Acaba Nerede Oy Kullanacağım?

Türkiye’de erken seçim kararı alındıktan sonra seçim mitinglerine de teknik olarak seçimin altyapı hazırlıklarına da her anlamda start verilmiş durumda. Yüksek Seçim Kurulu bu konuda yoğun bir mesai içinde. Biz vatandaşların en sık sorduğu soru ise, “Nerede Oy Kullanacağım” şeklinde oluyor. Özellikle bugünlerde bu soru daha sık tekrar edilmektedir. Sandık sorgulama işlemleri konusunda Yüksek Seçim Kurulu geniş bir bilgilendirme yayınladı. Bu yazımızda nerede oy kullanacağınızı nasıl ve nereden öğreneceğinizi aktarmaya çalışacağız.

Acaba Nerede Oy Kullanacağım?

Seçmen Kaydı Sorgulama

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimi için artık bir aya yakın bir süre kaldı. Vatandaşlar seçim günü nerede oy kullanacaklarını merakla bekliyor. Eskiden bu bilgiyi sadece mahalle muhtarlarından alma şansımız vardı fakat artık doğrudan online şekilde temin etmek mümkün. Yeni seçimde bazı yönerge değişiklikleri yapıldı ve vatandaşlar bu durumdan nasıl etkileneceklerini merakla bekliyor. Bilindiği gibi geçmişte aynı ailede bulunan aynı apartmanda bulunan kişiler aynı okulda ve hatta çoğu zaman da aynı sınıfta oy kullanırdı. Fakat şimdi bu şekilde bir standart söz konusu değil, aynı apartmandaki kişiler farklı okul ya da sınıflarda oy kullanabilirler. Seçim yerlerini öğrenmek için iki yöntemden söz edebiliriz. Birincisi web üzerinden Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi sitesinden sorgulama yapmak, ikincisi ise E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak. Bilgi kağıtlarına ise 30 Mayıs itibariyle ulaşmak mümkün olacak. O tarihe kadar beklemek istemeyenler şimdiden Tc Kimlik numaraları ile sorgulamayı gerçekleştirebilir.

Yurtdışından  Oy Kullanacakların Yerleri Belli Oldu mu?

Bilindiği gibi yurtdışında oy kullanacak olan kişiler için süreç biraz daha erken başlıyor. Yurtdışındaki seçmenlerin bilgileri Yüksek Seçim Kurulu tarafından yayınlandı. Yurtdışındaki vatandaşlar resmi siteye giriş yaptıktan sonra yine aynı şekilde sorgulama alanından kimlik ve nüfusa kayıtlı olduğu il, sıra numarası gibi bilgileri eksiksiz şekilde doldurmalıdır. Gurbetçiler aynı işlemi e-devlet üzerinden de yapabilirler. Yurtdışında ya da gümrükte oy kullanacaklar için oy mesaisi 7 Haziran günü başlayacak. Oyların son veriliş tarihi ise 19 Haziran olarak belirlenmiş durumda.

Nerede Oy Kullanacağınızı Buradan Öğrenebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir