5 Yıldan Sonra Yıllık İzin Kaç Gün? (Kamu-Özel Sektör)

Özel sektörde çalışma şartları devlet memurluğuna oranla çok daha zor olarak bilinmektedir. Gelecek kaygısı, patron baskısı ya da şirketin kapanma ihtimali gibi durumların bütünü özel sektör çalışanlarının bütününü strese sokan durumlardır. Bununla birlikte son yıllarda yenilenen sistemle birlikte devlet özel sektör çalışanlarının haklarını koruyan birçok düzenleme sunmuştur. 1 yıldan fazla aynı şirkette çalışan bir kişinin yıllık izni 14 gündür. Bu süre 5 yıl aynı şirkette çalışan için de aynı şekilde belirlenmiştir. Ancak 5 yıldan sonra ise gün sayısında artış gözlemlenmektedir.

5 Yıl Dolunca Yıllık İzin Kaç Gün

Özel sektör çalışanları aynı şirkette kesintisiz olarak 5 yıldan fazla süre çalıştıklarında yıllık izin günü sayısı 14’ten 20 güne çıkmaktadır. Yıllık iznin tamamen ya da parça parça kullanılabilme hakkı çalışanda saklıdır.

5 Yıldan Sonra Yıllık İzin Kaç Gün?

10 Yıldan Sonra Yıllık İzin Kaç Gün

Bir şirkette ister beyaz yakalı ister mavi yakalı bir işçi olarak çalışan kişinin kesintisiz olarak 10 yıldan fazla süre çalışması ise yeni haklar doğurmaktadır. Özellikle kıdem tazminatında büyük oranda artış ile birlikte yıllık izin günü sayısı 20 gün olarak belirlenmektedir.

21 Gün İzin Hakkı Hesaplama

Bir çalışanın yıllık izin gününü hesaplaması oldukça kolay bir işlemdir. Birçok hesaplama sitesinin de sunduğu bu sorgulama hizmetinde doğum tarihi ve işe giriş tarihinin gün ay ve yıl olarak bildirilmesi gerekmektedir. Örneğin Kasım ayının 1’inde işe giren bir kişinin yıllık izin hakkı kazanması için bir sonraki Kasım ayına kadar kesintisiz olarak çalışması gerekmektedir.Kişi 1 yılı doldurduktan sonra sözleşmede belirtilen süre kadar yıllık izin hak etmektedir. Yıllık izinler ile ilgili süreler ve ne zaman artacağı konuları genellikle toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmektedir. Yani toplu iş sözleşmesine göz atarak 21 gün izin hakkı hesaplaması yapabilirsiniz.

5 Yıldan Sonra Yıllık İzin Kaç Gün?

20 Gün İzin Ne Zaman Hak Edilir

Bir özel sektör çalışanının yıllık izin günü miktarının 20 gün olması için en az 6 yıl aynı kurumda kesintisiz olarak çalışması gerekmektedir. Bu süre 14 yıla kadar aynı şekilde düzenlenmiştir. Bununla birlikte 15 yıl çalışan bir kişinin yıllık izni 26 gün olarak belirlenmiştir.

 

6 Yıl Dolunca Yıllık İzin

Bir kişi 6 yıl boyunca aynı kurumda kesintisiz bir şekilde çalışması sonucunda yıllık izin günü 20 gün olarak belirlenmiştir. Bir çalışan yıllık izin kaç gün olduğunu merak ediyor ise birçok farklı mecradan hesaplayabilmektedir. Çalışanların kendi haklarını bilmesi hem iş ortamındaki huzuru sağlamakta hem de mağduriyet yaşamasını önlemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı