Adet Kaç Gün Sürer?

Adet Kaç Gün Sürer ve artık daha çok kullanılan ismi ile regl dönemi, her kadının ayda ortalama olarak 1 hafta yaşadığı bir dönemdir. Adet kaç günde olur sorusu kişiden kişiye değişmekle birlikte yazımızın devamında cevabını bulabilirsiniz. Peki adet yani regl nedir? Kızlarda ergenlik döneminde başlayan adet döngüsü, 40 ‘ lı ve 50 ‘ li yaşlarda menopoza girilinceye dek sürer. Bu dönemde karın ağrısı ve bel ağrısı görülmesi normal bir durumdur. Doktor tavsiye etmedikçe adet dönemlerinde olabildiğinde ağrı kesici almadan geçirmek gerekir. Her adet döngüsünde ağrı kesici kullanmak bünyeyi ilaca alıştırır.

Adet kaç gün sürer?

Adet döngüsü kadının doğurganlığının ve sağlıklı bir bedene sahip olduğunun bir göstergesidir. Yani yetişkin ve sağlıklı kadınlarda olağan bir durumdur. Bu sebeple kötü bir şekilde görmemek gerekir. Aslında adet dönemi insanlığın devamlılığı için gerekli olan bir durumdur.

Adet kaç günde olur? Adet kanaması genel olarak ortalama olarak 28 günde bir gerçekleşir. Adet kanaması kaç gün sürer? 2 gün ile 7 gün arasında bir zaman dilimini kapsar. 1 gün süren adet kanaması normal bir kanama süreci değildir. Mutlaka bir doktora başvurulması ve derinlemesine araştırma yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde adet döngüsünün 28 günden az veya 35 günden fazla ara vermesi de normal olmayan bir durumdur. Bu gibi durumlarda da doktora başvurulmalıdır. Ayrıca adet döneminin ortası genelde yumurtlama dönemine denk gelir. Bu konudaki yazımıza da şuradan ulaşabilirsiniz.: Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Tabi adetin gecikmesi ve olmaması her zaman sağlıksız bir duruma işaret olmayabilir. Örneğin hamile kadınlar adet görmezler. Yani adetinizin gecikmesi hamilelik belirtisi olabilir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaştığınızda eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz bir hamilelik testi ile kontrolü sağlayabilirsiniz.

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet kanaması, ilk başladığı günden hesaplanarak bir sonraki tahmin edilebilen bir döngüdür. Bu sebeple 28 ile 35 gün süren bu ara dönem hesaplanırken, geçen aydaki adet döngüsünün ilk gününden başlayarak hesap yapılmalıdır. Adet kanaması kaç gün sürer ? Bir sonraki ay için, 1 hafta geride veya 1 hafta ileride başlayabilir. Bu sorun teşkil etmez. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi 28 günden az, 35 günden fazla olan aralıklar için bir doktora başvurulması gerekir.

Adet Miktarının Kaç Gün Sürdüğü İle Alakası Nedir?

Kanama miktarının adet gün sayısı ile bir ilgisi yoktur. Genellikle kadınların ilk 2 günü diğer günlere oranla daha yoğun geçer. Ancak gün hesaplamasında önemli olan kaç gün akıntının devam ettiğidir. Hesaplama bu doğrultuda yapılır. Kanama miktarı günde 1 veya 2 ped kullanılan bir durumda ise normaldir. Ancak hijyen açısından ped çok ıslanmamış olsa da 2 – 3 saatte bir değiştirmek gerekir. Bu vajinal sağlık için önemlidir ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı