500 Kalorilik Diyet Listesi Ölümle Bile Sonuçlanabilir

500 Kalorilik Diyet Listesi Ölümle Bile Sonuçlanabilir, Ölüm kelimesi ve diyet kelimesi pek fazla yan yana gelmez fakat bu kadar düşük kalorili bir diyet listesi uygulamak isteyen kişiler için risk kelimesinin karşılığında ölüm kelimesi bile bulunabilir.

Daha Ayrıntılı açıklamak gerekir ise günümüzde zayıflama ve güzellik konusu “sıfır beden” takıntıları ve sosyal baskılar nedeni ile sağlık bir kenara itilerek zayıflama uğruna tehlikeli uygulamaların yapıldığını görmekteyiz. Kilo verme işlemi belli dengeler gözetilerek yapılmalı ve bazal metabolizma gözetilerek günlük ihtiyaçların karşılanması amaç edinmelidir.

500 Kalorilik Diyet Listesi Ölümle Bile Sonuçlanabilir

Bu Diyet Neden Riskli

500 kalori içeren diyet listeleri, günlük ihtiyacımız olan enerji miktarını ortalama %20 lik bir kısmını karşılar. Son derece düşük enerji alımı sonrasında aşağıdaki etkiler vücutta görülmeye başlayacaktır.

 • Metabolizma hızında azalma
 • Kalp Ritminde bozulmalar
 • Uyku Bozuklukları
 • Tansiyon Düşüklüğü
 • Yorgunluk, Halsizlik
 • Saç Dökülmesi
 • Adet düzensizliği
 • Kansızlık
 • Kabızlık
 • Cilt Kuruluğu
 • Konsantrasyon Bozuklukları
 • Diyeti Erken Bırakma

Gibi etkiler 500-600-700 gibi düşük kalorili diyet listelerinde görülen başlıca sağlık sorunlarıdır. Bu etkiler görüldüğünde genellikle diyet bırakılır ve durum belli ölçülerde normale dönebilir. Fakat bazı hırs ve zayıflama tutkuları 500 kalorilik diyetlerin tüm sorunlara  rağmen uygulanmaya devam etmesine neden olmakta ve bu sebeple sağlık sorunlarının oluşmasında rol oynamaktadır.

İnternette Gerçek Bilgileri Ayırt Edin.

Birçok internet sitesi bu gibi 500 kalorilik diyet listeleri yayınlamakta ve uygulanması yönünde teşvik etmektedir. Fakat sağlık ve zayıflama konusunda otoriter kaynaklar olan Sağlık Bakanlığı ve birçok diyetisyen uzman söz konusu diyetleri son derece sağlıksız bulmaktadır. Bunla alakalı olarak Sağlık Bakanlığınına bağlı yayın yapan beslenme.gov.tr’nin sağlıklı diyet konusunu okuyunuz

Her Diyet Listesinde Bulunması Gerekenler

Beslenme.gov.tr, bu gibi sağlıksız diyetlerden sakınılması ve bir bireyin diyet listesinin hangi kriterlere göre hazırlanması gerektiğini bizlere bildirmektedir. Aşağıda yazan özellikler, sağlıklı zayıflama için yapılması gereken bir diyet listesinin önemli özelliklerini yansıtmaktadır ve beslenme.gov.tr’den alıntıdır.

 • Öncelikle, boya uygun ağırlık saptanmalı, uygun ağırlıkta iseniz, kilo almaktan kaçınılmalıdır. Kilolu ve şişman iseniz önce daha fazla ağırlık artışı önlenmeli, daha sonra ağırlık kaybı hedeflenmelidir. Aşırı ve hızlı ağırlık kaybından mutlaka sakınılmalıdır.
 • Ağırlık kaybı için bireyin cinsiyetine, yaşına, boyuna, fiziksel aktivitesine, beslenme alışkanlıklarına uygun bir beslenme programı uygulanmalıdır. Yani zayıflama diyetleri bireye özgü olmalıdır. Bunun için diyet tedavisi, mutlaka bir diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır.
 • Çocukluk çağı şişmanlıklarının kalıcı olabileceği göz önünde tutularak ağırlık denetimi çocukluktan itibaren başlamalıdır. Öncelikle çocukluk çağından itibaren verilecek yeterli ve dengeli beslenme önerileri ile şişmanlığın oluşumu önlenmeli ve sürekli yapılacak eğitim programları ile yanlış olan beslenme alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler oluşturulmalıdır.
 • Düzenli fiziksel aktivite yapılmalı, bu bir yaşam şekli haline getirilmelidir.
 • Vücut ağırlığının korunmasında davranışların önemli olduğu unutulmamalı, sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanılmalıdır. Bunun için gerektiğinde uzmanlardan davranış değiştirme tedavisi desteği sağlanmalıdır.

Bize Sorun!

500 Kalorilik Diyet Yapanlar yada günde 500 kalori alarak kaç kilo verilir gibi araştırmalar yapanlar için detayları yukarıda belirttik. Aklınıza takılan noktalar olur ise editörlerimize sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazabilirler. Editörlerimiz sorularan sorulara genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Bu şekilde düşük kaloriyle kilo (yaklaşık 8 kilo)verdikten sonra mesela 500 Kaloriden direk 1200 Kaloriye çıkmalı mıyız yoksa zamanla her hafta 150 200 kalori arttırarak mi 1200 kalori ulaşmalıyız yani demek istediğim yaklaşık 500 kalorilik ani bir artış kilo alımı yapar mı ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Bu tarz şok diyetlerin diyetisyen kontrolünde yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.Kalori miktarını dengeli olarak arttırmanızı tavsiye ediyoruz.

 2. uygulamayı planladığınız çeşitli miktarlarda kalori diyetleri ile ilgili olarak 500 kalorilik diyet listesi konumuzda, bizlerle bu kısımdan iletşim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı