Sınavlar Ne Zaman Kaç Gün Kaldı

2017 Adalet Bakanlığı Sınavı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

2017 Adalet Bakanlığı Sınavı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı? Adalet bakanlığının yapmış olduğu personel alım bilgilerine göre, bu yılda hem adli savcı ve hâkim hem de adli yargı ve savcı olmak üzere toplamda 2 bin 750 personel alımı yapılacak. Hâkim ve savcılık sınavlarına girecek olan adaylar için başvurular ÖSYM tarafından başlatıldı. Sınan 3 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Başvuruların başlamasıyla beraber herkesin aklındaki soru, başvuru koşulları neler, başvuru nereye yapılacak ve kimler bu sınava girebilecekler. Akıllarında tüm sorular bulunan adaylar buradan tüm detayları öğrenebilecekler.

Adalet Bakanlığı Sınavı Şartları

2017 yılı içerisinde yapılacak olan Adalet Bakanlığı sınavı başvuruları başladı. Başvurular devam ederken de sınava girecek olan adayların hangi şartlar doğrultusunda başvuru yapacakları ise merak konusu. Adalet bakanlığının yapacağı sınav hem adli yargı sınavı hem de adli yargı-avukat sınavı olmak üzere iki sınavdan oluşmaktadır.  Sadece Adli yargı-avukat sınavına girecek olan adayların sınavı saat 11:00’de hem adlı yargı hem de adli yargı- avukatlık sınavına girecek olan öğrencilerin sınavı ise saat 10:00’da başlayacaktır. Yeni yönetmelik gereğince tüm adayların sınav başlama saatlerinden 15 dakika öncesinden sınava girecekleri binada bulunmaları gerekmektedir. 15. dakikadan sonra gelen öğrenciler hiçbir mazeret gözetmeksizin sınav salonlarına alınmayacaklardır. ÖSYM’nin sitesinde yapılan başvuru şartlarında ise Adli yargı sınavına girecek olan adayların; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, 35 yaşını doldurmamaları, Hukuk fakültesi mezunu olmaları gerekmektedir. Adli yargı avukat sınavına girecek olan adaylar ise; yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, 45 yaşını aşmamış, Hukuk fakültesinden mezun olan adaylar girebilecektir. Sınav 3 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir:  2019 YDS Sonbahar Kaç Gün Kaldı?

Adalet Sınavı Başvuru Koşulları

Adalet Sınav’ına girecek olan adayların;

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

-Adli yargı, hâkim-avukatlık sınavına girebilmek için en az 3 yıl avukat olarak çalışmış olmak ve 45 yaşını geçmemiş olmak

-Adli yargı hâkim sınavına girecek olan adayların ise sadece 35 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

-Adli yargı sınavlarına girebilmek için tüm bu koşulların yanı sıra sınava girecek olan adayların Hukuk Fakültesinden mezun olmaları ve daha öncesinde yapılan yazılı sınav mülakatlarından başarılı bir şekilde geçmiş olmaları gerekmektedir.

Sponsorlu Reklamlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün