Bayramlar

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kaç Gün Kaldı 2019?

Tarihi: 29 Ekim 2019 Salı

Cumhuriyet Bayramı Hangi Günü Denk Geliyor?: Salı 29 Ekim 2019

Her sene olduğunu gibi bu sene de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını mutlulukla coşkuya kutlayacağız. Cumhuriyetimizin kurulmasının 2018 yılında Cumhuriyetin 95. yıl dönümünü kutlamıştık 2019 yılında ise 96. yıl dönümünü kutlayacağız. Bu bayram KKTC ve Türkiye‘nin her sene kutlamış olduğu bir bayramdır. Bu bayramın kutlanma amacı cumhuriyetin bizlere hediye edilmiş olmasıdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının olduğu gün özellikle statlarda ve büyük misafir kitlesini ağırlayabilecek büyük alanlar da kutlamalar yapılır. Binlerce insan bu kutlamalara katılır. Her zaman izlemekten zevk alırız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutlarız?

29 Ekim 1923 günü Türkiye’nin rejimi Cumhuriyet olarak kabul edilmiştir. O güne kadar savaşlarda büyük zorluklara karşı direnen halkımızın hatırlamak adına en güzel bayramlardan biridir. 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilan edildiği tarihi unutmamak adına her yıl 29 Ekim’i Cumhuriyet Bayramı olarak kutlamaktayız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kaç Gün Kaldı 2017?

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet bir yönetim biçimidir, bir rejimdir. Cumhuriyet devleti yöneten kişilerin halkın katılımıyla yapılan seçimle görevinin başına gelmesidir. Türkiye’de 1923 yılından bu yana Cumhuriyet rejim sistemi uygulanmaktadır. Seçim dönemlerinde sandık başına giderek oy kullanmamız ve yöneticilerimizi seçmemiz bu sistemin bir parçasıdır. Bu sistemde seçilenler halka karşı sorumludur.

29 Ekim Tatil Mi?

29 Ekim Cumhuriyet bayramı yaklaştıkça, 29 Ekim tatil mi ? diye merak edilmektedir. Bu yıl yani 2019 yılında 29 Ekim tarihi Salı gününe denk geldiğinden 1 gün resmi tatildir. Bazı kullanıcılarımızdan gelen sorularda Pazartesi gününün de tatil olup olmayacağı sorulmaktadır. Ancak maalesef 29 Ekim tatili 1 gündür. Yani şuan için Pazartesi gününün tatil olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Cumhuriyetimin Kaçıncı Yıl Dönümü?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. cumartesiye denk geldiği icin yazmana gerek yoq . + bilgi veriyim 2016-2017 en sevilmeyen yıllar olucaktır.

  1. Merhaba Sayın Ziyaretçimiz,
   29 Ekim Tatili resmi olarak vardır bunun hafta sonuna denk geliyor olması tatil olmadığı anlamına gelmez. Kamuda haftasonu çalışan binlerce personel vardır. Bunu tatili sadece öğrenciler açısından düşünmek yanlış olur.

   Saygılarımızla
   KacGun.com Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün