapmak daha akıllıcadır ve son olarak altın ayarını kendi başımıza nasıl anlarız gibi sorulara yazımız boyunca göz atmaya çalışacağız.

22 Ayar Bileziğin Gramı

İnternette birçok sayfada altın ayarlama uygulamalarına ulaşabilirsiniz. Bu araçlarla birkaç saniye içinde altının TL cinsinden güncel karşılığını bulabilirsiniz. 22 Ayar bileziği ele alalım. 22 ayar bir altın bileziğin güncel anlamda gram fiyatı yaklaşık olarak 179 TL civarındadır. Bu bilezikler toplamda şu kadar gram eder demek yanlıştır. Çünkü altında ayar, doğrudan ağırlıkla ilgili bir durumu ifade etmez. Bu anlamda altınların ayar durumuna bakarak standart bir ağırlıktan söz edemeyiz. Burada altının özel olarak işlemesi, işçiliği, ağırlığı birbirinden farklılıklar içerebilir. 22 ayar bir bilezik 20 gram da olabilir 80 gram da olabilir, bunu standart şekilde ön görmek imkansızdır. Bilebileceğimiz tek şey 22 ayar bir bileziğin günlük gram fiyatıdır.

22 Ayar Bilezik Kaç Gramdır?

Altın Bileziğin Çeşitleri Nelerdir?

Altın her zaman çok gözde, çok popüler bir takı olmuştur. Öte yandan da çoğu zaman verim alınabilen bir yatırım aracıdır. Burma özelliği ya da ayar durumuna bakarak türlere ayırmamız mümkündür. Ayarlarına baktığımız zaman 14, 18, 22 gibi ayarlardan söz edebiliriz. Öte yandan ikili üçlü gibi burmaları piyasada sıklıkla görüyoruz. Yatırım anlamında 22 ayar bilezik almak her zaman çok daha akıllıcadır. Çünkü 22 ayar altınlar kolay kolay değer kaybı yaşamaz. En azından diğer ayarlardaki altınlara göre daha az yaşar diyelim.

Bilezikte Altın Ayarını Nasıl Anlarım?

Hediye alırken ya da yatırım yaparken almayı planladığımız altınlar hakkında genel anlamda bir fikir sahibi olmak zorundayız. Çünkü bu konuda bilgi eksikliğimiz anlaşılırsa bu durumu kullanmak isteyen kişilerle karşılaşabiliriz. Bu açıdan kuyumcularınızın güvenilir olmasına özen gösterin. Aldığınız bileziklerin hemen iç taraflarında çeşitli rakamlar görürsünüz. Bu rakamların yanında K harfi bulunur. Örneğin 22K bileziğin 22 ayar olduğunu gösterir. Bazen de bileziğin 1000 grama göre ne kadar altın içerdiğini yansıtan rakamlar görürsünüz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir