7 Adımda Etkili Zayıflama Yöntemleri

7 Adımda Etkili Zayıflama Yöntemleri, zayıflama konusuna bilimsel olarak yaklaştığımızda aslında kilo vermek için diyet listeleri çıkarmaya bağlayıcı programlara uymaya ve sağlığımızı tehlikeye atmaya gerek yok. Sabit bir diyet programı uygulamadan da 7 adımda zayıflayabilirsiniz.

Bunun için tek kural istikrardan ve sağlıklı yaşamdan geçiyor. Sizler için hazırladığımız 7 adımda sağlıklı zayıflama yöntemlerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

7 Adımda Etkili Zayıflama Yöntemleri

En Etkili Kilo Verme Yöntemleri 

Bu 7 yöntemde sizler için zayıflama yöntemlerini belirtirken öncelikle sizin kilo almanızı sağlayan faktörleri belirleyrek onları engellemeye çalışan bir 7 maddelik liste hazırladık.

Bir çok diyetisyenin de savunduğu bu 7 maddeyi okuduğunuzda zayıflamaya bakış açınız değişecektir. Bu yüzden 7 maddenin de tamamını eksiksiz okumanızı tavsiye ederim.

1 – Günlük Kalori İhtiyacınızı Öğrenin.

7 Adımda Etkili Zayıflama Yöntemleri

Öncelikle neden kilo aldığınızı bilmelisiniz. Vücut standart işlerine devam edebilmek için belli bir miktar enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi yediklerimiz gıdalardan alırız. Gıdalar mideniz den geçtikten sonra kalın bağırsakta içerdiği vitamin mineral kana karışır.

Daha sonra vücuda ihtiyaç olunan kadarı harcanır. Eğer vücudun ihtiyacı olan miktardan az enerji almış iseniz vücut kalan kısmı stoklarından karşılar. Yani yağ yakımı başlamış olur ve mevcut kilolarınız vücut gereksinimleri için enerjiye dönüşür. Eğer söz konusu miktardan daha fazla enerji yani kalori aldı iseniz fazla olan miktarı daha sonra kullanılmak üzere depoya kaldırılır. Bu sistem vücudunuzun doğal bir refleksidir.

Siz Depoya kaldırılan fazla kalorilerinizi yani kilolarınızı yakmak istiyorsanız günlük kalori ihtiyacınızı öğrenerek söz konusu ihtiyaçtan daha az kalori alımına başlarsanız aynı zamanda zayıflamaya da başlarsınız. Umanlara göre 1 Kilo yağ içerisinde ortalama 3700 kalori barındırıyor. Günlük kalori ihtiyacınızın 2300 olduğunu varsayalım. Siz günde 2000 kalori almaya başlarsanız günde 300 kalorilik bir kısım mevcut stoklarınızdan karşılanır ve 1 hafta sonunda 1 kiloya yakın bir zayıflama olduğunu görürsünüz.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplamak için konunun altında linkini göreceksiniz.  Bir diyet listesi uygulamanıza gerek yok. Sadece yediğiniz tüm yiyeceklerin kalorisini öğrenerek her akşam kalori takibi yaparak aldığınız fazla enerjinin yada az enerjinin takibini yaparak zayıflamanız mümkün.

Hem de istediğiniz her şeyi yemekte serbest olursunuz. Burada dikkat edilmesi gereken şey çok basit. Baklava yerseniiz 900 kalori alırsınız ve geriye 1100 kalori kalır. Fakat çorba içerseniz sadece 100 kalori alırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken düşük kalorili gıdalar tüketmek.

2 – Abur Cubur Gıdalar Tüketmeyi Bırakın.

7 Adımda Etkili Zayıflama Yöntemleri

Bu Madde en önemlilerden birisidir. O kadar önemli ki bu maddeyi 2. sıraya koyma gereği gördüm. Bazı insanlar var ki (Bunu Bizzar Deneyimledim) sadece abur cubur yemeyi bırakarak kilo veren hayatında hiçbir değişiklik yapmadan bunu başaranlar var.

Konunun başında da söylediğim gibi, öncelikle size fazla kilolarınızdan kurtulma yöntemlerini anlatmadan önce fazla kilolarınızı neden aldığınızı bulmalısınız. 1. Maddede günlük kalori ihtiyacımızı ve yediklerimizden aldığımız kaloriyi hesaplarken günlük limitimizi aşmamıza sebep olan yegane gıda abur cubur gıdalardır. Tokluk vermezler fakat müthiş yüksek kalorilidir.

Yağlı ve hazır gıdalardır. Sağlık açısından da çok zararlıdırlar. Vücut gereksinimlerini karşılayacak vitamin ve minerallerden yoksunlar dır. Vücuda kattıkları tek şey enerji yani kaloridir. İkinci iş olarak hayatınızdan kola cips kuru yemiş çikolata bisküvi hazır gıdalar gibi yüksek kalorili abur cubur şeyleri çıkartınız.

1 Haftada yediğiniz abur cubur gıdaların kalorilerini kontrol ettiğinizde binlerce kaloriyi bulduğunu farkedeceksiniz. Sadece bu gıdaları çıkardığınızda bile kilo vermek için büyük bir adım atmış olacaksınız.

3 – Atıştırmalıklara, Gece yediklerinize ve Ara Öğünlere Dikkat!!

    Yedi Adımdan Kilo Verme Yöntemleri konumuzun 3. adımında ise bizce ilk 2’si kadar önemli olan bir konu dayız. Kilo almanızı sağlayan en büyük 3. etkende ara öğünlerde yada acıktığımızda yediğimiz kalorili yiyecekler. Öyle ki bazıları Ana öğünlerde aldığınız kalori miktarının bile üstüne çıkıyor. Söyle bir örnek vermek gerekir ise  akşam 4 de iş yerinizde karnınız acıktı ise yiyeceğiniz simit üçgen peynir ve yanında çayı ele alalım.

Bu üçlü herkesin her an ulaşabileceği ve sıklıkla ara öğün yada atıştırmalık olarak tüketilen bir gıda. 1 Adet simidin Kalorisi ortalama 480 kaloridir. Yanında tüketilen peynir ve içilen şekerli çayın da kalorisini eklersek bu atıştırmalık öğünde aldığınız kalori miktarı 700 civarında olacaktır. Birkaç saat sonra evde yediğiniz yemeklerin kalorisi 700 e ulaşmayabilir. Ara öğünler işte bu kadar tehlikeli.

Örneğimizi biraz daha açarsak 700 kaloriye neler yiyebilirsiniz onlardan söz edelim. 700 kaloriye 9 tabak domates çorbası içebilirsiniz. 6 Tabak sebze yemeği yiyebilirsiniz. 2 Tepeleme tabak pilav nohut yiyebilirsiniz. Bu yüzden ara öğünlerde yada karnınızın kazındığı zamanlarda yediğimiz atıştırmalık ürünlerin kalori miktarlarını kontrol etmek çok önemli. Düşük kalorili hafif ve sağlıklı şeyler tüketmek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Buraya kadar öğünler harici gıdalar üzerinde durduk. Buradan sonra Artık ana öğünlerimizde ve gündelik yaşantımızda kilo vermek adına neler yapabiliriz. Onları anlatacağız. Bu ilk 3 madde en önemlisi bunu unutmamalısınız.

4 – Porsiyonları Küçültün. Doyana Kadar Yemeyin.

Bu çok klişe bir madde. Evet biliyoruz fakat etkili bir yöntem. Bu yöntemi sadece söyleyip geçmek yerine uygulanırken sizlere yardımcı olacak ipuçları ile beraber vermeye gayret edeceğiz. Diğer İlk 3 maddede Zayıflama yöntemleri hakkında Öğünler harici kilo aldıran gıdalar üzerinde Durduk şimdi ise sizlere normal öğünlerinizde kilo vermek adına uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim.

İlk kural küçük tabak kullanın. Tabağınızın büyük olması daha fazla yemek yemenize sebep olacaktır. Küçük tabakta yemek ayrıca psikolojik olarak da fazlaca yemek yediğiniz izleniminde olmanıza yardımcı olacaktır. Tam olarak doymadan kalkın demiyorum fakat doyduğunuzu hisseder hissetmek yemek yemeyi bırakınız. Bu aşamadan sonra yemek yemeseniz de tokluk hissi sizi idare edebilecek boyuta ulaşmış demektir.

Daha fazla yememek için tam bu hisse ulaştığınızda 1 bardak hatta içe biliyorsanız 2 bardak su için. İştahınızı baltalayarak daha fazla yemenize engel olacaktır. Ayrıca yemeklerden önce de aynı şekilde su içmek daha az yemenize yardımcı olacaktır. Hatta yemeklerden önce 1 adet elma yemenizi de öneririz.

5 – Hareketli Yaşam Sağlıklı Yaşam Demektir.

Çok acayip bir detay ile başlayalım. Sadece Televizyon kumandanız olmasa 1 yılda 1 kilo verirdiniz. Aslında sorun biraz da teknolojide. Artık her şey bir tuş kadar yanında. Diyet Yapmadan Zayıflama Yöntemleri hakkında bilgilere bile bir kitap alıp okumadan ulaşabiliyorsunuz. Söz konusu monotonluk artık 1. maddede belirttiğimiz Günlük kalori ihtiyacımızın azalmasına sebep oluyor.

Fakat yediklerimizi aynı oranda azaltmadığımız için kilo alma eğilimine giriyoruz. Bunu tersine çevirmek için daha hareketli bir yaşam biçilmez kaftan. Bunun için spor yapın demiyorum fakat eve giderken asansörü kullanmamayı artık öğrenmelisiniz. Merdivenler iyi bir seçim olacaktır. Alış veriş merkezlerinde yürüyen bantlar ve merdivenler kullanmayın. İşten çıktığınızda otobüse veya taksiye yada arabanıza giderken biraz yürümeyi deneyin. İş yerinde öğle aralarında bir kafe de oturmak yerine sokaklarda gezmeyi deneyin.

Her ne şekilde olursa olsun hayatınıza biraz hareket kattığınızda otomatik olarak kalori ihtiyacınız da artacaktır. Bu da kilo vermenize büyük oranda yardımcı olacaktır. Zaten çağımızın sorununun obezite olmasının sebebi teknolojini kötü yanı olan monoton yaşamdır. 6. madde de En Etkili Zayıflama Yöntemleri Arasındadır.

6 – En Hızlı ve En Etkili Sonuçlar İçin Spor Şart

Spor Önemlidir!

Tabi ki herkes zayıflamanın hemen olmasını ister, bu sadece yediklerimizi kontrol altına alarak mümkün değildir. Spor yaparak daha çabuk kilo vermek için bir yöntemdir. Her şey ilk maddeye dayanıyor.  Spor yaparken enerji harcarsınız ve bu da yediğiniz gıdalardan gelir. Spor yapmak özellikle en çok enerji harcayacağınız mecralardan  birisidir.

Söyle bir örnek vermek gerekir yürüyüş ile koşu çok ayrı şeylerdir. Yürürken de bir enerji harcarsınız fakat koşarken vücut tam potansiyelinde  çalıştığı için çok daha fazla enerji harcarsınız 1 saat yürüdüğünüzde  ortalama kilolardaki bir kişi 230 kalori harcar. Fakat 1 saat koştuğunuzda 800-900 arasında bir kalori harcarsınız. Spor yapmak bu yüzden kilo vermek için çok önemlidir. Spor yapmanız bir de yediklerimiz üzerinde baskıyı hafifletmesi sebebi ile de kullanmak gerekir. yine 1. maddede belirttiğimiz gibi günlük kalori ihtiyacınız 2300 diyelim . Ve günde her sabah 1 saat koşu yapmaya başladığınızda günlük kalori ihtiyacınız olan 2400 kaloriye ek olarak 800 kalori daha ihtiyacınız olacak demektir. Bu da toplamda günlük kalori ihtiyacınızın 3100 olması demek . 3100 kalorini altında değerlere sahip olan gıdalar ile beslendiğinizde kalan farkı yağ stoklarından yakılacak bu da zayıflamanızı hızlandıracaktır.

Ama spor konusunda söyle bir parantez açmamız gerekli. Kilo vermek adına kendinizi çok zorlamak yada yapamayacağınız spor çeşitlerini yüksek kalori harcamanıza yardımcı olduğu için yapmak sağlığınız açısından iyi sonuçlar doğurmayabilir. Bu yüzden spor konusunda tavsiyemiz fazla hırslı olmadan kendinizi zorlamadan sağlık durumunuzun elverdiği ölçüde spor aktiviteleri yaparak kalori yakımını hızlandırın. 120 kilo olan birisi için günde 2 saat koşu yapmak kalp ve damar sağlığı açısından iyi sonuçlar doğurmayabilir.

Yada diyabet kalp rahatsızlığı böbrek rahatsızlığı olanların diyeti doktor konrolü haricinde yapması organ sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurabilir. 7. Madde de bu konuda yazanları da dikkatlice okumalısınız.

7 – Sağlıklı Zayıflamak Hızlı Kilo Vermekten İyidir.

Fazla kiloların hem estetik hem de bir sağlık sorunu olduğu açık. Ancak bu kilolardan kurtulmak için Hızlı ve çabuk ama sağlıksız yöntemler denemek sağlığınıza kilolarınızdan daha fazla zarar verecektir. 7. Maddede kilo vermek isteyenler için sağlık önerilerimize ayırdık. Öncelikle hem bitkisel hem de kimyasal olan zayıflama ilaçları ve hapları deneyecekseniz kesinlikle doktor kontrolünde ve sağlık bakanlığı onayı olan zayıflama ilaçlarından kullanmalısınız.

Harici kullanılacak her ilaç bünyeniz için tam bir düşmana dönüşebilir. Diyetisyen kontrolünde olmasını şart olarak görüyoruz. Ayrıca uzmanlara göre sağlıklı zayıflamak için günlük kalori ihtiyacımızın %15 oranında azaltarak almamız önerilir. Yani günde 2500 kaloriye ihtiyacını var ise 2000 kalorilik gıda tüketmek en sağlıklısıdır. Hızlı kilo verme hırsı ile günlük kalori ihtiyacımıza bakmaksızın 1000 1500 kalorilik diyet listeleri uygulamak sağlığınız açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Biz sitemiz olarak diyet listesi yayımlamıyoruz. Sebebi ise diyet listelerinin kişiye özel olmasıdır ve sadece diyetisyenler tarafından belirlenmesi gerektiğine inanmamızdır. Sağlığınız en büyük hazine. Ayrıca bir üst madde de belirttiğimiz gibi zayıflamak isterken ayrıca spor da yapmak istiyorsanız bunu sağlık durumunuza göre yapmalısınız. herhangi bir sağlık sorununuz var ise doktorunuza yapabileceğiniz spor çeşitleri hakkında sorular sorunuz. Hızlı Kilo Verme Diyeti Gibi Diyet Listelerine Aldanmayınız

“Sonuç olarak en etkili zayıflama yöntemleri arasında gösterilen diyet listelerine aldanmayarak diyetisyeniniz ile beraber kendinize diyet listesi hazırlatabilirsiniz. Ayrıca burada yazan 7 maddeyi uygulamaya gayret ettiğinizde hem sağlıklı hem de %100 etkili bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.”

Unutmayın. Günümüzde fazla kilolu olanların büyük bir kısmı hareketsiz işlerde çalışanlar ile acıktığı için değil de sadece yemek yemeyi sevdiği için yemek yiyenlerdir. Özellikle masa başı işlerde çalışanlar ile hareketsiz yaşama mahkum ev hanımları en çok fazla kilolardan şikayetçi olan kişilerdir.

Fazla kilolu olan kişilerin %70 i sağlıksız beslenen kişilerden oluşmaktadır. İlk olarak daha hareketli bir yaşam ile daha sağlıklı bir beslenme ile işe başlarsanız diyet yapmadan yada kendinizi kasmadan kilo vermeye başladığınızı fark edeceksiniz. Tabi ki bazı kişiler için durum farklı olabilir. Harici olarak sağlık sorunları kullanılan ilaçlar veya bazı yan etkiler sebebi ile kilolu olmak ayrı bir konudur. Bu tarz bir durumunuz var ise hiçbir şekilde doktorunuz haricinde hareket etmemelisiniz.

Ayrıca Dikkatinizi Çekebilir : Uzmanlardan Bitkisel Zayıflama Yöntemleri İçin Tıklayınız

Harici Olarak Sormak İstediklerinizi Yorum Kısmına Yazarsanız Aynı Gün İçinde Cevaplanacaktır. Yorumlarınız bizim İçin Değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı