Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Kayıt Yenileme İşlemleri

AOL kayıt yenileme tarihleri belli oldu. Liseyi açıktan okuyan adaylar için en başta yapılması gereken öğrenciliklerinin aktif durumda olması gerekmektedir. Bunun için de ilk yapılması gereken her dönem için kayıt yenileme işlemlerinin zamanında ve belirtilen şartlar altında yapılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen açık öğretim lisesi faaliyetlerinin bakanlığın sitesi üzerinden takip edilme imkanı bulunmaktadır. İşlemlerin tarihi de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 3 farklı lise türünde seçim yapma imkanı bulunmaktadır. İmam Hatip, meslek ve düz liseden öğrenciler istediklerini seçme hakkına sahip olmaktadır. Buralardan diploma alabilmek için belirtilen kadar kredinin tamamlanması ile öğrenciler mezuniyet hedefine ulaşmaktadır.

Kayıt Yenileme Tarihleri: 6 – 31 Ocak 2020

Öğrencilik durumu pasif ya da aktif fark etmeden her öğrenci belirtilen koşullar altında kayıt yenileme yapma hakkına sahip olmaktadır. Öğrenciler ilk önce, gerekli olan harç miktarını anlaşmalı bankalardan birisine yatırması gerekmektedir. Fakat öğrencilik durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer silinmiş olarak gözüküyor ise halk Eğitim Merkezlerine bu konu için müracaat edilmesi gerekmektedir. Öğrencilik durumu aktif hale geldikten sonra her öğrencinin kendi sistemi üzerinden o dönem için alacağı dersleri seçmesi icap etmektedir. Bu noktada herhangi yapılan bir yanlış öğrenciye ait olmaktadır.

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Kayıt Yenileme İşlemleri
Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Kayıt Yenileme İşlemleri

Kayıt Yenileme İçin Anlaşmalı Bankalar

3 banka üzerinden harç miktarını yatırma imkanı bulunmaktadır. Bunlar; Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası olmaktadır. Anlaşmalı bu bankaların vezne ya da bankamatikleri üzerinden harç ücretini yatırma imkanı yer almaktadır. Ortalama olarak bu miktar 30 TL olmaktadır. Ancak bu miktar seçilen ders sayısının çok olmasına bağlı olarak artış da gösterebilmektedir. Yapılan para yatırma işleminin neticesinde alınan dekontun muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Kayıt Yenileme İşlemlerini Yapma Hakkına Sahip Olanlar

Kayıt yenileme işlemi yapabilmek için öncesinde açık öğretim lisesine en az bir dönem olmak üzere kayıt yapılmış olması gerekmektedir. Bu durumda öğrencilik durumu pasif, aktif ya da silinmiş olanlar kayıt yenileme hakkına sahip olmaktadır. Aktif ve pasif olanlar harç ücretini yatırmak ve ders seçimini yapmak ile kayıt yenilemeyi tamamlama hakkına sahip olmaktadır. Ancak kaydı silinmiş olanların yeni bir kayıt açtırması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı