Acemi Birliği Kaç Gün?

Acemi Birliği Kaç Gün?

Acemi Birliği Kaç Gün? Askerlik her Türk erkeğinin yapmak zorunda olduğu vatani borçtur. Bu borç nedeni ile her yıl yüz binlerce erkek askere alınmaktadır. Askere alınmadan önce bunların belli bir askeri bilgiye sahip olmaları için kısa süreli acemi birlikleri oluşturulmuştur. Bu acemi birliklerinde askerlik için gerekli temel her şey öğretilir. Bu temel şeyleri öğrenmeden er veya usta er olarak askere gönderim yapılmaz.

Er Acemi Birliği Süresi

Şu anki sisteme göre normal erler 28 günlük acemi süresinin ardından yemin etmekteler. Buna halk arasında 4 hafta da denmektedir. 4 haftalık bir deneyim birikimi sonrası dağıtımlar başlanır ve tüm acemi erler görevli olacakları komutanlıklara gönderilirler. Acemi birliği birçok açıdan askerlerin olgunlaşmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle doğuda görev yapacak askerlerin acemi birliğini en iyi şekilde geçirmeleri şarttır. Bu sayede düşman ile karşı karşıya geldiklerinde daha avantajlı konumda olabilirler. Zaten şu an yapılan eğitimlerde acemi birliği içinden çıkabilmek için tüm eğitimleri başarı ile geçmiş olmak şarttır.

Acemi Birliği Süresi Değişir Mi?

Uzun zamandır acemi birliği süreleri 28 gün olarak belirlenmiştir. Yakın dönemde bu sürenin kısaltılması gündeme gelmiş olsa da henüz somut bir adım atılmış değildir. Bu nedenle acemi birliği kaç gün? diye merak eden yeni erlere cevap olarak 28 gün diyebiliriz. Askere gitmeden önce askerlik hakkında merak edilen her şey araştırılmalıdır. Bu sayede askerde sıkıntı çekilmez ve askerlik eğlenceli bir hale gelir. Zaten acemi birlikleri, genelde askerlerin birbirleri ile kaynaşmaları ve askerliğe hazır olma sürecinin hızlanması amacıyla oluşturulmuştur. Askerler bu 4 aylık süre içerisinde diğer arkadaşları ile birlikte askerliğe hazır hale gelmek için çabalar.

Acemi birliği kaç gün? sorusu çok sık soruluyor. Askerlik süresi 12 aya kadar indirilince hemen hemen herkesin aklına aynı soru geldi. Acaba acemi birliği süresinde de kısalma oldu mu diye. Şimdilik herhangi bir değişiklik yok. Eskisi gibi 4 haftalık bir acemi birliği süreci yeni gidecek askerleri bekliyor.

Bu süre zarfından sonra çeşitli komutanlıklara yetenek ve ilgi alanlarına göre dağıtımlar teker teker yapılacaktır.

Kaynak: https://www.jetfikir.com/acemi-birligi-kac-gun/

Bir önceki yazımız olan Asker İzni Kaç Gün? (Çarşı-Evci-Yol-Ölüm-Mazeret) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 4 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,50. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Hüseyin dedi ki:

  Ankara/polatlı topçu acemibirliği kaç gün

 2. Mahmut enes dedi ki:

  Kayseri melikgazi hava indirmede acemilik süresi kac gün bilginiz varmi acaba

 3. Okan dedi ki:

  98/3 Canakkale ezine acemi birliği kaç gun

 4. Furkan dedi ki:

  BURdur 58.alay Ulaştırma olarak gidiyorum kaç gün sürer acemi birlik

 5. Kerim kaya dedi ki:

  Burdur 58.piyade alayında askerlik yapicam sınıf olarak ulaştırma yazıyor kaç gün askerlik yaparım

  1. Furkan dedi ki:

   Aynı şekil benimdr öyle burdur 58.alay ulaştırma olarak yapıcam

  2. Furkan Gökdağ dedi ki:

   Aynen kardeşim bnmde burdur ulaştırma ayın 26sında gidicem bilen varsa yazdında bilgilendirsin bizi

 6. Anonim dedi ki:

  Allah hepinizin yardımcısı olsun

 7. süleyman dedi ki:

  arkadaşlar acemi birligim bilecikte 98/1 yapıyorum 15 gun hava degişimi aldım ve biz 2 ay egitim görecegiz 15 gun hava degişimi aldım bu 15 gun 2 ayın ustune eklenirmi yoksa 2 ay dolunca dagıtıma gidermiyim bu arada beni müferit gurubuna ayırdılar bilgi verirseniz sevinirim

  1. Anonim dedi ki:

   2 ayın içerisine eklenir

 8. merve dedi ki:

  acemi birliğimi sivas’ta yapacağım nasıl bir yer acaba

  1. Anonim dedi ki:

   Bir Günde 4 Mevsimi yaşayacaksın kardesim :D Allah yardımcın olsun Soguk olur oralar Mutlaka bi kazak al