Açık Liseden Kaç Krediyle Mezun Olunur

Açık lise sisteminde örgün lise eğitimden farklı olarak, her bir sene dönem olarak geçmektedir. Örgün eğitimde bir öğretim yılında 2 dönem bulunurken, açık lise eğitiminde ise kredi sistemiyle mezun olunur. Kredileri tamamlayan öğrenciler okulu iki buçuk senede erken bitirebilir, kredileri eksik olduğu takdirde dönem uzayabilir. Tamamıyla öğrencinin başarısına göre tasarlanmış bir eğitim sistemidir. Kredi sisteminde mezun olmak için, zorunlu dersler ve seçmeli derslerle toplanması gereken krediler tamamlanır. Her dönem öğrencilere ders seçenekleri ve derslerin kredisi açıklanır. Öğrenci kendisi için en uygun dersleri, zorunlu dersler dışında kendisi belirlemektedir.

Açık Liseden Kaç Krediyle Mezun Olunur

Açık Lise Kredili Eğitim Sistemi

Açık lise eğitiminde her dersin belirli bir kredisi bulunmaktadır. Bir dönem içinde alınması gereken krediler tamamlanacak şekilde ders seçimi yapılır. Her derse ait kredi, dönem sonunda verilen karneye işlenir. Bu aşamada öğrenciler bir dönemde maksimum 30 kredilik ders alırlar. Öğrencinin almakla yükümlü olduğu zorunlu derslerle krediler yetersiz kalırsa, seçmeli derslerle takviye edilir. Açık liseye kayıt olan bir öğrencinin 8 dönem boyunca 192 kredilik ders alması gerekmektedir.

Zorunlu derslerde öğrenci minimum 3 kez zorunlu ders sınavına girmek mecburiyetindedir. 3 sınavdan başarısız olan öğrenci ortak derslerden muaf olur. Başarısız olunan derslerin kredisi alınamaz. Zorunlu ders yerine başka ders seçebilirler. Bu aşamada hangi seçmeli derslerin seçileceği ve kaç kredi oldukları önem taşımaktadır. Seçmeli dersler öğrencinin başarılı olduğunu düşündüğü ve ilgi duyduğu alanlardan seçildiği takdirde derslere girmek, öğrencinin motivasyonunu etkileyecek ve kredileri tamamladığı dönem okuldan mezun olabilecektir. Seçmeli derslerin, zorunlu derslere göre başarı oranları yüksek derslerden oluştuğu; spor, müzik, yabancı dil gibi derslerden oluştuğu düşünüldüğünde, kredili eğitim sisteminin öğrenci lehine işlediği görülmektedir. Kredili sistem aynı zamanda, öğrencilerin kişisel başarı gelişimini destekliyor. Öğrencinin kendi inisiyatifinde, kendi karar ve başarısıyla öğrenim görmesini sağlıyor.

Açık Lise Kredi Hesaplaması (AOL Kredi Hesaplama)

AOL Kredi hesaplama nasıl yapılır diye merak ediyorsanız; Açık Lise kredi sistemi, her dersin kredisi üzerinden hesaplanmaktadır. Bu durumda, ders sayısı değil kredi sayısı önem taşır. Bazı derslerin kredi sayısı diğerlerine göre daha yüksektir. Dersleri seçerken, kredi sayısının yüksek olması tercih edilir. Her dönem sonunda toplanan krediler karneye işlenir. Mezun olma kredisi, 8 dönem boyunca toplanan krediler toplamından oluşur. Seçilen ancak başarısız olunan derslerin kredisi yoktur. Örgün eğitimden açık lise eğitimine geçiş yapan öğrencilerin, geçer not aldığı dersler, ders saati karşılığında krediye çevrilir. Kredi olarak karneye eklenir.

Örnek olarak 2 saatlik bir dersin açık lisedeki karşılığı 2 kredi olacaktır. Okuldan mezun olabilmek için öğrencinin 192 kredi toplaması gereklidir. Okulu erken bitirmek isteyen öğrencilere, üst dönemlerden kredi alma opsiyonu tanınır. Başarılı öğrenciler için kredi sistemiyle eğitim görmek uzun vadede öğrencinin menfaatine işleyen bir sistemdir. Bu fırsatın doğru değerlendirilmesi, her öğrencinin hedefi sayılabilecek olan, okulu erken bitirmekle sonuçlanabilir.

Yukarıdaki bilgilerden faydalanarak aol kredi hesaplama işlemini kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı