7 Maddede Sürekli Açlık Hissi Nedenleri ve Nasıl Yok Edilir

7 Maddede Sürekli Açlık Hissi Nedenleri ve Nasıl Yok Edilir, Daha 1 saat önce yemek yediniz ve şimdiden mideniz mi kazınmaya başladı. Bu durumda yalnız değilsiniz. Bu durumun olası birkaç nedeni mevcut.

Sürekli açlık hissi neden olur ve bu durumlardan nasıl kurtulabiliriz bu konuları ele aldık. Aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyup önerileri uygularsanız sürekli aç hissetme gibi bir durum ile artık karşılaşmayacak ve diyet listenizi 2 gün uygulayıp 3. gün bozmak zorunda kalmayacaksınız.

7 Maddede Sürekli Açlık Hissi Nedenleri ve Nasıl Yok Edilir

Açlık Hissi Nasıl Yok Edilir

1 – )  Beslenme Tarzı İle Alakalı Açlık Hissetme Durumu

Sürekli Açlık Hissi Duymak ve 1 Saat önce ne kadar çok yemek yersek yiyelim tekrar acıkma durumu ortaya çıkıyorsa öğünlerde yediğiniz gıdaları mercek altına almanın vakti geldi demektir. Eğer ki lifli gıdalardan yoksun karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız bu durum sizi sürekli acıkmaya zorlayabilir. Bir diğer faktör ise vücut gerekli vitamin ve mineralleri alamadan öğün geçiriyor iseniz yeterince kalori almanıza ve çok yemenize rağmen vücut ihtiyaç duyduğu vitaminleri alabilmek için sizi yemek yemeye zorlayabilir. Öncelikle diyete başlarken beslenme tarzınızı değiştirin. Daha sağlıklı lifli gıdalar ile meyve gibi yiyecekler tüketmeye çalışın.

2 – ) Enerji Miktarını İle İlgili Açlık Hissetme Durumu

Sürekli Açlık Hissi Nedenleri Arasında Enerji Azlığı Önemlidir. Enerjiniz azaldığında vücut kaslarınıza enerji sağlamak için hormonları kullanır. Açlık hissi yaratan hormonlar devreye girerek enerji sağlamaya çalışır. Tok Hissetmenizi sağlayan hormon ise azalır. Bu durum yorgunluk az uyuma gibi konular sebebi ile oraya çıkar. Uykusuzluk yada çok yorucu durumlar yaşıyorsanız sürekli aç hissetmenizin sebebi bu olabilir. Bu hissi ortadan kaldırmak için düzenli uykuya ve zayıflamak için spor yapıyor iseniz dinlenme işlemine de özen göstermelisiniz. İpucu : Uykusuzluk Veya Çok Uyumak Kilo Yaparmı Konumuza Göz Atabilirsiniz.

3 – ) Can Sıkıntısı, Yapacak Bir şey Bulamama Durumu

Kimi Zaman da ortada hiçbir fiziksel neden yokken bile açlık hissi yaşayabilirsiniz. Bunun sebeplerinden birisi de can sıkıntısı olabilir. Evde tek başına oturuyorsunuz ve canınız sıkılıyor olarak düşünelim. Kendinizi sürekli mutfağa giderken ve dolabı açarken buluyorsanız bunun sebebi can sıkıntısı olabilir. Bu gibi durumlarda bakmadığınızın halde çok fazla gıda tüketmeniz söz konusu olabilir. Yapılması gereken ise evde de olsanız kendinizi oyalayacak bir şeyler bulmak olacaktır.

4 – ) Stres, Depresyon,

Stresli bir yaşam yada depresyon halinin 2 olası sonucu vardır. Birincisi iştahtan kesilme ikincisi ise iştah artışı. Sizde ikinci şekli baş gösteriyor olabilir. Psikolojik olarak kendinizi yeme dürtüsünden alı koyamazsınız. Bu gibi durumların ortadan kaldırılması daha zor görünmektedir. Stres için daha sakin ve kaygısız bir yaşam sürmek önerilebilir. Depresyon için ise kesinlikle bir uzman doktora görünmenizi tavsiye ederim. Ayrıca özellikle stres kalpten tansiyona şekerden diğer sayamadığımız birçok rahatsızlığı da davetiye çıkarmaktadır. Sadece kilo alıp verme ile alakalı değil genel olarak sağlığınızın korunması açısından bu durumları hayatınızdan acilen ve tamamen çıkartmanızda fayda vardır. Sürekli Açlık Hissi ve Mide Ağrısı İle Birleşmesi Üstüne Depresyon hayatı çekilmez kılacaktır.

5 – ) İlaç Kullanımı İle Alakalı Mide Açlık Hissi

Bazı ilaçların iştah arttırıcı özelliği bulunuyor alabilir. Sürekli kullandığınız ilaçlar var ise söz konusu ilaçlar hakkında eczacınıza soru sorarak bilgi alabileceğiniz gibi ilaç kutuları içerisinde bulunan prospektüs kağıtlarını detaylıca okuyarak da bilgi edinebilirsiniz. Eğer söz konusu acıkma hissiniz bu ilaçlar ile alakalı ise dahi ilaçlarınızı kesmek doğru olmaz. İlaçlarınızı kullanmaya devam ederek doktorunuz ile konuşmanız eşdeğer bir ilacın olup olmadığını öğrenmeniz ve doktor tavsiyesi ile hareket etmeniz şart. Aksi halde daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

6 – ) Yeterince Sıvı Tüketmemek İle Alakalı Devamlı Aç Hissetme Durumu

Gün içinde yeteri kadar sıvı tüketmemek yine açlık hissi yaşamanıza sebep olabilmektedir. Su tüketimi Açlık hissinin önüne geçen ve tok tutucu özelliği olan bir sıvıdır. Vücut kendini susuz hissettiği zaman bu hissi bastırmak için açlık hissi veriyor olabilir. Günde en az 3 litre su içmeniz gereklidir. Özellikle Sabahları Sürekli Açlık Hissi Çekenler Sabahları uyanır uyanmaz 1 bardak su içmeye başlamalı ve g ün içinde su tüketimini arttırmalıdır. Günde 3 litre su içmek gereklidir fakat bu 3 litreyi bir anda değil günün saatlerine yaymalısınız. Her saat başında 1 bardak dolusu su içmek açlık hissinizin giderilmesi açısından büyük fayda sağlayacaktır. İpucu : Su İçmek Zayıflatırmı Yoksa Şişmanlatırmı Konumuza Buradan Ulaşabilirsiniz.

7 – ) Çok Hızlı Yemek Yemek Açlık Hissini Arttıran Bir Faktör

Öğünleri çok hızlı tüketmek ve yeteri kadar çiğnememek de açlık hissinin kısa sürede tekrar ortaya çıkmasına sebep olabilir. Sindirim ağızda başlar ve gıdaları ne kadar fazla sindirirsiniz o kadar fazla vitamin ve minerallerinden yararlanırsınız Size tavsiyemiz olabildiğince çok çiğneyerek yavaş yavaş tüketmektir. Bu sayede daha yemeğiniz bitmeden yarısında kendinizi yavaş yavaş çok hissetmeye başlayacaksınız. Uzmanlara Göre Tokluk Hissi 20 Dakika İçerisinde Gerçekleşiyor. Yani yeni bir tabak daha istemeden önce yemeğe başlamanızın üstünden 20 dakika geçip geçmediğini kontrol edin.

Aşağıdaki Videoda Konu İle Alakalı Kısa Bir Video

https://www.youtube.com/watch?v=bFKZ13u5TvI

Ayrıca aşırı sigara ve alkol tüketimi de kendinizi sık sık aç hissetmenize sebep olabilmektedir. Zaten zayıflamak isteyenler için alkol tüketimi önerilmemektedir. Bu gibi durumlar yaşıyor ve alkol ve sigarada kullanıyor iseniz bu alışkanlıklarınızı azaltmak hatta bırakmak sizin için en kökten çözüm olacaktır.  Sürekli Acıkma Hissi Neden Olur konusunda bu 7 maddeyi uygulayarak işe başlamanızı tavsiye ederim.

İpucu : 7 Maddede %100 Etkili Zayıflama Yöntemlerini Buradan İnceleyebilirsiniz.

Uzman Editörümüze Sormak İstediğiniz Tüm konuları yorum kısmına belirtirseniz aynı gün içinde cevap verilecektir.  Yazımızı Beğenebilir Veya Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Gün boyu dikkat ediyorum ediyorum aksam saat 21:00′ dan sonra bir şey oluyor sürekli mutfağa gidip bir şeyler yemek istiyorum gece uykudan uyanıp ekmek sepetinin başında buluyorum kendimi, bunlara nasıl Son verebilirim ?

  1. Aybüke daha sık ve daha az yemeye çalış. Açlığını bastırmak için kalori değeri düşük lif içeren besinler tüketebilirsin.

 2. Ben yemek yediğim halde sürekli açlik hissi oluyor gece aç olarak uyanıyorum öğlen 12 de yemek yiyorum 3,de acikiyorum midemde yanma oluyor yemek yerken ne yapmam lazım 1 sene önce kan şekerim de biraz yüksek çıkmıştı şeker olma ihtimali varmidir teşekkürler

 3. Merhaba kansizlik sorunu mevcuttu feramet ilaci kullanıyorum ilaclami alakalı bilmiyorum ama sürekli acikiyorum karnım hiç doymuyor yardım edin lütfen

  1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun.Kullandığınız ilacın etkilerinde acıkma hissini arttırma olasılığı belirtilmektedir.Kullanım şekli ve dozu ile ilgili doktorunuzla görüşmenizi ve şikayetlerinizi belirtmenizi öneririz.ihmal etmeyin.

 4. Sabahları su ile güne başlayabilirsiniz. Ayrıca özelikle nane gibi bitkiler iştah kapatıcı özelliği ile tanınırlar.

 5. Merhaba ben sabah ları gözümü açar açmaz aç kalkiyorm gn içersinde ne kadar Yemek yersem yiyim doydum diyemiyorum kilo alıyorum çok fazla kilo aldım ama nasıl durdurulur bilmiyorum yardım edin lütfen!!

 6. SLM ben çok acikiyorum buda bende sinir yapıyor ağzının tadı da yok çok sıkıntı yapıyor ne yapmam gerekir

  1. açlık hissini baltalayacak metotlar mevcuttur. Özellikle ağzınızın tadı gelsin diye yediğiniz abur cubur gıdalar tam bir kalori deposudur. Bu sebeple açlık hissi nedenleri ortadan kaldırmak için örneğin sakız çiğnemek nane karanfil gibi bitki çiğnemek diş fırçalamak faydalı olabilir. Ayrıca nane gibi keskin bitkiler açlık hissi yok etme konusunda başarılıdır.

 7. 7 maddede açlık hissi nasıl yok edilir konusunda sormak istediğiniz stüm sorularınızı editörümüze sormak için bu kısmı kullanabilirsiniz. Sorularınız günlük olarak kontrol edilerek cevaplanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı