29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kaç Gün Kaldı 2018?

4
28
29 ekim cumhuriyet bayramı kaç gün kaldı ne zaman

Tarihi: 29 Ekim 2018 Pazartesi

Cumhuriyet Bayramı Hangi Günü Denk Geliyor?: Pazartesi 29 Ekim 2018

Her sene olduğunu gibi bu sene de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını mutlulukla coşkuya kutlayacağız. Cumhuriyetimizin kurulmasının 2017 yılında Cumhuriyetin 94. yıl dönümünü kutlamıştık 2018 yılında ise 95. yıl dönümünü kutlayacağız. Bu bayram KKTC ve Türkiye‘nin her sene kutlamış olduğu bir bayramdır. Bu bayramın kutlanma amacı cumhuriyetin bizlere hediye edilmiş olmasıdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının olduğu gün özellikle statlarda ve büyük misafir kitlesini ağırlayabilecek büyük alanlar da kutlamalar yapılır. Binlerce insan bu kutlamalara katılır. Her zaman izlemekten zevk alırız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Neden Kutlarız?

29 Ekim 1923 günü Türkiye’nin rejimi Cumhuriyet olarak kabul edilmiştir. O güne kadar savaşlarda büyük zorluklara karşı direnen halkımızın hatırlamak adına en güzel bayramlardan biridir. 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilan edildiği tarihi unutmamak adına her yıl 29 Ekim’i Cumhuriyet Bayramı olarak kutlamaktayız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kaç Gün Kaldı 2017?

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet bir yönetim biçimidir, bir rejimdir. Cumhuriyet devleti yöneten kişilerin halkın katılımıyla yapılan seçimle görevinin başına gelmesidir. Türkiye’de 1923 yılından bu yana Cumhuriyet rejim sistemi uygulanmaktadır. Seçim dönemlerinde sandık başına giderek oy kullanmamız ve yöneticilerimizi seçmemiz bu sistemin bir parçasıdır. Bu sistemde seçilenler halka karşı sorumludur.

Cumhuriyetimin Kaçıncı Yıl Dönümü?

Bir önceki yazımız olan 2018 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Bayram Kaç Gün Kaldı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


4 YORUMLAR

  • Merhaba Sayın Ziyaretçimiz,
   29 Ekim Tatili resmi olarak vardır bunun hafta sonuna denk geliyor olması tatil olmadığı anlamına gelmez. Kamuda haftasonu çalışan binlerce personel vardır. Bunu tatili sadece öğrenciler açısından düşünmek yanlış olur.

   Saygılarımızla
   KacGun.com Ekibi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here