Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur ? Adet görmek her kadının ergenlik itibari ile yaşadığı doğal bir dönemdir. Bu dönemin bozulması vücudun tepki vermesine ve rahatsız hissetmeye neden olmaktadır. Bazı kadınlar çok sık adet görme bazıları ise adet gecikmesi gibi problemler yaşamaktadırlar. Tüm bu problemlerin bir sebebi bulunmaktadır. Adet sorunlarının tedavi edilebilmesi için ilk olarak ona neden olan rahatsızlığın tespit edilmesi gerekecektir.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Adet gecikmesi yaygın olarak birçok kadında görülen bir problemdir. Birçok kadın tarafından dönem dönem yaşanan bu problem çoğu zaman kolaylıkla çözülmektedir. Adet gecikmesi kaç gün olur sorusu bu problemi yaşayan kadınlar tarafından en merak edilen ve ilgi duyulan sorular arasında yer almaktadır. Adet gecikmesi probleminin hangi sebebe bağlı olarak oluştuğu bu süreci etkileyecektir. Peki, adet gecikmesi kaç gün olur? Adet gecikmesi normal koşullarda 1 hafta kadar olabilmektedir. Bu süreyi aşan durumlarda bir jinekoloğa başvurulmalı ve gerekli ultrason ve kan testleri yaptırılmalıdır. 1 ayı geçmiş olan adet gecikmelerinin ciddi sebepleri olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir uzman yardımı alınmalıdır.

Bu yazıları sizin için seçtik..

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?
Kaç Gün İçinde Hamilelik Belli Olur?
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Adet Gecikmesi Nedir, Ne Zaman Olur?

Adet gecikmesi kadınların en sık yaşadığı adet döngüsü problemlerinden bir tanesidir. Ergenlikte başlayan adet görme o dönemlerde düzensiz olabilmektedir. Bu gibi durumlarda adet gecikmesi yaşanması gayet normal bir durumdur. Fakat ilerleyen zamanlarda bu düzensizlik devam ediyor ve sürekli adet gecikmesi yaşanıyor ise bir jinekoloğa görünülmesi tavsiye edilmektedir. Peki, adet gecikmesi ne zaman olur? Adet gecikmesinin oluşması için buna sebep olan bazı sorunların olması gerekmektedir.

Bunlardan ilki kilo problemleridir. Kilolu insanlarda da zayıf insanlarda da görülebilen adet gecikmesi kilonun hormonlara olan etkisi dolayısıyla oluşmaktadır. Zayıflarda yağ eksikliğinin sebep olduğu hormonel problemler adet gecikmesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra kullanılan bazı ilaçlarda adet gecikmesine neden olabilmektedir. Özellikle antidepresanların bu tarz etkiler yarattığı bilinmektedir.
Adet Gecikmesi Neden Olur?
Adet gecikmesi yaratan bir diğer sorun ise strestir. İş ya da okul hayatı sebebi ile sürekli stres ve sıkıntı yaşanması hormonları olumsuz anlamda etkileyecektir. Bu gibi problemlerde adet gecikmesine yol açacaktır.

Adet gecikmesi oldukça önemli bir sorundur. Hamile olunabileceği gibi farklı bir hastalığın da başlangıcı olabilmektedir. Kadınlar adet tarihlerini düzenli bir şekilde takip etmeleri gerekir. Eğer adet gecikmesi olur ve adet görmede sıkıntı yaşanır ise bu durum normal karşılanan bir durum değildir. Adet gecikmesi kaç gün olur sorusunun cevabı açık ve net olmakla birlikte büyük gecikmeler sorun yaşatabilir.

Adet gecikmesinin pek çok nedeni vardır. Bunları toparlayacak olursak;

Adet Gecikmesinin Sebepleri

Strese bağlı adet gecikmesi

Hayat düzenindeki ciddi değişimler, yeni iş, yeni uyku düzeni vb.

  • Hastalık halleri
  • İlaç kullanımı
  • Kilodaki hızlı değişimler
  • Aşırı egzersizler
  • Yanlış hesaplamalar

Tüm bu saydığımız sebepler adetin gecikmesinde etken olabilir. Bu nedenle hamile miyim veya başka bir sorun mu var diye panik olmadan bu durumlardan birinin olup olmadığını gözden geçirebilirsiniz.

Güncelleme: 04.11.2019

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı