Acemi Birliği Kaç Gün?

Acemi Birliği Kaç Gün?

Acemi Birliği Kaç Gün? Askerlik her Türk erkeğinin yapmak zorunda olduğu vatani borçtur. Bu borç nedeni ile her yıl yüz binlerce erkek askere alınmaktadır. Askere alınmadan önce bunların belli bir askeri bilgiye sahip olmaları için kısa süreli acemi birlikleri oluşturulmuştur. Bu acemi birliklerinde askerlik için gerekli temel her şey öğretilir. Bu temel şeyleri öğrenmeden er veya usta er olarak askere gönderim yapılmaz.

Er Acemi Birliği Süresi

Şu anki sisteme göre normal erler 28 günlük acemi süresinin ardından yemin etmekteler. Buna halk arasında 4 hafta da denmektedir. 4 haftalık bir deneyim birikimi sonrası dağıtımlar başlanır ve tüm acemi erler görevli olacakları komutanlıklara gönderilirler. Acemi birliği birçok açıdan askerlerin olgunlaşmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle doğuda görev yapacak askerlerin acemi birliğini en iyi şekilde geçirmeleri şarttır. Bu sayede düşman ile karşı karşıya geldiklerinde daha avantajlı konumda olabilirler. Zaten şu an yapılan eğitimlerde acemi birliği içinden çıkabilmek için tüm eğitimleri başarı ile geçmiş olmak şarttır.

Acemi Birliği Süresi Değişir Mi?

Uzun zamandır acemi birliği süreleri 28 gün olarak belirlenmiştir. Yakın dönemde bu sürenin kısaltılması gündeme gelmiş olsa da henüz somut bir adım atılmış değildir. Bu nedenle acemi birliği kaç gün? diye merak eden yeni erlere cevap olarak 28 gün diyebiliriz. Askere gitmeden önce askerlik hakkında merak edilen her şey araştırılmalıdır. Bu sayede askerde sıkıntı çekilmez ve askerlik eğlenceli bir hale gelir. Zaten acemi birlikleri, genelde askerlerin birbirleri ile kaynaşmaları ve askerliğe hazır olma sürecinin hızlanması amacıyla oluşturulmuştur. Askerler bu 4 aylık süre içerisinde diğer arkadaşları ile birlikte askerliğe hazır hale gelmek için çabalar.

Acemi birliği kaç gün? sorusu çok sık soruluyor. Askerlik süresi 12 aya kadar indirilince hemen hemen herkesin aklına aynı soru geldi. Acaba acemi birliği süresinde de kısalma oldu mu diye. Şimdilik herhangi bir değişiklik yok. Eskisi gibi 4 haftalık bir acemi birliği süreci yeni gidecek askerleri bekliyor.

Bu süre zarfından sonra çeşitli komutanlıklara yetenek ve ilgi alanlarına göre dağıtımlar teker teker yapılacaktır.

Kısa Dönem Askerlik Acemi Birliği Kaç Gün?

Kısa dönem askerlikte acemi birliği 4 hafta yapılmaktadır. Eğitim birliğinde geçen bu 4 haftalık sürecin sonunda yemin töreni yapılır ve askerler dağıtım sonrası usta birliğine katılmak üzere yol iznine ayrılır.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Burdur 58.piyade alayında askerlik yapicam sınıf olarak ulaştırma yazıyor kaç gün askerlik yaparım

    1. Aynen kardeşim bnmde burdur ulaştırma ayın 26sında gidicem bilen varsa yazdında bilgilendirsin bizi

  2. arkadaşlar acemi birligim bilecikte 98/1 yapıyorum 15 gun hava degişimi aldım ve biz 2 ay egitim görecegiz 15 gun hava degişimi aldım bu 15 gun 2 ayın ustune eklenirmi yoksa 2 ay dolunca dagıtıma gidermiyim bu arada beni müferit gurubuna ayırdılar bilgi verirseniz sevinirim

    1. Bir Günde 4 Mevsimi yaşayacaksın kardesim :D Allah yardımcın olsun Soguk olur oralar Mutlaka bi kazak al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı