6 Sıfır Ne Zaman Atıldı?

Türk Lirası’ndan 6 Sıfır Ne Zaman Atıldı? Paradan sıfır ne zaman atıldı? işte cevabı.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin para birimi olan Türk lirasından altı sıfırın atılmasını öngören yasa tasarısı 31 Ocak 2004’te Resmi Gazete ‘de yayınlanmıştır. Yıl içinde gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından 1 Ocak 2005 itibariyle paradan 6 sıfır atılmıştır. Ve yeni para birimi olarak Yeni Türk Lirası kullanılmıştır. Yazımızın devamında da belirteceğimiz üzere ilerleyen yıllarda bu yeni ibaresi kaldırılarak tekrar Türk Lirası olarak kullanılacaktır.

İki Aşamalı Olarak Uygulanan Para Reformu

Üzerinden yıllar geçmesinin ardından Türk Lirası’ndan 6 sıfır ne zaman atıldı? sorusu halen sık sık gündeme gelmektedir. 5083 sayılı kanun kapsamında yürürlüğe giren reform, iki aşamalı olarak uygulamaya alınmıştır. İlk etabında para biriminin başına “Yeni” ibaresi eklenmiştir. İkinci aşamada ise bu ibare kaldırılarak TL’ye dönüş yaşanmıştır.

Yeni Türk Lirası Hangi Yılda Türk Lirası oldu?

Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen paradan 6 sıfır atılma işleminin ardından, Türkiye’de basılan ve 1 Ocak 2005 tarihinden kullanıma sunulan banknotlar, öncelikle bankalar aracılığıyla halka ulaştırılmıştır. 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 Yeni Türk Lirası olarak piyasa sürülen madeni ve kağıt paralardaki “Yeni” ibaresi 1 Ocak 2009’da kaldırılmıştır. YTL olarak basılan ve kullanılan mevcut paraların tamamı 1 Ocak 2010’da tedavülden kaldırılmıştır.

Parada Reform Neden Gerekli Oldu?

Türk Lirası’nda neden reforma gidildi TL den 6 sıfır ne zaman atıldı? sorusuna verilecek en basit cevap son 30 yılda yaşanan yüksek enflasyon oranları gösterilebilir. Ekonomide yaşanan gelişmelere karşılık belli yerlere ulaşılan milyar, trilyon ve katrilyon gibi değerlerin günlük hayatta ve ticari işlemlerde sorunlara neden olması bu reformun yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Gelişen ekonomide ortaya çıkan nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla her 2 yılda bir yeni basılan ve büyüyen değerler ekonomiye fayda yerine zarar sağlayınca hükümet bu konuda ciddi adımlar atmak zorunda kalmıştır.6 Sıfır Ne Zaman Atıldı?

Uygulama öncesinde dünyadaki en büyük banknot 20.000.000 TL ile sadece ülkemizde kullanılıyordu. Bu değerin paramızı ve ekonomimizi olumsuz yönde etkiliyor olmasının yanı sıra bol sıfırlı rakamlarla kasa işlemlerinin yapılamaması, kayıtların tutulamaması, bilgisayar sistemlerinde sorunlar yaşanması ve ödeme sistemlerinin aksaması günlük hayatta da aksamaların yaşanmasına neden oluyordu. Diğer taraftan en basit ifadeyle Türk Lirası prestij kaybediyordu. Diğer para birimleri üzerinden örnekleyecek olursak, 1 yabancı para birimi karşısında 1.000.000 Türk Lirası görünüyordu. 6 sıfırın kaldırılması sonrasında bu prestij bir bakıma geri kazanılmış oldu. Kişisel kullanım üzerinde de olumlu etkiler yaratan reform, geleceğe yönelik beklentilerin artması üzerinde de etkili olmuştur. Bu reformla eş zamanlı olarak TL’nin sembolüne ilişkin bir yarışma düzenlenmiş ve kazanan şekil özellikle görsel anlamda TL’nin yerine kullanılmaya başlanmıştır.

GTA 5 Ne Zaman Çıktı? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı