Adet Kanaması Kaç Gün Sürer ?

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız .Fıkıhla beraber sağlık ve psikoloji ilimleri de kadınların regl, yani adet (hayız) halleriyle ilgili çalışmalar yapmıştır. Fıkhın bu döneme dair çalışmaları, adet (hayız) halindeyken ibadet yapılıp, yapılamayacağı ve bunun sınırlarını tayin sadedinde gerçekleşmiştir. Bu bakımdan adet (hayız ) nedir, adet süresi ve fıkhımızdaki yeri hakkında bir takım malumatları yazacağız.

Adet Kanaması nedir? 

Fıkhı literatürde ve tip ilminde ergenliğe giren kadının belli dönemler içerisinde rahminden akan kanı ifade eder. Aybaşı ve adet görme diye de isimlendirilen adet (hayız) hali fizyolojik bir olayın eseridir. Adet kanının görülmesine sebep olan olay, rahmi çevreleyen zarın yumurtanın döllenememesi sonucunda ölmesi ve hormon akışının da kesilmesiyle dışarıya çıkmasıdır. Döllenmenin meydana gelmesi yumurtanın zara tutulmasını sağlar ve kanama görülmez. Gebelik dönemi içerisinde adetin görülmemesinin sebebi budur.

Kadınlarda görülen bu hal insanlık tarihi boyunca kadınlara yönelik iticiliğin sebebi olmuştur. İslam ise, kadınlardaki bu halin fıtri bir gereklilik olarak kabul edilmesini ve beşeri münasebet veya içtimai hayatta kadınlara yönelik olumsuzluklara yol açmaması gerektiğini söylemiştir. İslam, kadının bu dönem içerisinde yaşayabileceği psikolojik durumu da hesaba katarak, bazı ibadetlerden muafiyet ve cinsel ilişkiden uzak durma emri vermiştir.

Adet Kanaması ne zaman başlar, ne kadar sürer?

Adet (Hayız) hali buluğ çağıyla başlar. Bu nedenle coğrafi niteliklere, katılım, psikoloji ve fiziğe göre kadınlar arasındaki adet (hayız) yaşı ve süresi değişebilir. Ancak fıkhı meseleler açısından önem ifade ettiği için müçtehitler tarafından 9 yaşında başladığı ve 50-55 yaşına kadar adet (hayız) halinin sürebileceği tespit edilmiştir. Günümüzde ise bu yaş, 10 ila 11’dır. Adet  (Hayız) halinin sona ermesi de 45-50 yaş arasına kadar gerilemiştir.   Adet kanama süresi de kadından kadına değişmekle birlikte adet kanamasına dair asgari ve azami bir süre belirlenmiştir. Söz konusu süreye göre adet kanamaları 3-6 gün sürebilmektedir. Ancak bu süre fiziki, psikolojik ve iklim şartlarına göre 3-10 gün olarak değişebilir.

Adet  halinde namaz, oruç ve hac ibadetleri yapılabilir mi?

Kadınlarda baş gösterecek adet hali durumunda namaz ve oruç ifasına gerek olmadığı tüm alimlerin ittifak ettiği bir husustur. Ancak temizlik halinde namazlar hariç oruçların kesinlikle kaza edilmesi gerekir. Bu da ümmet alimlerince ittifak edilen ve hiçbir tereddüt içermeyen konular arasındadır. Bununla ilgili hükümler Efendimiz tarafından belirlenmiştir. Adet (Hayız) halinde hac ibadeti de yapılır ancak tavaf yapılmaz. İfaza, yani ziyaret tavafını yapmak için kadının temizlenmeyi beklemesi gerekir. Hanefi mezhebinde olanlar ise, ceza kurbanı kesmek şartıyla adet (hayız) halinde de tavafı yapabilirler.

Adet Dinen Kaç Gün Sürer ?

Kadınlarda adet 3 gün ila 10 gün arası sürer. En az 3 gün, en fazla 10 gün, ancak genel olarak 7 gündür. Bu tarihleri aşan adet süreleri özür sayılır, adet değildir.

Adet yani hayız günleri içerisinde temiz geçirdiği günler olsa da yine de geçen süre hayızdan sayılır. Hayız yani adet en kısa 72 saat,  en uzun ise 240 saat sürer.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı