5 Maddede Haşlanmış Yumurta Diyeti

5 Maddede Haşlanmış Yumurta Diyeti, Haşlanmış Yumurta Diyeti Yapacaklar Dikkat! Özellikle internet ortamlarında sadece kalori hesabına göre hazırlanan sağlıksız diyet listeleri bolca mevcut.

Fakat Bir diyet yapmaya karar verdiğinizde diyet listenizde olması gereken bir denge vardır.

Bu denge günlük ihtiyaç duyulan protein, karbonhidrat, mineral ve su dengesini kuran ve bunu koruyan bir diyet listesi olması gerekir.

Biraz daha detaya girecek olursak bu denge ve oranlar yaştan yaşa göre farklılık göstereceği için genel bir diyet listesi olması Söz konusu değildir. Fakat sizin diyet listesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz kısa ve açıklayıcı şekilde anlatmaya çalışacağız. Yumurta Diyeti Zararları da olabileceğini unutmayalım

 5 Maddede Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır.

 1.     1 – Tek Gıdadan Uzak Durun : Tek Bir Gıda Maddesine dayanan diyet listelerinden kesinlikle uzak durum. Sadece yumurta ve kepekli ekmek gibi ek bazı gıdalar ile günde 3-5 öğün yumurta yiyerek zayıflamanız belki mümkündür fakat zayıflarken vücudunuz da gerekli oldugu vitamin mineral karbonhidrat gibi yaşamsal faktörlerden mahrum kalacak ve bitkin düşecektir. Buna paralel olarak da sağlığınız olumsuz şekilde etkilenecektir. İnternet ortamında yayınlanan 7 gün mısır 7 gün elma 7 gün haşlanmış yumurta diyeti gibi sözlerle hazırlanan diyet listelerine itibar etmeyiniz.
 2.     Hazrlanışa Dikkat : Diyet listelerinize öğün ve öğün aralarında eklediğiniz yumurtanın nasıl hazırlanması gerektiği pişirilme ve saklanma koşullarının nasıl olması gerektiğine ve günlük tüketim satın alma gibi bilgileri aşağıdaki öneriler kısmına göz atarak bu maddelere uygun davranmanız önemlidir.
 3.   Kalori Değerlerini Takip Edin :   Et tüketimi istemeyenler, ve diyette azalan protein alımını arttırmak için kalorisi en düşük ve protein bakımından en zengin besin yumurtadır. Haşlanmış yumurta kaç kaloridir. Buradan kontrol edebilirisiniz.
 4.   Diğer İhtiyaçları Önemseyin :  Yumurta diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler diyet öğünlerinizde vitamin ve mineral açısından zengin besinler, karbonitrat değeri bulunan gıdalar ile öğünleri takviye etmektir.
 5.  Uzmana Sormak Şart :    Genel olarak Haşlanmış yumurta diyeti yapanların yorumları olumlu yönde. Fakat sonuç alamayan kullanıcılarımız da mevcut. Bu sebeple kendi ihtiyaçlarınıza ve önerilerinize göre hazırladığınız yada hazır olarak edindiğiniz diyet listenizi aile hekiminiz yada ücretiz polikliniklerde hizmet veren diyetisyenlere göstererek onay almanız bu maddeler arasında en önemli maddedir. Sağlığınız açısından birkaç saat vakit ayırıp doktorunuza sormak bu kadar da zor olmasa gerek.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir.

(Yumurtanın Faydaları “TÜRKİYE’YE ÖZGÜ BESİN VE BESLENME REHBERİ” Ankara 2015 Hacettepe Yayınlarından Alınmıştır)

Beslenmemizde önemli yeri olan yumurta protein kalitesi en yüksek besindir. Yumurta proteinlerinin tamamının (%100) vücut proteinlerine dönüştüğü bilinmektedir. Bu nedenle yumurta proteinleri örnek protein olarak değerlendirilmektedir. Yumurta yağının %33’ü doymuş, % 16’ı kadarı çoklu doymamış, kalanı tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur. Yağ, yumurtanın sarısında yoğunlaşmıştır. Yumurtanın sarısı demir, A vitamini ve B grubu vitaminlerinden zengin olup, C vitamini haricindeki tüm besin ögelerini değişik miktarlarda içermektedir

Yumurta kabuğu üzerinde por adı verilen gözle görülmeyen gözenekler vardır. Taze ve yıkanmamış yumurtada bu gözenekler ince bir müsin tabakası ile kaplıdır. Eğer yumurta yıkanırsa bu tabaka ortadan kalkar ve gözenekler açılır, dışarıdan mikroorganizmaların girişi kolaylaşır ve böylece yumurta kolayca bozulabilir. Yumurtada bulunan hava boşluğu, tavuk yumurtladıktan sonra oluşmaya başlar. Hava boşluğunun küçüklüğü yumurtanın tazeliğini gösterir. Yumurta bayatladıkça hava boşluğu büyür. Tuzlu suda yüzen yumurtalar bayat, dibe çökenler taze demektir.

 • Yumurtanın dış kabuğunda mikroorganizmalar olabileceği için kullanılmadan önce mutlaka yıkanmalı ve ayrı bir tabağa kırarak tazeliği kontrol edilmelidir
 • Yumurta protein kalitesi en yüksek besindir.

Öneriler

 1. Protein kalitesi yüksek olduğu için bebek ve çocukların her gün bir adet yumurta tüketmesi yararlıdır.
 2. Diyette protein miktarının kısıtlandığı böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda, yumurta örnek protein içeriği nedeni ile önemli bir protein kaynağıdır.
 3. Pişmemiş (çiğ) yumurta tüketilmemelidir.
 4. Diyetisyen tarafından aksi belirtilmediği takdirde, kalp-damar hastaları haftada 2-3 kez tercihen haşlanmış olarak veya sebze yemeklerinin içerisinde yumurta tüketebilir.
 5. Et yemeyenler için yumurta iyi bir et alternatifidir. Bir adet yumurta, besin değeri açısından aynı büyüklükteki ete benzerdir.
 6. Sebzeler ve tahıllarla birlikte tüketilen yumurta, öğünün protein kalitesini arttırır.
 7. Yumurta satın alınırken üzeri temiz, çatlağı ve kırığı olmayan seçilmeli ve buzdolabında yıkanmadan saklanmalıdır. Yıkanmış olanlar kesinlikle satın alınmamalıdır.
 8. Yumurta bayatsa ve uzun süre pişirilirse sarısının etrafında yeşil renkte demir-sülfür halkası oluşur. Bu nedenle yumurta taze tüketilmeli ve haşlama süresi katı yumurta için su kaynamaya başladıktan sonra 5-8 dakika ile sınırlandırılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı